CDN stratejiniz nedir?

Bilgisayar
Web sitelerinin kullanıcılara yakın konumlardan yayın yapması uzun vadeli site kullanıcı bağlılığını artıran bir husus olarak değerlendirilmektedir. Kaldı ki, google’da hedef kitlesine yakın konumlard...
EMOJİLE

Web sitelerinin kullanıcılara yakın konumlardan yayın yapması uzun vadeli site kullanıcı bağlılığını artıran bir husus olarak değerlendirilmektedir. Kaldı ki, google’da hedef kitlesine yakın konumlardan yayın yapan sitelerin değerini otomatik olarak yükseltir. Tabii genel olarak hızlı yayın yapabilmenin de modern bir yolu vardır. Mesela tek bir sunucuya bağımlı kalmayıp, aktarımı zaman alan verileri global sunuculara yönlendirebilir ve dünyanın her yerinden sürekli erişilebilen hızlı sitelere sahip olabilirsiniz. Pekiyi sizin cdn stratejiniz nedir? Almakta olduğunuz cdn hizmeti ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek niteliklerde mi? Size cdn servisi stratejisi geliştirmenizde yardımcı olacak detaylar vererek bunu doğru biçimde planlayabilmenizi sağlayalım.

CDN Nedir?

Web siteleri, baz yazılım, veri tabanı ve scriptlerden oluşur. Baz yazılım içerisinde görseller ve diğer medya içerikleri yer alırken veri tabanı sitenin içeriğinin büyük kısmını şekillendiren verileri içerir. Görseller ise baz yazılımla birlikte yere sunucudan çekilir. CDN, site yüklenmesi sırasında hızı azaltan unsurları birden fazla sunucuya bölerek özellikle sitenin ön yüklemesine engel olan içeriğin farklı kaynaklardan çekilmesini sağlar. Bu sayede site yüklenme hızı ciddi şekilde artar. Zaten çok fazla veri aktarım genliği gerektirmeyen kaynak kodların alımı yerel sunucudan yapılırken, medya içerikleri ve scriptler CDN servisi veren sunucudan sağlanır. Elbette veri tabanı da yerel sunucunun bağlı olduğu veri tabanı sunucusundan çekilecektir.

Bu durumda sitenin hızı azaltan unsurlarının CDN üzerinde yer aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Elbette bu sunucuların coğrafi konumları da yüklemeye etki ettiğinden site sahiplerinin hedef kitlelerine yakın konumlardan yayın yapan cdn servisi firmalarını tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

Global düzeyde cdn hizmeti veren firmalar, Türkiye için özel sunucuları nadiren barındırır. Bu nedenle uluslar arası düzeyde cdn servisi veren firmalardan aradığınız verimi alamamanız söz konusudur. Türkiye özelinde yayın yapmak ve buradaki kullanıcılara erişirken hız ve güvenilirlik elde etmek istiyorsanız yerel hizmet verenleri tercih etmeniz daha doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlayabilir. Firmamız sizler için mükemmel yayın şartlarını ortaya çıkaracak CDN hizmeti sunmakta ve sitenizin Türkiye’deki kullanıcılara mümkün olan en yüksek hızla erişmesini sağlamaktadır. Sunucunuzu yormadan, hızlı ve güvenli biçimde yayın yapmak için bizi dilediğiniz zaman arayabilir, kaliteli hizmetlerimizden dilediğiniz zaman faydalanabilirsiniz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme