Tibet’ten Uzayı İzleyecekler

Bilgisayar
Çin ve Alman bilim adamları, Çin’in Tibet Özerk Bölgesi’nde, deniz seviyesinden 4 bin 300 metre yükseklikte bulunan bir kasabaya rasathane kuruyor. Şinhua ajansının haberine göre, Çin Bili...
EMOJİLE

Çin ve Alman bilim adamları, Çin’in Tibet Özerk Bölgesi’nde, deniz seviyesinden 4 bin 300 metre yükseklikte bulunan bir kasabaya rasathane kuruyor.

Şinhua ajansının haberine göre, Çin Bilimler Akademisi araştırmacılarından proje yöneticisi Vang Cüncie, rasathanenin inşasına Tibet’in Damşüng kasabasında başlandığını açıkladı.

Rasathanede kullanılacak teleskobun İsviçre’deki Alplerden getirileceğini söyleyen Vang, rasathanenin 2011’de faaliyete geçeceğini kaydetti.

Vang, projenin Almanya’daki Köln Üniversitesi ile ortaklaşa yürütüleceğini ve disiplinler arası başarılı bir çalışma olmasını ümit ettiklerini söyledi.

Havada su oranının düşüklüğünün atmosferde büyük bir şeffaflık sağladığı Tibet‘in, gözlem yapılabilmesi için dünyadaki en ideal yerlerden biri olduğunu belirten Vang, gelecek teleskobun Çin‘de şimdiye kadar kullanılacak en gelişmiş teleskop olacağını da sözlerine ekledi.