Baykuşların Asıl Görevi Neymiş?

Bilgisayar
Bilinenin aksine baykuşlar, zararlı ya da uğursuz değil, kemirici canlılara karşı paratoner görevi gören bir canlıymış. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabili...
EMOJİLE

Bilinenin aksine baykuşlar, zararlı ya da uğursuz değil, kemirici canlılara karşı paratoner görevi gören bir canlıymış.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Erdoğan, baykuşların gözünün gece görüşünün çok güçlü olmasında ötürü iyi bir fare, kene, yılan, akrep, çekirge ve zehirli örümcek avcısı olduğunu ifade etti.

Baykuşların gündüz dinlenen gece avlanan hayvanlar olduğuna dikkat çeken Erdoğan, gece avcılarının sese karşı aşırı duyarlı olduğunu gündüz avlanan kartal, şahin, akbaba ve doğan gibi avını sesli değil, sessiz yakaladığını dile getirdi.

Gece avcılarının zararlı kemirici mücadelesinin 10 milyon yıllık ekolojik süreçle meydana geldiğini vurgulayan Erdoğan, uğursuz ve ölüm getirir diye avcılar tarafından baykuş ailesinin öldürülmesiyle birlikte o bölgede fare, kene, yılan ve zehirli böcek artışında yüzde 500 oranında artış olacağını ileri sürdü.

Erdoğan, insanlar baykuşlardan korkma yerine, kemirici hayvanlardan korunmak için evlerinin çatı katında bacasında yaşaması için davet etmesini, yaşayanları da rahatsız etmeden uzun süre kalmasını sağlaması gerektiğine işaret etti.

Kırsal alanda ve köylerde ‘baykuş yaşayan evden cenaze çıkar’ sözü geçerliliğini koruyor. Köylerde yaygın olan bu inanışın baykuşların ışıklı, ıssız, harabe, bacalar, ev çatısı, ev tavanında yaşaması ve çıkardığı korkutucu sesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Baykuşlar genelde erkek, dişi ve 2 veya 3 yavrusuyla ailecek yaşıyor. Yıllık bulundukları bölgede ortalama 6 bin fare yakalıyorlar. Baykuşlar, avlarını sese karşı duyarlı oldukları için sessizce avlıyor. Bir baykuş toprağın ve karın altındaki farenin sesini 100 metreden çok rahat duyuyor. Kanat ve kafa yapısından gündüz avcıları kartal, şahin, atmaca ve akbaba gibi avını gürültü çıkartarak değil, sessiz ve gürültüsüz yakalıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme