İşte Geleceğin Ceptelefonu!

Cep Telefonu
Cep telefonu teknolojisinin geleceğinin tartışıldığı Barcelona’daki Dünya Mobil Kongre’sinde teknoloji uzmanları 2020 yılının ‘cep’i konusunda bir beyin fırtınası gerçekleştird...
EMOJİLE

Cep telefonu teknolojisinin geleceğinin tartışıldığı Barcelona’daki Dünya Mobil Kongre’sinde teknoloji uzmanları 2020 yılının ‘cep’i konusunda bir beyin fırtınası gerçekleştirdi.

Sektörün dev isimlerinin katıldığı toplantıda, uzmanlar 2020 yılında cep’in cep olmaktan çıkacağını, her tür ihtiyacı karşılayan bir multi işlevli cihaza dönüşeceğini öngörüyor. Kredi kartı kalınlığında olması beklenen bu aletin kıvrılabilir ve katlanabilir nanoteknoloji ile üretilmesi sayesinde açıldığında dokunmatik tablet bilgisayar, katlandığında telefon, kıvrıldığında ise kol saati olarak kullanılması mümkün olacak. Bu teknoloji ilk kez 2008 yılında Nokia tarafından Morph kod adıyla tanıtılmıştı.

15 milyon kişi kullanabilecek

Windows Mobile, iPhone, Symbian, Blackberry, Android ve J2ME cihazlarda çalışan MobilKod’u şu anda Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişi kullanabilecek durumda. Windows Mobile, iPhone, Symbian, Blackberry, Android ve J2ME cihazlarda çalışan MobilKod’u; http://gettag.mobi/tr adresinden, MOBILKOD yazıp 5050’ye kısa mesaj göndererek ya da Turkcell Uygulamalar’dan ücretsiz olarak indirmek mümkün. Turkcell’liler, www.mobilkod.com.tr adresinde hizmet veren Turkcell MobilKod üzerinden web adresi, metin, kartvizit ya da cep telefonu numaralarını şifreleyen etiketler (Tag) yaratabilecekler. MobilKod’un getireceği bazı yenilikler ise şöyle:

– Bir sinema filmi afişinin üzerine yerleştirilen etiket, cep telefonundaki MobilKod okuyucu aracılığıyla filmin salon/seans bilgileri, oyuncularla yapılan röportajlar ya da kamera arkası görüntüleri gösterebiliyor.

– Toplu taşıma alanında etiketler, yolcuların gerçek zamanlı varış bilgilerine hızla erişmesi, durakların civarındaki alanlar için detaylı haritalar gösterilmesi, yeni reklam gelirleri üretilmesi diğer kullanım alanları arasında.

– MobilKod numara çevirmeden arama yapmayı ya da bir mesaj görüntülemeyi, bir web sitesine ya da video görüntüsüne anında bağlanmayı, bir kartviziti anında adres defterine eklemeyi sağlayabilecek.

Fizy’le görüşmeler sürüyor

Telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle erişimi engellenen müzik sitesi Fizy.com’a finans desteği sunan Turkcell, Fizy’i satın almak için de görüşmelerini sürdürüyor. Ciliv, “Fizy’i satın almış değiliz. Telif hakları konusunda görüşmelerimiz sürüyor. Görüşmeler bittiğinde anlaşırsak bugünkü yapısını aynen koruyarak Turkcell uygulamalarını ekleyeceğiz. Ancak meslek birlikleriyle anlaşamazsak satın almayız” dedi.

Bize Deutsche Telekom da inandı

Turkcell İcra Kurulu Başkanı Süreyya Ciliv, Almanya’da Deutsche Telekom ile yaptıkları işbirliğini de değerlendirdi. Ciliv, “Biz sadece sahip olduğumuz bilgi birikimi ile Deutsche Telekom şebekesinin olanaklarını bir araya getirip Almanya’da 4 milyonluk bir pazarda başarı elde edebiliriz. Buradaki fırsata inanan Deutsche Telekom da bizim Almanya şirketimize ortak olmayı arzu ettiğini açıkladı” dedi.

haber7