Kıyamet Senaryoları Tutar mı?

Bilgisayar
Maya medeniyeti inancına göre 2012‘de dünyanın sonu gelecek. Kıyamet teorisinde işaret edilen tarih yaklaştıkça "ya doğruysa" şüphesi paniği artırıyor. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uza...
EMOJİLE

Maya medeniyeti inancına göre 2012‘de dünyanın sonu gelecek. Kıyamet teorisinde işaret edilen tarih yaklaştıkça "ya doğruysa" şüphesi paniği artırıyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) geçmişi milattan önce 10 bin yılına kadar uzanan Maya medeniyetinin iddiasına dayanarak 2012‘de kıyamet kopacağını öne sürenleri yalanladı. NASA‘nın internet sitesinde başlatılan kampanyayla, bu tür felaket açıklamaları ve beklentilerinin asılsız olduğuna işaret edildi. Sabah gazetesinin bu konuda görüşünü aldığı Türk astrologlar da kıyamet senaryolarının gerçekleşmeyeceği düşüncesini taşıyor. Türk bilim adamları senaryoları gülünç bulurken; astrologlar "Dünyanın sonu gelmeyecek ama bir dizi olayla dünya yepyeni bir dönüşüm içine girecek" diyor. Maya takvimine dayanan kıyamet teorilerinin en popüleri, aslında Sümer medeniyetine mal edilen bir kehanetten yola çıkıyor. Buna göre Nibiru adlı bir meteor ya da gezegen, 2012’de Dünya’ya çarpacak ve insanlığın sonunu getirecek. Bu kehanet, Maya takviminin aynı yılın aralık ayında sona ermesiyle de birleştiriliyor. Kıyametin gerçekleşeceğine inanan bazı kesimler NASA‘yı "Nibiru" gezegeninin varlığını gizlemekle suçluyor. Güney Amerika’daki Maya medeniyetinin astronomları sadece Güneş, Ay ve Mars‘ı gözlemekle kalmamış uzak yıldızları, yıldız gruplarını ve hareketlerini de izlemişlerdi. Kehanete göre 22 Aralık 2012’de dünyaya çarpacak bir gezegen türlü felaketlere neden olacak. Depremler, dev dalgalar ve volkan patlamaları dünyanın sonunu getirirken gezegenimizde yeni bir çağı başlatacak.

FİLM VİZYONDA

Yönetmenliğini Roland Emmerich‘in yaptığı ve 2012’de dünyanın sonunun geleceğine dair Maya kehanetini konu alan film cuma günü ülkemizde gösterime girecek. Aralık 2012’de tüm gezegenlerin aynı hizada olması nedeniyle oluşacak çekim kuvvetinin dünyanın sonu olacağı düşüncesinden yola çıkan filmin başrol oyuncusu John Cusack. Filmde birçok tarihi mekanın yıkılışı gösterilirken Müslüman tepkisinden endişe edilerek Kabe senaryo dışında tutulmuş.

BİLİME TAMAMEN AYKIRI

Yard. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Esenoğlu (İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi): Vakti bol olanlar bu bilgilerden geleceğe dair bir şeyler çıkar mı diye kafa yoruyorlar. Kesinlikle bilimsellikle ilgisi bulunmayan çıkarımlar yapıyorlar.

Prof. Dr. Osman Demircan (Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Astrofizik Araştırma Merkezi Gözlemevi Müdürü): 2012 yılı ile 2011 yılı arasında hiçbir fark olmayacak. Kehanet diye bir şey yoktur zaten.

Öner Döşer (Astrolog): 2012 yılında güneş aktiviteleri maksimum seviyeye ulaşacak ve bu, dünyayı uzun bir süreçte etkileyecek.

Haktan Akdoğan (Sirius Ufo ve Uzay Bilimleri Merkezi Müdürü): Maya takviminin sonu dünyanın sonunu değil yeni bir kozmik dönemin başlangıcını belirtiyor. Bu süreçte birtakım afetler olasıdır. İnsanların DNA’sında bile bir takım değişimler olacak.

Zeynep Değirmencioğlu (Astrolog): 2012 yılının yıldızlar açısından önemli bir değişiklik getirdiği doğru.

GÖKTAŞI DÜNYAYI SIYIRIP GEÇMİŞ

Dünya’yı geçen cuma küçük bir göktaşının yalnızca 14 bin kilometre mesafeden geçtiği ve astronomların bunu yalnızca 15 saat önce farkettikleri ortaya çıktı. Astronomlar, "2009 VA" adlı 7 metrelik asteroidin 23.30 sularında 2 Dünya yarıçapı mesafeden geçtiğini açıkladı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme