Tablet Seçiminde 10 Nokta!

Bilgisayar
Piyasadaki tablet sayısı giderek artıyor. Eğer bir tablet almayı düşünüyorsanız, iPad dışında birçok seçeneğiniz var. Seçeneklerin çok olması ise kafa karışıklığına yol açabiliyor. Peki tablet alırken...
EMOJİLE

Piyasadaki tablet sayısı giderek artıyor. Eğer bir tablet almayı düşünüyorsanız, iPad dışında birçok seçeneğiniz var. Seçeneklerin çok olması ise kafa karışıklığına yol açabiliyor.

Peki tablet alırken nelere dikkat etmelisiniz? Hangi boyuttaki tableti tercih etmeli, hangi işletim sistemini kullanmalısınız? Bir 3G tablete gerçekten ihtiyacınız var mı? Bu ve bunun gibi soruların cevabı, tabletinizi hangi amaçla kullanacağınıza ve ondan ne beklediğinize göre değişiyor. Bu makalemizde doğru tableti seçerken dikkat etmeniz gereken 10 şeyi bir araya getirdik. Tablet bilmeniz gerekenleri sonraki sayfalarımızda bulabileceksiniz.

Hangi işletim sistemini kullanıyor?

1. Hangi işletim sistemini kullanıyor?

Tabletlere yönelik çeşitli işletim sistemleri bulunuyor. Bunlardan en popüler olanı Apple’ın iPad’de kullandığı iOS. 2011’de çıkacak birçok tablet ise Android 3.0 ile çalışıyor olacak.

Diğer tablet işletim sistemleri ise BlackBerry ve HP. Windows 7 ile çalışan tabletler bulunsa da, bu işletim sistemi tabletlere yönelik değil. Ancak Windows 8 ile Microsoft, tablet dostu bir platform meydana getirecek.

2. Ekranı ne kadar büyük?

Ekran boyutu, bir tablet seçerken en önemli faktörlerden. Tabi ki tabletinizin boyutu, onunla rahatça çalışabilmenize ve rahatça taşıyabilmenize göre değişiyor.

iPad 2’nin ekranı 9.7 inç ile orijinal iPad’in aynısı. Birçok Android 3.0 tablet ise 10.1 inç ekrana sahip.

Ancak daha küçük 7 inç’lik tabletler de bulunuyor. Dell Streak 7 ve Blackberry Playbook bu tür tabletlere iyi bir örnek teşkil ediyor. Bunlardan küçük bazı tabletler de mevcut.

3. Hangi işlemciyi kullanıyor?

Hemen hemen tüm akıllı cepler ve bütün tabletler ARM işlemci teknolojisini kullanıyor. Farklı şirketlen, ARM çip tasarımının kendi sürümlerini ortaya çıkardılar. Bugün bu çiplerin birçoğu çift çekirdekli.

Apple iPad 2, Apple A5 çipi ile çalışıyor. Android 3.0 tabletleri ise genellikle Nvidia’nın Tegra 2 işlemcisine sahip.

4. Bir 3G tablete ihtiyacınız var mı?

Wi-Fi destekli tüm tabletler evinizdeki kablosuz ağınıza bağlanabilirler. Ancak birçok tabletin iki sürümü bulunuyor. Bu sürümlerden bir tanesi, Wi-Fi ağları dışında 3G’yi de destekliyor. Bu sayede bir SIM kart ile mobil internete bağlanabiliyorlar.

Tabletlerin 3G sürümleri genellikle daha pahalılar ve bir veri paketi satın almanızı gerektiriyorlar.

Kamerası var mı? Ne kadar uygulama sunuyor?

5. Kamerası var mı?

Yeni iPad 2, birçok Android 3.0 tableti gibi çift kameraya sahip. Ön yüzde bulunan kamera, Skype veya Google Talk gibi uygulamalar yoluyla görüntülü görüşme yapmanıza izin veriyor. Arka tarafta bulunan kamera ise cep telefonlarında olduğu gibi fotoğraf çekmeye yarıyor.

Birçok tablet 720p yüksek çözünürlüklü video kaydediyor. Eğer bu özellik sizin için önemli ise tablet seçerken buna dikkat edin.

6. Kaç uygulama uyumlu?

Apple App Store, 300.000’den fazla uygulama ile en fazla uygulama sayısına sahip. iPad 2 bu uygulamaların neredeyse hepsini çalıştırıyor. Ancak iPad’e özel geliştirilmiş 65.000 uygulama bulunuyor.

Android’de üse sadece birkaç bin Android 3.0’a özel uygulama bulunuyor, ancak bu uygulamalar tüm temel ihtiyaçları karşılıyor. Eski Android uygulamaları da Android 3.0’da çalışıyor.

Diğer işletim sistemleri de uygulama mağazalarına sahipler, ancak daha küçükler. Yine de ihtiyacınız olan uygulamaları bulamama olasılığınız oldukça düşük.

7. Ne kadar depolama alanı sunuyor?

Ne kadar depolama alanına ihtiyaç duyduğunuz, tabletinizi hangi amaçla kullanacağınıza göre değişiyor. 16GB, müzik ve fotoğraflarınızı depolamak için fazlasıyla yeterli olacaktır ancak büyük uygulamalar ve HD videolar çok daha fazla alana ihtiyaç duyabilir.

Çok sayıda müzik ve video depolamayacaksanız, küçük depolama alanları size yeterli gelecektir. iPad’in depolama alanı bellek kartı ile genişletilemiyor ancak diğer birçok tablet, microSD veya microSDHC slotları ile genişletilebiliyor.

8. TV’nize bağlanabiliyor mu?

Birçok tablet monitöre ve televizyona HDMI kablosu yoluyla bağlanabiliyor. Eğer tabletinizde video dosyaları taşıyorsanız ve bunları daha büyük bir ekranda seyretmek istiyorsanız, HDMI çıkışı çok işinize yarayabilir.

Eğer sizin için önemliyse HDMI çıkışına sahip bir tablet arayın. Ek olarak tek satın almanız gereken şey, bir HDMI kablosu olacaktır.

Kalınlığı ve ağırlığı

9. Kalınlığı ve ağırlığı

iPad 2, sadece 601 gram olması ve sadece 8.8mm’lik profili ile kendinden oldukça bahsettirmişti. Ancak iPad 2 artık en ince ve en hafif tablet değil. Zira Galaxy Tab 10.1 sadece 595 gram ve 8.6mm kalınlığında.

7 inç BlackBerry Playbook ise 9.7mm kalınlığında ve 400 gramın sadece biraz üzerinde. Samsung Galaxy Tab 10.1 ise 10.9mm kalınlığında ve 599 gram ağırlığında. Motorola Xoom ise şaşırtıcı derecede ağır: 730 gram.

Kalınlık ve ağırlık daha çok estetik bir yön gibi görünse de tabletinizi uzun süre elinizde tutacaksanız, ağır modellerin ağırlığını daha çok hissedeceğiz açık.

10. Aslında bir laptop mu istiyorsunuz?

Bizi yanlış anlamamayın, tabletlerin inanılmaz cihazlar olduğunu düşünüyoruz. Kelime işlemciler ve tablo işlemciler, resim işleme araçları gibi verimlilik yazılımları tabletlerde sunulsa da iş bakımından onlardan mucizeler beklememelisiniz.

Tabletler, teknoloji deponuza büyük güç katabilir ancak tam donanımlı bir PC’nin veya Mac’in yerine geçmeyecektir.

Milliyet

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme