Kainatın Evrimindeki Kayıp Halka Bulundu

Bilgisayar
Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, büyük bir kara delikten yayılan bir ışığı yakalayana kadar bilim insanları uzayın ‘karanlık çağlarına’ dair bilgi sahibi değildi. Ancak araştırmacıl...
EMOJİLE

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, büyük bir kara delikten yayılan bir ışığı yakalayana kadar bilim insanları uzayın ‘karanlık çağlarına’ dair bilgi sahibi değildi. Ancak araştırmacılan bulunan bu ışığın evrenin tarihinin bilinmeyen kısmına(13.7 milyar yıl önceki Büyük Patlama ile ilk yıldızların oluşumu arasındaki döneme) ışık tutacağını düşünüyorlar.

 

Cambridge’li bilim insanları, ilk yıldızların kalıntılarını ve Güneş’ten 25 kat daha büyük patlayan bir yıldızın patlamasına ait kanıtları keşfetti. Cambridge Astronomi Enstitüsü’nden Profesör Max Pettini, bu gazların keşfinin evrinin oluşumunu anlamaya yardımcı olacağına inanıyor.

 

Pettini, "Gökcisminden yayılan ışığı kullanarak Karanlık Çağlar’a bakabildik. Işık o yöndeki her gaz bulutunun ölçülebileceği bir arka perde sağlıyor. Bulutta küçük miktarlarda elementler olduğunu keşfettik. Bunlar boyut olarak, bugünkü normal yıldızlardakilerden çok farklı. En dikkat çekici olan, karbon demir oranının Güneş’te ölçülenden 35 kat daha büyük olması. Bileşim, Güneş’ten 25 kat daha büyük olan ve esas olarak sadece hidrojen ve helyumdan meydana gelen bir yıldızdan yayılan gaz olduğu sonucunu çıkarmamızı sağlıyor. Aslında bu bize evrenin ilk zamanlarına giden kayıp bir halkayı sağlayan bir fosil kalıntı" diye konuştu.

 

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur