Büyük Umutlarla Geldi, Hayal Kırıklığı Yarattı

Bilgisayar
Tablet bilgisayar savaşına PlayBook’u ile ben de varım diyen Blackberry’nin mimarı RIM, hedeflediği satış rakamına ulaşamadığı gibi, PlayBook’lardan şu ana kadar kasasına da hiç para...
EMOJİLE

Tablet bilgisayar savaşına PlayBook’u ile ben de varım diyen Blackberry’nin mimarı RIM, hedeflediği satış rakamına ulaşamadığı gibi, PlayBook’lardan şu ana kadar kasasına da hiç para akmadı. Genel olarak satışlarının düşmesiyle birlikte şirket, 2 bin çalışanıyla da yollarını ayırmaya karar verdi.

Blackberry ile akıllı telefon devrini başlatan RIM, yıllar boyunca hedef kitlesi olarak iş dünyasını tercih etti. Ancak son yıllarda ortaya çıkan yeni akıllı telefonlar, Blackberry’nin artık salt iş dünyasına değil, hemen herkese hitap etmesi gerektiğini RIM’e gösterdi. Son olarak BlackBerry Torch akıllı telefonuyla kullanıcılarının karşısına çıkan RIM, Apple’ın iPad ile başlattığı tablet bilgisayar savaşında da geç kaldı.Diğer birçok teknoloji devi gibi geç de olsa kendi tablet bilgisayarı, PlayBook’u, kullanıcılarına sunan RIM, ilk etapta bir milyondan fazla PlayBook satışını öngörüyordu. Bu bağlamda şirket, operatörlere ilk 500 bin PlayBook’u indirimli fiyat etiketiyle verdi.

Ancak yılın son çeyreğinde de bu rakamı eritemeyen RIM, BGR’ın yayınladığı rapora göre indirim yapmasına rağmen 500 binin çok altında PlayBook satışı gerçekleştirdi. İndirimli fiyattan operatörlere PlayBook yollayan RIM’in kasasına da dolayısıyla hiç para girmedi.

Bunun dışında PlayBook’larda ciddi bir sorun da keşfedildi. RIM’in Blackberry e-mail yönetimi sisteminin kablosuz olarak BlackBerry telefon ile bağlantı kurulmadan PlayBook’larda çalışmadığı ortaya çıktı.

KARI DA DÜŞTÜ

RIM’den daha önce yapılan açıklamada bu yılın ilk çeyreğinde şirketin karı 695 milyon dolarda kalırken, geçen yılın aynı döneminde bu rakam 769 milyon dolardı. RIM’in telefon satışlarından beklediğini bulamamasında BlackBerry PlayBook isimli tablet bilgisayarı da etkili oldu. Tüm enerjisini PlayBook’a harcayan RIM, pazara yeni bir akıllı telefon sunmak yerine geç kaldığı bir alana, tablet bilgisayar pazarına yatırım yapmayı yeğledi.

2 BİN ÇALIŞANINI İŞTEN ÇIKARACAK

Fakat PlayBook’ta da koyduğu hedefe ulaşamayan şirket, azalan satışlarının neticesinde 2 bine yakın kişiyi de işten çıkarma kararı aldı. Bu rakam, RIM’de çalışanların toplamının yüzde 10’una denk geliyor.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme