Gençliğimizi Tazelemek İçin 7 Muhteşem Öneri!

Gençlik
Hayatın akışı içinde iş ve özel hayatını değiştirmek isteyen insan sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Yapılan araştırmalar, günümüzde birçok insanın hayatındaki olumsuz noktaları değiştirmeye cesa...
EMOJİLE

Hayatın akışı içinde iş ve özel hayatını değiştirmek isteyen insan sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Yapılan araştırmalar, günümüzde birçok insanın hayatındaki olumsuz noktaları değiştirmeye cesaret edemediğini gösterirken, birçoğunun ise değişimi hayatın akışında bir gereklilik olarak gördüğünü ortaya koyuyor. “Hayatımı nasıl değiştiririm” sorusunun özellikle pandemi ile birlikte daha da sık dile getirildiğini belirten Dijital Gelişim ve Networking Platformu Ready For Change’in Kurucusu Murat Erdör, bu sorunun yanıtına giden yolu kolaylaştıran önerileri paylaştı.

Durum değerlendirmesi yapın

Genel durum değerlendirmesi yapmak, hayatın akışına dair iyi giden ve aksayan yönleri net görmek açısından önemlidir. Genel durum değerlendirmesi yaparak, hem maddi hem de manevi olarak ağırlık yapan unsurları ve bu unsurlara neden olan etkenleri net olarak ortaya koymak, hayatının akışını değiştirmek isteyen kişiler için ilk adımdır.

Yapılacaklar listesi hazırlayın

Genel durum değerlendirmesiyle hayatın akışını etkileyen unsurları net bir şekilde ortaya koyduktan sonra, diğer önemli adım, değiştirilmek ya da geliştirilmek istenenlerle ilgili bir liste yapmaktır. Klasik bir yöntem gibi gözükse de, atılacak her adımı ve yapılacakları not almak, hem kısa hem de uzun vadede pozitif yarar sağlamaktadır.

Pişmanlıkları geride bırakın

Hayatın akışına dair pişmanlıklar geçmişe dönük duygulardır. Hayatın akışını değiştirecek en önemli unsurlardan birinin pişmanlıkları geride bırakmak, anı yaşamak ve geleceği planlamak olduğunu unutmayın.

Negatif insanları hayatın akışından çıkarın

Hayatını değiştirmek insanların önündeki en büyük engellerden biri aile, arkadaş ya dair çevresinde bulunan negatif insanlardır. Bu insanlar hayatlarının akışından zevk almadıkları gibi, hayatlarını değiştirmek isteyen kişileri de negatif olarak etkiledikleri unutulmamalıdır.

Akışı güçlendirin

Hayatının akışını güçlendirmenin ve daha mutlu hissetmenin en iyi yöntemlerinden biri hayalleri süsleyen adımları atmaya başlamaktır. Kitap okumak, yeni bir dil öğrenmek, iş ve özel hayata dair kendini birçok alanda geliştirmek, enstrüman çalmaya başlamak, yeni bir mesleğe adım atmak ya da mevcut meslekteki yetersizlikleri kapatmak için vb. adımlar atmak akışı değiştiren etkenlerden sadece bir kaçıdır.

Sağlığı merkeze koyun

Her ne kadar hayatı değiştirmeye dair atılması gereken adımlar özelinde iş ve özel hayata dair değiştirilmesi gereken birçok unsur akla gelse de, en önemli öğelerden biri de sağlıktır. Sağlıklı olmak, doğru beslenmek, egzersiz yapmak hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak güçlü olmayı beraberinde getirir. Hayata dair atılacak her adımda ve değişiklikte daha iyi sonuçlar almaya yardımcı olur.

Dijital platformlardan destek alın

Dünya üzerinde örneklerine sıkça rastlanmakla beraber Türkiye’de de bazı dijital platformlar hem iş hem de özel hayatını değiştirmek isteyenlere önemli katkılar sunuyor. Bu platformların önemine özellikle dikkat çeken Ready For Change’in Kurucusu Murat Erdör, günlük hayattaki yoğun koşturma ve zorluklar dolayısıyla hayata dair akışın son 10 yıldır daha da zorlaştığını ifade ediyor. Erdör, kişinin hayatını değiştirmeye karar vermesinin ve yukarıda belirtilen adımları atmasının ardından, mutlaka bir dijital platforma üye olarak iş ve özel hayata dair değişimini ay ay kolaylaştırması gerektiğini belirtiyor.