100 genç ilk defa İstanbul ile tanıştı

Gençlik
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, ‘Yüz Güler Yüz’ projesi, gençleri yaşadıkları mahallelerden, küçük ilçelerden, illerden çıkararak Türkiye’yi tanıtmayı sürdürüyor. Proje kapsamın...
EMOJİLE

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, ‘Yüz Güler Yüz’ projesi, gençleri yaşadıkları mahallelerden, küçük ilçelerden, illerden çıkararak Türkiye’yi tanıtmayı sürdürüyor. Proje kapsamında Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz Bölgesi’ndeki 26 ilden grup grup getirilen öğrencilerden 100’ü İstanbul’u tanıma fırsatı buldu. Tarihi yerleri gezen çocuklar, sanatsal etkinliklere de katıldı.

Projeyle ilgili bilgi veren bakanlık yetkilisi Abdulkadir Mahmutoğlu, hiç uçağa, hızlı trene binmemiş başarılı öğrencileri seçerek böyle bir çalışma yaptıklarını belirterek “Toplam 2600 çocuk belirledik. Bunlardan 1400’ü İstanbul ve Konya’yı ziyaret etti. Aralarında kendi ilçesinden dışarı çıkmamış çocuklar vardı. Tarihi ve kültürel yerleri gezdirip, akşamları da sanatsal etkinlikler izlettiriyoruz. Çok olumlu geri dönüşümler aldık. Türkiye’nin yeni açılımlar yaptığı bir dönemde biz de gençlik açılımı yaptık” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı 15 – 29 yaş aralığındaki 10 bin 174 gencin katılımıyla Türkiye’nin Gençlik Profili adlı araştırma çalışması yapmıştı. Araştırmaya katılan gençlerden şehirler arası gezilere katılmak isteyenlerin oranı, yüzde 79,7 gibi yüksek bir rakam çıkmıştı. Bu katılımcıların en çok gitmek istedikleri ilk 10 yer arasında ilk sırayı İstanbul almıştı. Bakanlık bunun üzerine ‘Yüz Güler Yüz’ projesini başlattı.

Proje kapsamında 2600 başarılı öğrenciyi, İstanbul ve Konya’ya götürerek dört gün boyunca ağırlamayı planlayan bakanlık, daha sonra da Batı’da yaşayan başarılı öğrencileri Doğu’ya götürmeyi planlanıyor.

Radikal