En ucuz yeni iPad nereden alınır?

Bilgisayar
7 Mart tarihinde tanıtılan ve 16 Mart tarihinde satışa sunulan 3. nesil iPad ülkemizde henüz resmi olarak satışa sunulmadı. Bazı internet sitelerinde ve spot satış yapan mağazalarda satışa sunulan Yen...
EMOJİLE

7 Mart tarihinde tanıtılan ve 16 Mart tarihinde satışa sunulan 3. nesil iPad ülkemizde henüz resmi olarak satışa sunulmadı. Bazı internet sitelerinde ve spot satış yapan mağazalarda satışa sunulan Yeni iPad önümüzdeki günlerde GSM operatörleri tarafından resmi olarak satışa sunulacak.
4G mobil bağlantı teknolojisi LTE desteği bulunan yeni iPad’ler ülkemizde en fazla 3G hızında çalışabilecek.

Operatörlerin sözleşmeli olarak satışa sunacağı iPad’ler Wi-Fi + 4G modelleri olacak. Sadece Wi-Fi desteği olan modelleri operatörlerden almak mümkün değil.
Ülkemizdeki fiyatlarla karşılaştırıldığında yurtdışından Yeni iPad almak daha cazip görünüyor.
Daha önce yayınladığımız "en ucuz iPhone 4S nereden alınır?" araştırmamızın bir benzerini Yeni iPad için yaptık.

4G modelleri için pasaport kaydı şart

iPad’in 4G’li modellerini sim kart takarak Türkiye’de kullanabilmek için cihazın IMEI numarasının bir pasaporta kayıtlı olması gerekiyor. Son bir ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış ve son 2 yıl içerisinde herhangi mobil cihaz kaydı yapılmamış bir pasaporta kayıt yaptırabilirsiniz. Bu kaydı yaptırmazsanız iPad’inizin mobil bağlantısı kesilecektir. Sim kartsız modeller için pasaport kaydı gerekmiyor.

Vergi avantajı

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede turistler yaptıkları alışverişlerde ödedikleri vergilerin bir kısmını geri alabiliyorlar. Turistlere sunulan bu vergisiz (Tax Free) alışveriş imkanından iPad satın alırken de yararlanmak mümkün.

Sim kartlı cihazlarda kayıt ve vergi

Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı yurtdışından telefon getirenlerden 100 TL ek vergi alınmasına henüz başlanmadı ancak her an bu yeni vergi yürürlüğe girebilir. Sim kartı bulunmayan sadece Wi-Fi bağlantı desteği olan modeller için herhangi pasaport kayıt işlemi gerekmediğinden bu yeni vergiden muaf olacaklar. Ancak iPad’in Wi-Fi + 4G modelleri bu yeni verginin kapsamına girecek. Eğer yurtdışından iPad’in sim kartlı Wi-Fi + 4G modellerinden birisini alırsanız pasaporta kayıt ettirmeniz ve yakında yürürlüğe girecek olan 100 TL’lik yeni vergiyi ödemeniz gerekecek.

Dikkat edilmesi gerekenler

Yurtdışından iPad alırken cihazın Türkiye’de de geçerli uluslararası garantisi olduğundan emin olunuz. Cihazı Apple Store’dan satın alırsanız herhangi sorun yaşamazsınız.
Cihazı satın aldığınız mağazanın vergi iadesi (VAT Refund) konusunda yetkili olması ve fatura ile birlikte vergi iade formunu düzenlemesi gerekmektedir.
Dönüşte ziyaret ettiğiniz ülkeden çıkıştaki pasaport kontrolünden sonra vergi iade formuna gümrük memuru mühür bastıktan sonra bu evrakla iade ofislerinden (Refund Office) vergi iadenizi alabilirsiniz. Gümrük memuru satın aldığınız ürünü görmek isteyebilir, bu yüzden cihazı mutlaka yanınızda bulundurun.
Yaptığımız fiyat araştırmasında Hong Kong ve Singapur Yeni iPad fiyatının en uygun olduğu ülkeler olarak sıralandılar. Yeni iPad için en yüksek satış fiyatının olduğu İngiltere ve Kanada’daki rakamlar bile ülkemize göre daha cazip görünüyor.

16 GB Wi-Fi modelinin yurtdışı fiyatları

16 GB Wi-Fi + 4G modelinin yurtdışı fiyatları

* Kanada’da eyaletler arasında vergi oranları farklılık göstermektedir. Ontario eyaletine göre hesaplama yapılmıştır.
** ABD’de eyaletler arasında vergi oranları farklılık göstermektedir. New York eyaletine göre hesaplama yapılmıştır.
Not: Yeni iPad fiyatları, vergi ve vergi iade oranları farklılık gösterebilir. Cihaz fiyatları Apple mağaza fiyatları baz alınarak hesaplanmıştır. Tablodaki rakamlar bilgilendirme amaçlıdır.
Son satış fiyatları 3 Mayıs 2012 serbest piyasa kur değerleri ile TL’ye çevrilmiştir.

Teknokulis

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme