Andrew Wiles, 300 yıllık problemi çözdü

Buluşlar
İngiltere’de, Oxford Üniversitesi Profesörü Sir Andrew Wiles‘in (62) ünlü Fransız matematikçi Pierre de Fermat tarafından 1637’de ortaya atılmış ancak çözüle...
EMOJİLE

İngiltere’de, Oxford Üniversitesi Profesörü Sir Andrew Wiles‘in (62) ünlü Fransız matematikçi Pierre de Fermat tarafından 1637’de ortaya atılmış ancak çözülememiş oldukça uzun problemi 1994’te çözdüğü açıklandı. İngiliz ve Amerikan üniversitelerinden onur dereceleri alan Wiles’in çözdüğü “Last Teorem” isimli probleme göre göre xn + yn = zn denklemindeki “n”, 2’den büyük olması durumunda, sonuç tamsayı olamıyor. Profesör ödülü kazanmasının ardından, “Bu büyük bir onur… Fermat’nın denklemi genç yaşlardan beri en büyük tutkumdu ve onu çözmek bana büyük bir tatmin duygusu verdi” diye konuştu.

Wiles, bu eski problemin çözümünün genç insanlara başka problemleri çözmek konusunda esin kaynağı olmasını umduğunu söyledi.

MATEMATİĞİN NOBEL’İ 
Norveç Fen-Edebiyat Akademisi tarafından verilen ve matematiğin Nobel’i olarak bilinen “Abel Ödülü”nü alan Sir Wiles, 495 bin sterlinlik (yaklaşık 2 milyon lira) para ödülünün de sahibi oldu.

“Andrew J Wiles, çok nadir matematikçiden biri” açıklamasında bulunan akademi, Wiles’in teoreme sunduğu ispatın, matematik için çığır açtığını açıkladı.

Wiles problemi çözdüğü 1994’te Princeton Üniversitesi’nde çalışıyordu. Ünlü matematikçinin çözüme ulaşana kadar 6 sene boyunca gizlilik içinde çalıştığı belirtiliyor. 1829’da hayata veda eden Norveçli matematikçi Niels Henrik Abel’in adı verilen ödül komitesi ilk kez 2001’de Norveç Hükümeti tarafından kurulmuştu.-Haber 10