Jobs’un Tasarımcısı TT’ye Tablet Yapıyor

Bilgisayar
Her bir öğrenciye tablet bilgisayar" için Türk Telekom (TT) da varım dedi. Bunun için bir tasarım ekibi kuran ve Steve Jobs’un eski tasarımcısı ile anlaşan TT, Fatih Projesi için bir protot...
EMOJİLE

Her bir öğrenciye tablet bilgisayar" için Türk Telekom (TT) da varım dedi. Bunun için bir tasarım ekibi kuran ve Steve Jobs’un eski tasarımcısı ile anlaşan TT, Fatih Projesi için bir prototip hazırladı

Türkiye’nin ilk yerli tableti üretime hazır!35 dolara tablet bilgisayarAmazon ‘ateş’ açtıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimden önce "her öğrenciye tablet bilgisayar verilecek" taahhüdünün ardından açıklanan "Fatih Projesi", 8 milyar dolarlık bütçesiyle teknoloji şirketlerinin iştahını kabartıyor. Büyük küçük tüm teknoloji şirketleri, işin bir parçası olmak için inanılmaz çaba gösteriyor. Bu pastadan pay alabilmek için ekip kuranlardan biri de Türk Telekom (TT). TT CEO’su Gökhan Bozkurt, İngiltere’de şirketinin de harıl harıl Fatih Projesi için hazırlandığını anlattı. Üstelik TT, ilk prototipini Apple’a Macbook Air’ı tasarlayan tasarımcıya yaptırmış. Bozkurt Samsung, HTC gibi dünya devlerinin telefon ve tabletlerde kullandığı android işletim sistemini (herkes tarafından geliştirilen açık bir işletim sistemi) biraz daha güvenli hale getirerek "TTdroid" adlı bir yazılım üzerinde çalıştıklarını söyleyerek yeni ürünü anlattı. Şirketin hedefi TTdroid’li tableti 2012’nin ilk çeyreğinde üreterek Fatih Projesi’ne dahil olmak. Şirket, tablet konusuna ayrı bir önem veriyor. Aslında TT yaklaşık 15 ay önce tablet üretme fikrini ortaya atmış ve bu konuda çalışmalara da başlamıştı. Hatta bunun için geçen hafta yaşamını yitiren Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un MacBook Air’ını yaratan tasarımcılarından biri ile işbirliği yapılmış.

DÖRT AŞAMAYA TALİP
2013’e kadar tüm hayata geçirilmesi hedeflenen projenin dört aşaması var. İlk olarak donanım ve yazılım altyapısı hazırlanacak, ardından eğitsel e-içerik sağlanacak. Daha sonra eğitim programları etkin teknoloji kullanımına uyarlanarak öğretmenlerin bu alanda eğitilmesi planlanıyor. Türk Telekom bu aşamaların tümüne talip. Öğrenciler Türk Telekom markasına yabancı değil. Uzun süredir Vitamin programıyla markayı hayatlarına almış durumdalar. Okullara ücretsiz verilen bu eğitim programı rüştünü sadece Türkiye’de değil dünyanın çeşitli yerlerinde ispatlamak için yıllardır çalışıyor.

CIVATA MALİYETİNİ BİLE BİLİYORUZ 85 DOLARA OLMAZ
 Hindistan’da da okullara tablet dağıtma projesinin konuşulduğunu ve o projedeki tabletlerin 85 dolara satıldığını söyleyen Bozkurt şu yorumda bulundu: "Bir tabletin cıvataları dahil maliyetini ezbere söyleyebiliriz. Kesinlikle 85 dolar olamaz. En azından tarifini yaptığımız tablet olmaz. Bundan çok daha yüksek bir rakam."
 
EN İYİ OPERATÖR DE CEO DA TT’DEN ÇIKTI
 Türk Telekom, dünyanın en saygın ödülleri arasında gösterilen ‘World Finance Magazine’e aldığı iki ödülle damgasını vurdu. İngiltere merkezli uluslararası ekonomi dergisi World Finance’in düzenlediği World Finance Magazine Ödülleri’nde bu yıl Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt "Yılın CEO’su" seçildi. Türk Telekom da "En İyi Sabit Hat Operatörü" oldu. 14 Ekim’de London Stock Exchange Group Merkez Binası’nda yapılan ödül töreninde konuşan Bozkurt, "TT’nin ‘Dünyayı Konuşturan Türk’ sloganı ve bölgesel güç olma hedefiyle sürdürdüğümüz faaliyetlerin takdir görmesi bizi mutlu ediyor" diye konuştu.

‘GELECEĞİNİZ YOK’ DENİLDİ AMA…
 TT Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan İSE 2008’de halka arz esnasında çıktıkları road show’la ilgili bir anısını da paylaştı. Demircan, Londra’daki bir analistin "Tüm dünya mobil telefona geçerken bir sabit hat operatörüne niye yatırım yapalım, sizin geleceğiniz yok" dediğini anlattı. Demircan, buna karşın halka arzdan bu yana 12 milyar dolarlık piyasa değerinin 20 milyar dolara kadar çıktığını hatırlattı.

VESTEL VE ARÇELİK’LE İŞBİRLİĞİ
 Gökhan Bozkurt, tableti Türkiye’de ürettirmek istediklerini, yazılımının ise kendi geliştirdikleri ‘android’li bir tablet olacağını söylüyor. Ürünün sadece eğitimde değil ticari hayatta da kullanılacağını söyleyen Bozkurt, "Üretim için arayışlarımız sürüyor. Türkiye’de Vestel, Arçelik, Foxconn ile işbirliği yapabiliriz" diyor. Bu arada geriye dönük 6 aydır Türk Telekom hisselerini elinde bulunduranları 1 yıl bedava konuşturacakları kampanyaya da değinen TT CEO’su Gökhan Bozkurt, bu sayede markaya güvenen yatırımcılara jest yapmak istediklerini anlatıyor.

ahaber.com
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme