Türk Bilim Adamlarından Büyük Başarı

Bilgisayar
Soner Özcan’ın haberi Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç ve araştırma görevlisi Nadir Kiraz tarafından geliştirilen ürün, 6 ay içerisinde piyasada olacak. Başta çene cerrahisi olmak üzere her türlü kemik ...
EMOJİLE

Soner Özcan’ın haberi

Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç ve araştırma görevlisi Nadir Kiraz tarafından geliştirilen ürün, 6 ay içerisinde piyasada olacak. Başta çene cerrahisi olmak üzere her türlü kemik deformasyonunda kullanılması öngörülen ürün, antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyon riskini sıfıra indirecek. Türkiye, gramı 150 dolardan satılan ürün için milyonlarca dolar ödemekten kurtulacak.

Antibakteriyel yapay kemik malzemesinin laboratuvar çalışmasının tamamlandığını bildiren Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç, hayvan deneylerinin yapılmasının ardından üretime geçileceğini söyledi. Yapay kemik malzemesinin kemik dokusunun büyümesini hızlandırdığını belirten Arpaç, ürünün çene cerrahisi başta olmak üzere her türlü kemik deformasyonunda kullanılabileceğini söyledi.

ANTİBİYOTİK AZALACAK

Arpaç, yapay kemik malzemesinin yanı sıra kemik yapıştırıcısı da geliştirdiklerini bildirdi. Antibakteriyel özellikteki yapay kemik malzemesini ilk kez kendilerinin geliştirdiğini belirten Prof. Dr. Arpaç, “Antibakteriyel olması nedeniyle enfeksiyon riski ortadan kalkacak ve hastanın antibiyotik kullanımı azalacak” dedi. Ürünün kullanımı hakkında da bilgi veren Arpaç, “Çekilen dişlerin boşluklarına şırıngayla enjekte edilecek. Burada kemik dokusu oluşması sağlanacak. 2-3 ay beklendikten sonra implantlar rahatlıkla yerleştirilebilecek” diye konuştu.

Habertürk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur