Kıbrıs müzakereleri “oyun” oldu

Bilgisayar
 “Cyprus Players” adlı oyunu geliştiren Nazmi Pınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oyunun sosyal medyada çok ilgi gördüğünü ve tıklanma rekorları kırdığını söyledi. Yıllarca ...
EMOJİLE

 “Cyprus Players” adlı oyunu geliştiren Nazmi Pınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oyunun sosyal medyada çok ilgi gördüğünü ve tıklanma rekorları kırdığını söyledi.

Yıllarca gazeteci olarak müzakereleri takip ettiğini belirten Pınar, uzun süren müzakere sürecinden sıkıldığını, müzakerelerin gidişatını ortaya koymak amacıyla bu projeyi geliştirdiğini ifade etti.

Oyunun, Kıbrıslı Rumların da dikkatini çektiğini kaydeden Pınar, “Rumlardan oyunun tek taraflı olduğu yönünde eleştiriler aldım. Oyunda Rum lideri Nikos Anastasiadis’in masadan kaçması Rumların tepkisini çekti” diye konuştu.

Oyunda, müzakere masasından kaçanın Anastasiadis olduğunu tüm dünyaya göstermiş olduklarını ifade eden Pınar, oyunun Kuzey Kıbrıs üzerindeki izolasyon ve ambargoların anlatılabileceği bir araç olduğunu ve bu amaca da ulaştıklarını kaydetti.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum lideri Anastasiadis’in Lefkoşa ara bölgede, BM binasında gerçekleşen müzakere süreçlerinin konu alındığı oyunda, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de yer alıyor.

Oyunda, BM Danışmanı Eide karakterini, oyunu oynayan kişi kontrol ediyor. Türk tarafı, yani Derviş Eroğlu müzakere masasında oturuyor. Rum lideri Anastasiadis ise masadan kalkıp kaçıyor. Oyundaki amaç Eide aracılığıyla Anastasiadis’i sandalyeye oturtmak. Oyunu oynayan kişi müzakere masanın etrafında koşan Anastasiadis’i masaya oturtmayı başarınca 10 puan kazanıyor. 100 puana ulaşan oyuncu, Kıbrıs sorununu çözmüş oluyor. Oyunun sonunda Anastasiadis, Eroğlu ve Eide halkı selamlıyor ve havai fişekler patlıyor. Bu esnada 1980’li yıllarda Afrika’ya yardım kampanyası çerçevesinde bestelenen “We are the World” şarkısı çalıyor.

Oyun, www.cyprusplayers.com internet adresinden oynanabiliyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme