Mars’a “Merak” Robotu

Bilgisayar
NASA’nın bu amaçla kurulan komisyonu, tüm ABD’den internet ve e-posta yoluyla gönderilen 9 binden fazla isim önerisi arasından Kansas eyaletinin Lenexa kasabasından 12 yaşındaki 6. sınıf ö...
EMOJİLE

NASA’nın bu amaçla kurulan komisyonu, tüm ABD’den internet ve e-posta yoluyla gönderilen 9 binden fazla isim önerisi arasından Kansas eyaletinin Lenexa kasabasından 12 yaşındaki 6. sınıf öğrencisi Clara Ma’nınkini seçti.

2011’de Kızıl Gezegen’e gönderilecek yeni robotu üretmek ve test etmekle yükümlü California Pasadena’daki Jet Motorları Laboratuvarı’ndan Pete Theisinger, bu ismi çok beğendiklerini ve bir sürü bilim adamının üzerinde çalıştığı projeyi anlatan bir isim olduğunu söyledi.

NASA da, robota bizzat adını vermesi için Ma’ya Jet Motorları Laboratuvarı’na bir gezi ödülü verdi. Ayrıca isim yarışmasında finale kalan 9 kişinin mesajları da Merak’a konulacak mikroçipe yerleştirilecek.

Mars’a daha önce gönderilen tüm araçlardan daha büyük ve yüksek teknolojiye sahip olacak Curiosity, ileride insanlı seyahat için iniş yapılacak bölgenin mikrobik yaşama uygun olup olmadığını ve yaşam kanıtı bulunup bulunmadığını inceleyecek.

Merak ayrıca, suyun varlığında şekillenen mineralleri arayacak ve yaşam oluşumundaki temel birkaç kimyasala bakacak.

Bir SUV (Sport Utility Vehicle) aracı büyüklüğündeki robot, plütonyum bataryası tamamen boşalıncaya kadar, iki yıl araştırmalarını sürdürecek.

Projenin tutarı 2,2 milyar doları aşıyor.

MARS’TAKİ CEFAKAR ROBOTLAR

Öte yandan, Kızıl Gezegen’e sadece 3 aylığına gönderilmelerine karşın 5 yılı aşkın zamandır Dünya’ya bilgi geçen iki robottan Opportunity (Fırsat) 10 mil (16 km) sınırını aştı, Spirit (Ruh) ise bunun yarısı kadar yol yaptı.

Spirit’in Mars’ın arka tarafında yumuşak toprağa saplandığını açıklayan NASA, Opportunity’nin takometresinin ise iki gün önce 16 bin 133 metre 96 santimetreyi gösterdiğini bildirdi.
İki araç da sadece 1 km yol katetmesi için tasarlanmıştı.

Ayrıca Opportunity’nin iki yıl süren Victoria Krateri macerasının sonucunu açıklayan bilim adamları, robotun gönderdiği verilerin, krateri rüzgar ve suyun şekillendirdiğini gösterdiğini belirttiler.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme