Telekom, Tablet Bilgisayarda da Rekabete Hazır

Bilgisayar
Tablet bilgisayar piyasasında iPad ile çıkış yapan Apple, pazardan en büyük payı alsa da özellikle gelişmekte olan ülkelere ve Türkiye pazarına ürün yetiştirmekte zorlanıyor. Bu boşluğu gören yerel op...
EMOJİLE

Tablet bilgisayar piyasasında iPad ile çıkış yapan Apple, pazardan en büyük payı alsa da özellikle gelişmekte olan ülkelere ve Türkiye pazarına ürün yetiştirmekte zorlanıyor. Bu boşluğu gören yerel operatörler pazara yeni ürünler ile giriş yapmaya hazırlanıyor.

Türk Telekom, Motorola ile anlaşarak Xoom tabletlerini Türkiye’de satacak. Ayda 55 TL’ye 36 ay taksitle satılacak cihazlara şimdiden 10 bin talep var. Ayrıca Turkcell’in de bu yılın 3. çeyreğinde kendi markası olan tabletleri piyasaya süreceği ile ilgili söylentiler var. Apple tablet bilgisayarı iPad’i piyasaya sürdükten sonra bu cihazın rağbet görüp görmeyeceği çoktan geride kaldı.

Şimdiye kadar 25 milyon tablet satan şirket, önümüzdeki dönemin teknolojisinin bu cihaz olacağı konusunda piyasayı ikna etmeyi başardı. Ancak Apple, özellikle talebin yüksek olduğu Türkiye pazarına ürün yetiştirmekte zorlanıyor. Her üretim serisinden 2000 civarında stok alan Apple’ın Türkiye distribütörü Birkom da ürünlerin gelmeden satıldığını söylüyor. Boşluğu gören Türk Telekom da tabletleri ayda 55 TL’ye 36 ay taksitle satacak ve bunu da telefon faturasına yansıtacak. Anadolu’dan yoğun ilginin olduğu taleplerin kısa sürede tükeneceği belirtiliyor. Motorola Xoom 2011’in ilk çeyreğin sonlarına doğru çıkmasına rağmen ABD’de 250 bin adet sattı, şimdiye kadar ise 800 bin adet rakamı yakaladığı söyleniyor.

Xoom, ezeli rakibi iPad’e karşı USB ve Adobe Flash Player desteğiyle geliyor. Ayrıca Xoom’un, Google’ın mobil işletim sistemi olan Android’in en son versiyonu Honeycomb’u kullanması cihazın en güçlü özelliklerinden biri. 730 gram ağırlığında olan Xoom’da 10,1 inç HD 1280×800 piksel yüksel kalitede AMOLED ekran, 1GB RAM, 1 GHz çift işlemci, HD 720p kalitede video ve fotoğraf çeken 5 megapiksel LED flaşlı kamera, 32 GB harici bellek, Wi-Fi, 3G ile beraber 4G ve LTE şebekelerini destekleyen özellikler bulunuyor.

Turkcell’in markası sonbaharda çıkıyor

Geçen sene akıllı telefon markası olan T10’ları piyasaya süren Turkcell, haziran sonunda NFC özellikli T20 modellerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ancak şirket, tablet pazarından pay almak için de yeni bir girişim içerisinde. Alınan bilgiye göre, Turkcell de bu yılın 3. çeyreğinde yine kendi markası olan tablet bilgisayarları piyasaya sürecek. Henüz ismi açıklanmayan ürün fiyatının piyasanın altında bir rakamda olacağı, taahhütlü satılacağı söyleniyor.

Zaman

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme