Merkür’de Bir Şeyler Oluyor!

Buluşlar
Güneş sisteminin içinde, Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür ya da diğer adıyla Utarit, boyut olarak 8 gezegen arasında en sonda yer alıyor. Bir süredir yüzeyindeki hareketlerde ve diğer gezege...
EMOJİLE

Güneş sisteminin içinde, Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür ya da diğer adıyla Utarit, boyut olarak 8 gezegen arasında en sonda yer alıyor. Bir süredir yüzeyindeki hareketlerde ve diğer gezegenlerle arasındaki manyetik etkileşimde farklılık sezen bilim adamları, gezegeni daha yakından incelemeye aldılar. Messenger isimli uzay aracından aktarılan bilgilere göre, bilinenden farklı yüzey yapılanması, buz kütlelerinin dağılımından ve farklı yoğunluklarda şekillenmelerinden kaynaklanıyor.

X ışını ve gama ışını spektrometrelerinden yapılan ölçümlerde, tahmin edilenden çok daha yüksek oranda potasyum ve sülfür olduğu tespit edildi. İki element de görece daha düşük ısıda buharlaşırken, elde edilen bulgular, Merkür üzerinde bugüne kadar yapılan yüzey çizimlerini tekrar yaptıracak kadar farklı sonuçlardan oluşuyor. Örneğin yeni keşiflerden birisi de, yüzeyinde çok sayıda yanardağ barındırıyor olması. Öyle ki, toplam yüzey alanının 6%’sı yanardağlardan oluşmaktadır ve sıvı lavlar bulunmuştur.

Geçmişte bilinmeyen jeolojik hareketlerden dolayı, yeni keşfedilen yüzey şekillerini de bu araştırmayla keşfeden bilimadamları, bulunan bu parlak ve küçük kraterlerin yeni sayılabilecek oluşumlar olduklarını açıkladılar. Ayrıca güneşe çok yakın olan bu gezegende "olağanüstü meteorolojik hareketler" mevcut ve bu hareketlerin temel kaynağı da "solar (güneş temelli) rüzgarlar".

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme