Gönüllü gençler, Sudanlıları sevindirdi

Gençlik
Gönüllü gençler, Doğu Afrika ülkesi Sudan’da gönülleri fethetti. Gençlik ve Spor Bakanlığının koordine ettiği “Gönüllü Genç, Sosyal Lider” projesi kapsamında Sudan’ın başkenti Hartum’a giden gençler, ...
EMOJİLE

Gönüllü gençler, Doğu Afrika ülkesi Sudan’da gönülleri fethetti. Gençlik ve Spor Bakanlığının koordine ettiği “Gönüllü Genç, Sosyal Lider” projesi kapsamında Sudan’ın başkenti Hartum’a giden gençler, 10 gün boyunca yaptıkları etkinlikler ve yardım çalışmalarıyla Sudanlıların sevgisini kazandı. Sudanlı çocuklar, 10 gün boyunca kendilerine yardım elini uzatan abi ve ablalarıyla buluşmanın sevincini doyasıya yaşadı. Yetimhane Müdürü yaşananları bir cümle ile özetledi: Çocuklar hiç bu kadar mutlu olmamıştı.

YETİMHANELERDE SEVGİ GÖSTERİSİYLE KARŞILAŞTILAR

Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve TRT’nin katkılarıyla düzenlenen “Gönüllü Genç Sosyal Lider” proje ile Sudan’a giden gönüllüler, yetimhanede büyük bir sevgi gösterisiyle karşılandı. Gençler, çocuklar için el sanatlarından yağlı boyamaya, yerel danslardan sokak oyunlarına kadar farklı bir çok etkinlik düzenledi.

YETİMHANE MÜDÜRÜ’NÜN SÖZLERİ GENÇLERİ DUYGULANDIRDI

Abileri ve ablalarıyla güzel günler geçiren çocuklar ise, programlar hiç bitmesin istedi. Bu durum Yardım Eli Yetimhanesi Müdürü’nün sözlerine yansıdı. Yetimhane Müdürü yaptığı açıklamada yetimhane kurulduğundan beri çocukları bu kadar mutlu görmediğini, çocukların ilk defa bu kadar eğlendiğini söyledi. Gönüllülere, yaptıkları işin ne kadar doğru olduğunu gösteren bu açıklamalar,  gençleri duygulandı.

SEL MAĞDURLARINI UNUTMADILAR

Gönüllüler sel mağdurlarını da unutmadı. Sudan’da yaşanan sel felaketi ücra köşelerdeki insanları evsiz bırakmıştı. Evsiz kalan bu insanlara çadır kuran gençler, TİKA’nın hazırlamış olduğu kamyon dolusu erzak torbasını dağıttı. Selden mağdur olanlara yardım etmenin sevincini yaşayan gönüllü gençler, Sudanlıların ülkemiz insanına olan sevgisini de görmüş oldu.

TRT ANA HABER, SUDAN’DAN YAYIN YAPTI

Gönüllü gençlerin Sudan programına TRT de destek verdi. Yetimhanedeki çocukların mutluluğunu görüntüleyen TRT, gönüllü gençlerin Sudan programını 13 ve 17 Eylül akşamları ana haber bülteninde yayımlayarak bütün Türkiye ile paylaştı.

BÜYÜKELÇİ KÖK: BU TÜR PROJELER DEVAM ETMELİ

10 günlük program kapsamında Hartum’da bulunan Büyükelçiliğimizi de ziyaret eden gönüllüler, Büyükelçi Erdoğan Kök’e proje hakkında bilgi verdi. Büyükelçimiz KÖK, projeyi dinledikten sonra takdirlerini ve  memnuniyetlerini dile getirirken bu tür projelerinin devamlılığının önemini ifade etti.

GENÇLERİN 10 GÜNLÜK GÖNÜLLÜLÜK FAALİYETLERİ

1. GÜN: Sudan’a varış

2. GÜN: TİKA’yı ziyaret edildi, programla ilgili toplantı yapıldı. Toplantı sonrası şehir gezildi.

3. GÜN: Selden zarar gören El-Fetih köyüne gidildi. Yardıma muhtaç insanlara erzak dağıtımı yapıldı.

4. GÜN: Yardım Eli Yetimhanesi’ne gidildi. Gün boyu çocuklarla program yapıldı. El sanatları, resim, sokak oyunları ve halk oyunları istasyonları kuruldu. Bütün çocuklar bu programda yer aldı.

5. GÜN: Sudan Büyükelçimiz Erdoğan KÖK ziyaret edildi, proje hakkında sunum yapıldı. Aynı zamanda Bakanlığın faaliyetleri anlatıldı. Ardından Sudan Türk Okulu ve Türk Hava Yolları Sudan Müdürü ziyaret edildi.

6. GÜN: Himaye adı verilen erkek çocukların kaldığı yetimhaneye gidildi. 4 saat boyunca el sanatları, halk oyunları ve resim etkinlikleri yapıldı. Ardından selden zarar gören köye gidilerek çadır kurulumu ve erzak dağıtımı yapıldı.

7. GÜN: Kız çocukların kaldığı yetimhaneye gidildi. Buradaki çocukların büyük bir kısmının engelli olması nedeniyle el sanatları ve resim etkinlikleri yapıldı. Öğleden sonra Büyükelçimiz tarafından verilen davete katılan gönüllü gençler, burada Yardım Eli Yetimhanesi’nde yapılan programa katılmayan çocuklarla birlikte program düzenledi.

8. GÜN: Sudan’ da farklı milletlerden çocukların eğitim gördüğü İngilizce eğitim veren RSK Koleji’nde öğrencilerle gün boyu program yapıldı. Burada sokak oyunları, resim, el sanatları ve İngilizce etkinlikleri yapıldı.

9. GÜN: Dönüş