Mars’ta Heyecanlandıran Keşif!

Bilgisayar
Amerikan uzay çalışmaları kuruluşu NASA‘nın Pasadena’daki Jet Motorları Laboratuvarı’ndan bilim adamları, uzay aracının sığ radarı sayesinde Mars’taki iklim değişikliği ve Kızı...
EMOJİLE

Amerikan uzay çalışmaları kuruluşu NASA‘nın Pasadena’daki Jet Motorları Laboratuvarı’ndan bilim adamları, uzay aracının sığ radarı sayesinde Mars’taki iklim değişikliği ve Kızıl Gezegen‘in yüzey altı jeolojisi konusunda yeni bilgiler elde edildiğini belirttiler.

Bilim adamları, uzay aracının gönderdiği bilgiler ve buz katmanlarının ayrıntılı radar verileri ile Mars’ta son birkaç milyondaki jeolojik değişikliklerin daha iyi çözümlendiğini, böylece kuzeydeki buzul şapkasının zaman içinde nasıl soğan gibi buz katmanları haline geldiğinin daha iyi anlaşıldığını kaydettiler.

Mars’ın kuzey buzul şapkasındaki en dikkati çekici oluşumlardan Boreale Kanyonu‘nun ABD’deki Büyük Kanyon kadar uzun, ancak daha derin ve daha geniş olduğunu bildiren uzmanlara göre, bazı bilim adamları buranın, volkanik sıcaklığın buz tabakasının altını eritmesi ve büyük bir su taşkınına neden olmasıyla oluştuğunu, bir grup bilim adamı da kuvvetli kutup rüzgarlarının buz kubbesinin dışındaki kanyonu şekillendirdiğini düşünüyor.

NASA, MRO‘nun yeni verilerine göre, kanyon ve spiralleri asıl rüzgarın şekillendirdiğini belirtti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme