Nükleer Krize Robot Çözümü

Buluşlar
Dünya tarihinin en şiddetli depremlerinden biri geçtiğimiz ay Japonya’da gerçekleşti. Teknolojiyle ün salmış bir ulus olan Japonlar için bu depremin yarattığı tek hasar binaların yıkılması değil...
EMOJİLE

Dünya tarihinin en şiddetli depremlerinden biri geçtiğimiz ay Japonya’da gerçekleşti. Teknolojiyle ün salmış bir ulus olan Japonlar için bu depremin yarattığı tek hasar binaların yıkılması değildi.

Japonya nükleer felaketi daha öncede yaşamıştı. Hiroşima’da neler oldu?

Bu üst düzey teknolojiyi ayakta tutmak için gerekli olan enerji ihtiyacı ülkenin kaderini etkileyecek esas felaketi başlattı. Ülkede bulunan Fukushima Nükleer Santrali depremden aldığı hasar nedeniyle radyoaktif sızıntı yaymaya başladı.

hayatlarını tehlikeye atıp çözüm arıyor. Sızıntıyı engellemek için nükleer santralde çalışmaya devam eden bu insanlara yardım eli ise ülkenin eski düşmanından geldi.

Amerika Enerji Bakanlığı aslında savaş için geliştirilen TALON robotlarını nükleer santrali temizlemek için modifiye etti. Idaho Ulusal Araştırma Merkezi’inde geliştirilen robotun çalışma prensibini videoda izleyebilirsiniz.

Japonya daha önce kendisine atom bombası atarak nükleer felaket yaşamalarına neden olan Amerika’dan gelen bu yardım elini kabul edecek mi henüz bilinmiyor.

shiftdelete.net