155 GHz Hızında Çalışan İşlemci Geliştirildi

Bilgisayar
 İşlemcilerdeki transistörlerin üretiminde kullanılan silikonun fiziksel sınırlarına yavaş yavaş yaklaşılıyor. Mühendislerin silikon yerine düşündükleri maddenin adı ise grafen. Kendi Kendini Soğ...
EMOJİLE

 İşlemcilerdeki transistörlerin üretiminde kullanılan silikonun fiziksel sınırlarına yavaş yavaş yaklaşılıyor. Mühendislerin silikon yerine düşündükleri maddenin adı ise grafen.

Kendi Kendini Soğutacak İşlemciler

Bazı firmalar grafen transistörlü işlemciler geliştirmeye başladı bile. IBM de bu isimlerin arasında yer alıyor.

Daha önce 100 GHz’lik bir grafen işlemci üreten IBM, şimdi ondan daha güçlü ve aynı zamanda daha küçük bir işlemci geliştirdiğini açıkladı.

Yeni geliştirilen işlemci, önceki modelden yaklaşık %50 daha da hızlı olarak 155 GHz frekansta çalışıyor. Ayrıca işlemcideki 40 nm’lik grafen transistörler türünün en küçük örnekleri olma özelliğine de sahip.

ABD Savunma Bakanlığı bünyesindeki DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency) ile IBM’in ortak yürüttüğü projede geliştirilen işlemci, grafen kullanımında önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

Grafen işlemciler yüksek frekans gerektiren kablosuz bağlantı, ağ, radar ve görüntüleme alanlarında büyük avantajlar sağlıyor. Grafen işlemciler çok yüksek frekanslarda çalışabilse de henüz günümüzde kullandığımız bilgisayarlarda yer alacak yapıda değiller.

Mühendisler halen grafenin sunduğu avantajları ve bu maddeyi nasıl kullanacaklarını araştırmaya devam ediyorlar. Yakın gelecekte grafenin, silikonun yerini alabileceği iddia ediliyor.

Shiftdelete.net

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme