Cep Telefonu

Cep Telefonu 38 Yaşına Girdi

Türkiye’de 15 yıl öncesine kadar lüks olan teknoloji harikası cep telefonları gelişen teknoloji ile birlikte lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline geldi. 20 yıl öncesine kadar telefonu olan köyler ‘gelişmiş’ olarak..

Cep Telefonu 38 Yaşına Girdi

Türkiye’de 15 yıl öncesine kadar lüks olan teknoloji harikası cep telefonları gelişen teknoloji ile birlikte lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline geldi. 20 yıl öncesine kadar telefonu olan köyler ‘gelişmiş’ olarak değerlendirilirken günümüzde artık ankesörlü telefonları kullanan bile kalmadı. Eskiden köy muhtarlarının en büyük talepleri arasında yer alan ankesörlü telefonların yerine şimdi vatandaşlar baz istasyonları istemeye başladı.
Kısa zamanda gelişerek toplumda neredeyse her ferdin kullandığı cep telefonlarının geçmişi aslında çok fazla değil. Yapılan araştırmalara göre ilk cep telefonu 1973 yılında Martin Cooper tarafından icat edildi. Motorola’da mühendis olarak çalışırken ürettiği bir tuğla görünümündeki 850 gram ağırlığında 25 cm yüksekliğinde 8 cm derinliğinde ve 4 cm genişliğindeki cep telefonu artık kol saatlerinin içine bile yerleştirilmeye başladı.

Ürettiği kablosuz cep telefonuyla ilk görüşmeyi 3 nisan 1973 tarihinde yaparak tarihe geçen Cooper’in bu icadı artık herkes tarafından kullanılmaya başlandı.

Aydın’da işadamından çiftçisine, çobanından öğrencisine kadar artık herkes cep telefonu kullanmaya başladı. Cep telefonu kullanımının yaygınlaşması ile birlikte köylerde bile ankesörlü telefonları kullanan azaldı.

Köşk İlçesi’ne bağlı Cumayanı Köyü’nde bakkalda internet aracılığı ile parça kontör satışları başladı. Daha önceleri bilgisayar ve internete uzak olduğunu belirten köy bakkalı Yaşar Dayan "Vatandaşlar ekmek sorar gibi parça kontör sormaya başladı. İnternet aracılığı ile bilgisayardan bu işin yapıldığını öğrenince bilgisayar öğrenip bakkallığın yanında sanal olarak kontör satışına da başladım. Zararından söz etseler de bilinçli kullanıldığında teknolojinin herkese faydası var" diye konuştu.

Yeni Şafak

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL