Saran: “Hayatım Gençlere Örnek Olsun”

Gençlik
Türkiye’nin birçok yerinde 5 okul, 6 spor salonu yaptırdı, 12 yılda tam 5 bin çocuğu sünnet ettirdi. Her 23 Nisan’da Anadolu’daki çocuklara İstanbul turu yaptırdı. İşadamı Sadettin S...
EMOJİLE

Türkiye’nin birçok yerinde 5 okul, 6 spor salonu yaptırdı, 12 yılda tam 5 bin çocuğu sünnet ettirdi. Her 23 Nisan’da Anadolu’daki çocuklara İstanbul turu yaptırdı. İşadamı Sadettin Saran gençlere ‘Yoksul bir aileden geldim, holding patronu oldum. Siz de sevdiğiniz işi yapın, hedefinizden vazgeçmeyin’ diye öğüt verdi. 
 
Eğitim ve spora yatırımlar yapan Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, memleketi Kırıkkale’de 12 yıldır çocukları sünnet ettiriyor, Çocuk Bayramı’nda Anadolu’dan getirdiği çocuklara İstanbul’u gezdiriyor, müzelere ve hayvanat bahçelerine götürüyor. Açtığı spor salonları ile spora da gönül veren Saran, bununla da kalmayıp üniversiteleri gezerek başarısının sırlarını gençlerle paylaşıyor, onlara deneyimlerini aktararak tavsiyelerde bulunuyor.
 
Son olarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde gençlerle buluşan Saran, “Babam köyde yetişti, yetimhanede büyüdü, sonunda devlet memuru oldu. Yoksul bir aileden geliyorum. Spor bursuyla Amerika’da mühendislik okudum. Maddi durumumuz iyi olmadığı için okurken de çalışmak zorunda kaldım. Tuvalet temizledim, bodyguardlık yaptım, matematik ve fizik dersleri verdim. Ama yinede yılmadım. Her sabah saat 5’te kalkıyordum, günde 4,5 saat antreman yapıyordum” dedi.
 
Kazandığı spor bursuyla Amerika’da okuduğunu anlatan Sadettin Saran, buradaki spor kültürünün çok gelişmiş olduğunu söyleyerek, “Onlar spora önem veriyor. Liselerindeki spor tesisleri bugün bizim birinci ligdeki çoğu takımda yok. Çoğunun 2 bin ile 5 bin kişi arasında tribün kapasiteleri var. Ama Türkiye’de sporda son 10-20 senede büyük gelişmeler yaşandı” diye konuştu.
 
Saran şunları söyledi: “Zamanında spor hocalığı da yaptım. Anneler babalar, ‘Bu sene kızım/oğlum üniversite sınavına girecek antremanlara ara vermeliyiz’, ‘Bu hafta imtihanları var, gelemez’ gibi sebeplerle çocuklarını spordan alıyordu. Bu çok yanlış. Hayat bir dengeden ibaret. Eşinize, çocuğunuza, işinize aynı anda zaman ayırmanız gerekiyor. Spor da bu dengeyi kurmak için çok önemli bir unsur. Ben üniversite yıllarımdan beri hep spora zaman ayırdım. Herkes ayırmalı.” 
 
Küçük gölde büyük balık oldum 
 
Saran, “Amerika’da iyi de para kazanıyordum. Ama toprak çekiyor. Büyük denizde küçük balık olmaktansa küçük gölde büyük balık olmak istedim. Hedefime de ulaştım ve ülkeme döndüm.” dedi.
 
Başarının sırrı herkese göre değiştiğini vurgulayan Saran, gençlere şunları söyledi: “Başarısızlığın değişmeyen bir sebebi var. Sevdiğin işi yapmazsanız başarısız olursunuz. Herkesi mutlu etmeye çalışmadan kendi istediğinizi yapmalısınız. Ben hep hayal kurdum. ‘Babam iş yerine gelecek, ona çay söyleyeceğim’, ‘Patron olacağım’ diye. İnandım ve oldu. Sizde inanırsanız başaramayacağınız iş yok.”  
 
23 Nisan’da Van’dan çocuklar geliyor 
 
Doğu ve Güneydoğu’da toplamda 6 okul, 6 spor tesisi yaptıran Sadettin Saran, yaptırdığı bütün okulları sarı laciverte boyatıyor. Saran, “Bu renkler beni motive ediyor. İşlerim rast giderse okul ve spor salonları yaptırmaya devam edeceğim. Hayat paylaştıkça anlam kazanıyor” dedi. Memleketi olan Kırıkkale’de de her sene 300 çocuğu sünnet ettiren Saran, şunları söylüyor: “23 Nisanlar’da Kırıkkale’den çocukları İstanbul’a getirtiyorum. Onlara her yeri gezdiriyoruz. Deniz görmeyen çocuklar var. Bu yıl yine çocuklar gelecek fakat bir değişiklik yapıyoruz. Sadece Kırıkkale’den değil, Van’dan Hakkari’den çocukları da İstanbul’a getiriyoruz. Toplam 70 çocuğu ağırlayacağız” diyor. Önümüzdeki günlerde Van’da spor salonu açacak olan Saran, orada çocukların iyi vakit geçirmeye ihtiyacı olduğunu belirtiyor.
 
Hayatta hiçbir şey acil değil 
 
Çalışanlarımı seçerken sadece başarıya bakmıyorum. İşe alacağım kişinin sporla, müzikle ilgilenmesi de benim için çok önemli. Hedefleri, gelecekten beklentileri, kendini ne kadar geliştirdiğine de dikkat ediyorum. Sigara içmeyenlere de öncelik veriyorum. Siz de hayatı akışına bırakın. Unutmayın ki hayatta hiçbir şey acil değil. Hedefinizden şaşmayın. Aile hayatınız önemli. Evlenmeden önce eşinizi iyi tanıyın. Sıfırdan gelen biri olarak benim hayatım size örnek olsun. Hayat bir dengeden ibaret.

Hürriyet