Cep telefonunda görünmez tehlike!

Cep Telefonu
Kısırlık şikayetiyle doktora başvuranların çoğu cep telefonu ve dizüstü bilgisayar la vakit geçiren kimseler olduğu açıklandı… Masa başında çalışanlar risk altında. Dizüstü bilgisayarlar mümkün ...
EMOJİLE

Kısırlık şikayetiyle doktora başvuranların çoğu cep telefonu ve dizüstü bilgisayar la vakit geçiren kimseler olduğu açıklandı…

Masa başında çalışanlar risk altında.

Dizüstü bilgisayarlar mümkün olduğunca masa üstünde kullanılmalı.

Cep telefonu pantolon cebinde değil, cekette ya da çantada taşınmalı.

Ege Üniversal Sağlık Hastanesi’nden Ürolog Opr. Dr. Yavuz Selim Süral , son yıllarda bebek sahibi olamama şikayetiyle başvuran hastaların sayısında artış yaşandığı kaydetti. Süral hastaların ise daha çok ‘beyaz yakalı’ diye tabir edilen bilgisayar ve cep telefonu ile uzun zaman geçiren kimseler olduğunu ifade etti.

ISI 72 DERECE ÇIKIYOR

Cep telefonları ve diz üstü bilgisayarların vücuda bazı etkileri olduğunu savunan Opr. Dr. Yavuz Selim Süral, "Dizüstü bilgisayarı diz üstünde ve cep telefonunu da cepte kullandığınız takdirde belli bir saat içerisinde kullanım yoğunluğuna bağlı olarak yaydığı ısı 72 dereceye kadar yükseliyor. Diz üstündeki bilgisayarın, oldukça yakın olduğu yumurtalık ısısını artırarak, sperm hareketini bozduğu belirlenmiş ve hatta bazı vakalarda yumurtalıklarda yanıklar bile bildirilmiş" dedi.

Aynı aletlerin yaydığı radyasyonun sadece erkekleri değil, kadınları da etkilediğini iddia eden Süral, "Yapılan araştırmalarda yoğun ve yanlış kullanımın kadınların da yumurtlama kapasitesini ve hücre DNA’sını bozduğu ispatlanmış" diye konuştu.

OFİS ÇALIŞANLARI GELİYOR

Kısırlık ve benzer şikayetlerle başvuran hastaların özelliklerine bakıldığında daha çok masa başında çalışan kişiler olduğunu gözlemlediklerini belirten Dr. Süral, "Kısırlıktan şikayet yaşı giderek aşağı doğru çekiliyor. Üstelik rahatsızlık, masa başında çalışan, bilgisayar ve cep telefonunu aktif olarak kullanan, beyaz yakalı diye tabir edilen meslek gruplarında daha sık görülüyor" dedi.

‘Telefonu cepte taşımayın’

Opr. Dr. Yavuz Selim Süral, "Madem bu aletlerden vazgeçemiyoruz o halde en azından önlemleri almak gerek" diyerek cep telefonu ve dizüstü bilgisayar kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

"Dizüstü bilgisayarı mümkün olduğunca masa üstünde kullanılmalı. Kablosuz yerine kablolu internet tercih edilmeli. Cep telefonunu ön ve arka cepte değil, ceket cebi ya da çantada taşınmalı."

BUGÜN