Tarihin Tozlu Raflarına CD’ler de mi Giriyor?

Bilgisayar
Bir zamanlar gözde olan plaklar, kasetler nasıl raflardan teker teker kaldırıldıysa şimdilerde ise CD’ler, ‘onun modası geçti artık’ tabirinden nasibini almak üzere. CD’ler, mü...
EMOJİLE

Bir zamanlar gözde olan plaklar, kasetler nasıl raflardan teker teker kaldırıldıysa şimdilerde ise CD’ler, ‘onun modası geçti artık’ tabirinden nasibini almak üzere. CD’ler, müziklerin bilgisayar ortamlarında paylaşılmasıyla son günlerini yaşıyor; ama onun yerini ne alacak?

Müzisyen Bülent Ortaçgil, CD’ye alternatif olabilecek herhangi bir altyapının şu an mevcut olmadığını savunurken, müzik yapımcısı Şahin Özer, müzik sektöründe eskiye dönüş olduğu kanaatinde. Mp3 çalar gibi teknolojik ürünlerin CD satışını sıfıra düşürdüğünü kaydeden ünlü isimler, plak-çalar ya da nano teknolojiyle üretilebilecek küçük çiplerin CD’nin yerini alacağını düşünüyor.

Şahin Özer (müzik yapımcısı): Dijital ortama geçildiğinden beri CD’nin pabucu dama atıldı. Bu nedenle CD, son günlerini yaşıyor. Ama inanıyorum ki CD de plak gibi tarihte çok önemli bir yer edinecektir. Yabancı ülkeler, eskiye dönüş yaptı. Örneğin Amerika’da plak fabrikaları yeniden iş yapmaya başladı.

Meyra (sanatçı): CD dönemi de belki geçecek; ama arşiv yapmak isteyenler için bunun güzel bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Teknoloji geliştikçe kuşkusuz yeni formatlar oluşacaktır. Nano teknolojisiyle oluşmuş küçük çipler olabilir mesela.

Bülent Ortaçgil (müzisyen): Şu an CD’ye alternatif olabilecek herhangi bir altyapı mevcut değil. Sadece bilgisayar ortamında müzik indirme yöntemi var. İnsanlar pratik olduğu için müzikleri buradan indirme yoluna başvursa da bu, yasal değil.

Ahmet San (organizatör): Gelişen teknoloji karşısında gazete, kendini dijital platforma taşıdı. Bu nedenle CD de sadece fiziki olarak değişecektir. Artık eski plaklar nostaljik olarak boy gösteriyor her yerde. Bence plak-player (plak-çalar) tarzı ürünleri görebiliriz ileride. Müziklerin CD yerine USB’lere yüklenmesi de diğer bir alternatif olabilir.

İlker Tabak (Türkiye Bilişim Derneği Ankara Şubesi Başkanı): Veri saklamanın güvenilir olduğu CD ya da türevlerinin kısa vadede sonlanacağını düşünmesem de USB bağlantılı saklama ortamlarının yaygın olarak kullanılmaya başlandığı bir gerçek. Ancak kopyalamanın kolaylaştığı bu ortamlar nedeniyle sağlanan yararlar, telif hakları gibi sorunları beraberinde getirdi.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme