90 Yıllık Çakma ‘Benz’

Otomobil
Yapılan incelemede aracın orijinal olmadığı belirlendi. A.A muhabirinin aldığı bilgiye göre, Mercedes-Benz’in Almanya’nın Stuttgart kentinde 18 yıl önce açtığı Classic Center’da, dün...
EMOJİLE

Yapılan incelemede aracın orijinal olmadığı belirlendi.

A.A muhabirinin aldığı bilgiye göre, Mercedes-Benz’in Almanya’nın Stuttgart kentinde 18 yıl önce açtığı Classic Center’da, dünyanın ilk otomobilinden 1960’lı yıllara kadar üretilmiş eski ve klasik araçlar, bakım ve onarımdan geçiriliyor.

Mercedes-Benz Müzesi’ndeki orijinal Benz, Mercedes ve Mercedes-Benz araçları kadar dünyanın dört bir yanından gelen klasik otomobiller, özel olarak yenileniyor.

Center’in sorumlularından Mercedes-Benz’in 50 yıllık çalışanı emekli mühendis Günther Bauerle, merkezde sadece Mercedes-Benz’e ait orijinal otomobillere bakım yapıldığını söyledi.

Bauerle, Center’ın klasik otomobil sahibi olan müşterilerinin adeta uğrak yeri olduğunu belirterek, ”Müşterilerimiz araçlarını getirip, bakım ve onarımdan geçirilmesini istiyor. Biz de belirli ücretle bunu gerçekleştiriyoruz. Bazen bizi arıyorlar bazen de biz ulaşıyoruz. Dünyanın dört bir yanına hizmet veriyoruz” dedi.

Bir süre önce Almanya’nın doğusunda bir köyden kendilerine ulaşıldığını ve orijinal ”Benz” markalı dünyanın ilk otomobilinin bulunduğunun söylendiğini ifade eden Bauerle, şunları kaydetti:

”Bize oldukça ilginç geldi ve oldukça heyecanlandırdı. Hemen uzman bir ekip oluşturup sözkonusu köye gittik. Gerçekten de Karl Benz’in 1886 yılında icat ettiği dünyanın ilk otomobilinin benzeriyle karşılaştık. Köylüler, bize orijinal olduğunu iddia ettiler. Alıp Classic Center’a getirdik. Bakım ve onarımdan geçirelim istedik. Eski haliyle halen Center’de bekliyor.”

Bauerle, yaptıkları incelemede, ”Benz” markalı aracın ”çakma” olduğunu tespit ettiklerini vurgulayarak, ”1920’li yılların başında yapıldığı belirlendi. Orijinal bir tek parçası bile yok. O yıllarda bunu neden yapmışlar, kim nasıl yapmış bilmiyoruz. 90 yıllık tarihi, çakma bir Benz’imiz oldu. Bu aracı ne yapacağımıza tam olarak karar vermedik” dedi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme