İşte Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı

Bilgisayar
Fujitsu’nun Gelişmiş Hesaplama Bilimleri Enstitüsü RIKEN ile birlikte geliştirdiği ‘K Computer’ isimli bilgisayar 37’nci TOP500 listesinde ilk sıraya yerleşti. Dünyanın en hızl...
EMOJİLE

Fujitsu’nun Gelişmiş Hesaplama Bilimleri Enstitüsü RIKEN ile birlikte geliştirdiği ‘K Computer’ isimli bilgisayar 37’nci TOP500 listesinde ilk sıraya yerleşti.

Dünyanın en hızlı bilgisayarlarını sıralayan TOP500 listesine giren bilgisayarlar, Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen 26’ncı Uluslararası Üstün Hesaplama Konferansı’nda (ISC ’11) açıklandı.

Doğrusal denklemleri matris hesaplama yoluyla çözen LINPACK programıyla yapılan sıralamada ‘K Computer’ en hızlı bilgisayar olmasının yanı sıra % 93’lük hesaplama verimliliği ile de dikkat çekti.

Süper bilgisayar, 2004 yılında ‘Earth Simulator’ isimli bilgisayardan sonra TOP500 sıralamasında birinciliğe yerleşen ilk Japon yapımı bilgisayar oldu.

Çin yapımı ‘Tianhe – 1A’ ikinci sırada, Oak Ridge Ulusal Laboratuarı’nda bulunan ve Amerika’nın en hızlı bilgisayarı olan süper bilgisayar ise üçüncü sırada yer aldı.

K Computer’in hızı 1 milyon masaüstü bilgisayarın hızına eşit

‘K Computer’, bir saniye içerisinde 8,2 katrilyon hesaplama yapabiliyor. Diğer bir deyişle, süper bilgisayarın hesaplama gücü saniyede 8,2 petaflop.

Halen geliştirme aşamasında olan ‘K Computer’in performansı ise ortalama bir milyon adet masaüstü bilgisayarınkine eşit. Sistem kartlarıyla dolu 672 adet dolaptan oluşan süper bilgisayarın şu anda toplam 68.544 ana işlem birimi (CPU) bulunuyor. RIKEN’in araştırma laboratuarında yer alan ‘K Computer’in büyüklüğünün 800 dolaba çıkarılması planlanıyor.

Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Halit Zaim, ‘K Computer’ ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Fujitsu Türkiye olarak K Computer’in elde ettiği bu önemli başarının mutluluğunu yaşıyoruz. Mart ayında Japonya’da meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin ardından Fujitsu ailesi olarak birbirimize destek olduk ve müşterilerimize kesintisiz hizmet sunmak için elimizden geleni yaptık. K Computer’in TOP500 listesinde birinci olması da çok zor günler geçirmelerine rağmen Japonya’daki çalışma arkadaşlarımızın hedeflerine odaklı bir şekilde çalışmayı sürdürdüğünün kanıtıdır."

2012 yılının Kasım ayında tamamlanması hedeflenen ‘K Computer’, 10 petaflop’luk LINPACK performansına ulaşmak üzere tasarlandı. Fujitsu ve RIKEN’in üzerinde çalışmaya devam ettiği süper bilgisayarın global iklim araştırması, meteoroloji, afet önleme ve ilaç gibi alanlarda önemli gelişmelere yol açarak toplumun daha güvenli olmasını sağlaması bekleniyor.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme