Endeavour Fırlatıldı

Buluşlar
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Endeavour’un TSİ 15.56’da Florida Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden uzay yolculuğuna çıktığını belirtti. Mekik filosunun ...
EMOJİLE

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Endeavour’un TSİ 15.56’da Florida Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden uzay yolculuğuna çıktığını belirtti.
Mekik filosunun en yenisi olan ve 25. kez uzaya gönderilen Endeavour’un 29 Nisan’daki fırlatma girişimi, elektrik arızası nedeniyle kalkıştan 3,5 saat önce ertelenmişti.

Endeavour’dan sonra Temmuz’da Atlantis’in yapacağı seferin ardından mekik uçuşları sona erecek.

Amerikan uzay mekiği Endeavour’un son, uzay mekiklerinin ise sondan bir önce Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) yapacağı 14 günlük seyahati sırasında en önemli görevi, UUİ’ye, anti-maddenin varlığı veya görünmez karanlık maddenin doğası gibi, Evren’in büyük sırlarını çözmeyi hedefleyen 7 ton ağırlığında ve 2 milyar dolar değerindeki temel fizik deney modülü "Alpha 2 manyetik spektrometre"yi (AMS) götürmek olacak.

Endeavour, AMS’nin dışında UUİ’ye daimi şekilde monte edilecek bir yük modülü de götürecek.

Atlantis’in Temmuz ayındaki seferinden sonra uzay mekikleri emekliye ayrılacak ve NASA, yeni bir uzay gemisi hizmete girinceye dek UUİ’ye astronotlarının taşınmasında Rus Soyuz füzelerine bağımlı kalacak.

Güncel Haber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme