Windows XP’ye “Elveda” Diyeceğiz!

Bilgisayar
Microsoft’un gelmiş geçmiş en başarılı işletim sistemi hangisidir diye sorulacak olursa, buna çoğu insanın cevabı Windows XP olacaktır. 2001 yılında kullanıma sunulan Windows XP, Windows 95, Win...
EMOJİLE

Microsoft’un gelmiş geçmiş en başarılı işletim sistemi hangisidir diye sorulacak olursa, buna çoğu insanın cevabı Windows XP olacaktır.

2001 yılında kullanıma sunulan Windows XP, Windows 95, Windows 2000 ve Windows ME gibi sorunlu sürümlerden sonra kullanıcılara ilaç gibi gelmişti.

Windows XP o kadar başarılı oldu ki bu başarı bir süre sonra Microsoft’un başını ağrıtmaya başladı. Windows XP kullanıcıları, en başlarda sorunlarla boğuşan Vista’ya bir türlü ısınamadı.

Vista’da başarı yakalayamayan Microsoft, Windows 7 ile takdir kazansa da XP kullanıcıları, hala sorunsuz çalışan sistemlerinden vazgeçmek için bir neden bulamıyorlar. Bu sebeple hala dünya üzerindeki bilgisayarların %40’ında Windows XP var.

Bu durumun değişmesi için 1000 günden az bir zaman kaldı. Windows Blog’da yayınlanan yazıda 6 Nisan 2014 tarihinde Windows XP’ye desteğin tamamen kesileceği belirtildi.

Bu tarihten sonra Windows XP için teknik destek verilmeyecek, güncelleme yayınlanmayacak ve en önemlisi ortaya çıkabilecek güvenlik açıkları kapatılmayacak. Bu günden sonra Microsoft, Windows XP için sorumluluk kabul etmeyecek.

Toplama bakıldığında Microsoft, Windows XP için yaklaşık 13 sene boyunca destek vermiş olacak ki, çok hızlı gelişen teknoloji dünyasında bu süre gerçekten de çok uzun.

Öte yandan, XP kullanıcıları bu tarihten sonra ihtiyaçları olmadığı halde yeni bir işletim sistemine geçmek zorunda kalacaklar.

ShiftDelete.Net
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme