TT’den Yerli Android Geliyor

Bilgisayar
Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih Projesi’ne talip olmak için yerli yazılım, tasarım ve işletim sistemi için kolları sıvayan Türk Telekom, Türkiye’de üretim yapacak şirket arıyor. Şir...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih Projesi’ne talip olmak için yerli yazılım, tasarım ve işletim sistemi için kolları sıvayan Türk Telekom, Türkiye’de üretim yapacak şirket arıyor.

Şirket, akıllı tabletler için Apple Macbook Air’in tasarımcısı ile çalışıyor.

İlköğretim öğrencilerine 15 milyon tablet dağıtılmasını kapsayan Fatih Projesi’ndeki yerli üretim şartı Türk Telekom’u da harekete geçirdi. Motorola Xoom’u Türkiye’ye getirerek tablet pazarında etkili bir oyuncu olmayı amaçlayan Türk Telekom, yerli tablet için düğmeye bastı.

World Finance dergisinin en iyi telekom uygulamaları ödülünü Londra Borsası’nda alan Türk Telekom Üst Yöneticisi Gökhan Bozkurt, Fatih Projesi’ne önem verdiklerini ve buna yönelik çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Gerçekten yerli niteliği kazanabilmesi için tabletin tasarımı ve işletim sisteminin Türkiye’de üretilmesi gerektiğine dikkat çeken Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan, Türkiye’ye özgü bir tasarım için Apple Macbook Air’i yaratan tasarımcıyla çalıştıklarını söyledi.

YERLİ ANDROİD GELİYOR

Demircan daha önemli şart olan işletim sistemi konusunda da akıllı ürünlerde kullanılan Android’i Türkiye’ye uyarlayacak yerli yazılım TTdroid’i hazırlattıklarını da söyledi.

Demircan “Yazılımı bize ait olacak. Türk Telekom tableti olacak. 2012’nin ilk çeyreğinde pilot üretime başlayacağız. Üretim tesisimiz olmadığı için Türkiye’de üretebilecek tüm firmalarla görüşeceğiz” dedi.

Tabletin Fatih Projesi’nin bir unsuru olduğuna dikkat çeken Bozkurt, tabletin çalışabilmesi için sadece 42 bin okulun yetmeyeceğini, ADSL bağlantısı için 600 bin sınıfa kadar fiber optik ağının ulaştırılması gerektiğini vurguladı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, yeni server ve fiber optik altyapısı da kurulacağını kaydeden Bozkurt, bu altyapı projesine talip olduklarını ifade etti.

2012’de 2 milyar dolarlık yeni yatırım planladıklarını sözlerine ekleyen Bozkurt, bu yatırımların altyapı, yeni teknoloji ve çağrı merkezleri gibi alt başlıkları içereceğini ifade etti.

ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme