Multimedya İçin Hangi Dizüstü Bilgisayar?

Bilgisayar
Dizüstü bilgisayarların en karakteristik özelliği taşınabilir olmaları. İlk modellerden bu yana bu cihazları masaüstü bilgisayarlardan daha cazip kılan birinci özelliğin bu olduğunu söyleyebiliriz. Öt...
EMOJİLE

Dizüstü bilgisayarların en karakteristik özelliği taşınabilir olmaları. İlk modellerden bu yana bu cihazları masaüstü bilgisayarlardan daha cazip kılan birinci özelliğin bu olduğunu söyleyebiliriz.

Öte yandan, taşınabilirliğin beraberinde gelen bazı dezavantajlar da yok değil. Bileşenler kısıtlı bir alana sıkıştığından, masaüstü sistemler kadar esnek bir kullanım sunulamıyordu.

Dizüstü bilgisayar satışlarının masaüstünü geride bıraktığı günümüzde bu cihazlarla daha önce yaşanan birçok sorun artık geride kaldı.

Dizüstü bilgisayarlar sadece internete girmek ya da günlük işlerinizi yapmanın dışında da rahatça kullanılabilir hale geldiler. Yüksek kaliteli film izlemek, oyun oynamak ya da müzik dinlemek için de dizüstü bilgisayarları kullanabilirsiniz.

Dizüstünde Film Keyfi: ASUS N53SN

Elbette tüm dizüstü modelleriyle bunları yapmanız pek mümkün değil. Üretici firmalar belli ihtiyaçlar için belli ürün serileri oluşturuyorlar.

Bu yazımızda sizlere multimedya özellikleriyle öne çıkan, rahatlıkla yüksek kaliteli filmler izleyebileceğiniz bir dizüstü bilgisayarda olması gereken özellikleri sıralayacağız
Odak noktamız multimedya özellikleri olduğundan görsellik ön plana çıkıyor. Bu sebeple önceliği ekran kalitesine vermek gerekiyor.

Rahatlıkla film seyredebileceğiniz bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız ekran boyutuna dikkat etmelisiniz. Bu alanda size tavsiyemiz en düşük 15 inçlik bir monitör almanız yönünde olacak. Bundan daha küçük bir ekran boyutu sizi tatmin etmeyecektir.

Ekranın sadece boyutu yeterli değil elbette. Görüntü kalitesi konusunda da bazı standartların olmasına önem vermeniz gerek. LED arka ışıklandırmalı ekranlar renk kalitesi konusunda eski modellere göre çok daha iyiler.

Renk ve Çözünürlük

Ekranın renk kalitesini anlayabilmenin en basit yolu ise siyah renge bakmaktır. Ekranda siyah bir görüntünün ne kadar koyu olduğuna ve ışıklandırmanın bazı alanlarda lekeler bırakıp bırakmadığına bakıp, karar verebilirsiniz.

Yüksek kaliteli film seyretmek için önemli olan bir diğer unsur ise ekran çözünürlüğü. Çoğu dizüstü ekranında Full HD yani 1920 x 1080 çözünürlüğe rastlamak mümkün değil. Eğer olabilecek en yüksek kaliteyi arıyorsanız, Full HD’den vazgeçmemelisiniz.

Ekran konusunda parlaklık seviyesi ve izleme açısına da bakmalısınız. Bu tip bir model almadan önce ekranı kendiniz mutlaka görün.

Ses Kalitesi

Multimedya özellikleri öne çıkan bir dizüstü bilgisayarda ses kalitesi de çok önemli. Dizüstü bilgisayarlardaki hoparlörlerin genelde çok iyi oldukları söylenemez.

Dizüstünde Ses Kalitesi: ASUS Sonicmaster

Bu yüzden, bu cihazlarla film seyrederken daha kaliteli ses arayanlar harici hoparlör setlerini tercih edebiliyorlar.

Harici hoparlörler, kullanıcıların aradığı ses kalitesini sunabilseler de çok verimli bir çözüm oldukları söylenemez. Gideceğiniz her yere hoparlörleri de götürmeniz mümkün olmadığından, dizüstü bilgisayarın kendi ses sisteminin iyi olmasına dikkat edin.

Özel Hoparlörler

Dizüstü bilgisayar pazarının önde gelen bazı markaları, ses sistemleriyle öne çıkan firmaların ürünlerine modellerinde yer veriyorlar. Bu tip modellerde ses kalitesi, standart dizüstü bilgisayarlardan çok daha ileride oluyor. Sadece kalite olarak değil, güç bakımından da bu hoparlörler çok iyi seviyede oluyor.

Hoparlörlerin konumu da iyi bir ses performansı için önemli. Bu sınıf bir dizüstü bilgisayar almak istiyorsanız, hoparlörlerin ya klavyenin üst kısmında ya da ekranın yan taraflarında olmasına dikkat edin.

Bu tip hoparlörlere sahip bazı ürünlerde ayrıca film, oyun ve müzik için ayrı ses profillleri ayarlanabiliyor.
Görüntü ve ses kalitesiyle her şey bitmiyor. Bu tip bir dizüstü bilgisayarda donanım bileşenleri de çok kritik bir öneme sahip.

Dizüstü bilgisayarlarda genelde Intel hakimiyeti olduğunu görüyoruz. Bizim de size tavsiyemiz şimdilik Intel yönünde olacak. Özellikle, Sandy Bridge kod adlı ikinci nesil Core işlemci ailesine dahil modelleri barındıran bilgisayarların performans konusunda bir sıkıntı yaratmayacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca bu işlemcilerde yer alan Quick Sync özelliği sayesinde video biçimlerini dönüştürme işlemi çok çabuk yapılabiliyor.

Alacağınız modeldeki işlemcinin Sandy Bridge olup olmadığını anlamak çok kolay. Core i7, Core i5 gibi ifadelerden sonra gelen model numarası dört haneliyse o model Sandy Bridge ailesine dahildir. Buna örnek olarak Intel Core i7 2630QM’i gösterebiliriz. Sondaki harfler işlemcinin diğer detaylarını belirtmek için konuluyor.

Bu sınıf işlemcilerin bünyesinde bir de grafik yongası yer alıyor. Bu yongalar yüksek kaliteli film izlemek için yeterli fakat eğer aynı zamanda oyun da oynamak istiyorsanız, NVIDIA ya da AMD’nin grafik yongası olan bir model almalısınız.

Film izlemek için kullanmak istediğiniz dizüstü bilgisayarda mutlaka bir optik sürücü olmalı. DVD ile Blu-ray arasındaki tercihinizi ise arşivinizdeki film sayısına ve gelecekte alacağınız filmlere göre vermelisiniz.

Geleceğe yatırım yapmak istiyorsanız Blu-ray sürücülü bir modeli tercih edebilirsiniz. Blu-ray sürücüler DVD de okuyabildiğinden elinizdeki arşiv boşa da gitmemiş olur.

Film izlemek için tek yol DVD ve Blu-ray değil elbette. Artık çoğu kullanıcı da harici disklere depolanmış film arşivleri bulunuyor. Harici disklerden dizüstü bilgisayarınıza veri aktarımını hızlı bir şekilde yapmanın yolu hızlı bağlantı arayüzlerini kullanmaktan geçiyor.

Örneğin elinizde Firewire, eSATA ya da USB 3.0 gibi hızlı arayüzleri kullanan harici diskler varsa alacağınız dizüstü bilgisayarda da bu bağlantıların olmasına özen göstermelisiniz.

Shiftdelete.net
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme