Yunanistan’ın Başkenti Atina’da Gezilecek Yerler

Turizm&Seyahat
Yunanistan’ın başkenti ve en görkemli şehirlerinden biri olan Atina, birbirinden ilgi çekici antik kalıntıları, tarihi yapıları ve müzeleriyle eşsiz bir deneyim sunuyor. Atina’da Kısaca yapılacak en i...
EMOJİLE

Yunanistan’ın başkenti ve en görkemli şehirlerinden biri olan Atina, birbirinden ilgi çekici antik kalıntıları, tarihi yapıları ve müzeleriyle eşsiz bir deneyim sunuyor. Atina’da Kısaca yapılacak en iyi şeyler Akropolis’i ve Akropolis Müzesi’ni ziyaret etmek, pitoresk Plaka ve Monastiraki’yi gezmek, SNFCC’yi ziyaret etmek, kaliteli restoran ve tavernalarda lezzetli yemekler yemek, Riviera sahillerinde yüzmek, günübirlik tekne gezisine çıkmak olsa da, daha listeye eklenebilecek çok fazla şey var.

Atina gezilecek yerler listesi

Atina, 3.400 yıllık bir geçmişe sahip dünyanın en eski şehirlerinden biridir.

Atina, Batı medeniyetinin beşiği ve demokrasinin doğum yeri olarak anılır. Bilinen ilk demokrasi MÖ 6. yüzyılda Atinalı bir lider olan Cleisthenes’in rehberliğinde Atina’da kuruldu.

Platon, batı dünyasında yüksek öğrenim için ilk kurumu başlatmakla tanınan ünlü bir Atinalı filozoftur. Platon, “Batı Felsefesinin Babası” olarak bilinen Aristoteles’in de hocasıydı.

Şehirde gezip görülmesi gereken yerler için genelde 2-3 günlük bir süre yeterli oluyor. Yeteri kadar zamanınız yoksa, şehir turunuza ilk olarak Akropolis’ten başlayın deriz.

Atina Akropolisi

Atina Akropolü, yalnızca Yunanistan’ın en önemli simgesi değil, aynı zamanda tüm dünyadaki en etkileyici ve en önemli tarihi eserlerden biridir

Atina’nın merkezindeki bu heybetli kayalık tepe, bir antik tapınak kompleksinden oluşmaktadır.

En bilineni ve en çok fotoğrafı çekileni antik Yunan Olimpos tanrıçası Athena’ya adanmış olan Parthenon’dur. 447-432 yılları arasında beyaz mermerden yapılmıştır.

Atina Akropolisi’ni ziyaret ederken mümkün olduğunca sabah erken saatlerde veya kapılar kapanmadan birkaç saat önce orada olmaya çalışın. Çok kalabalık olur ve yazın aşırı sıcak olur. Bu önemli anıtın etrafında dolaşmak ve panoramik manzaralarına bakmak için neredeyse yarım güne (Akropolis müzesi ile birlikte) ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Akropolis’in tarihini ve mimarisini daha iyi anlamak için rehberli bir yürüyüş turu rezervasyonu yapılması önerilir. Ayrıca rehberli bir tur, yüksek sezonda kesinlikle gerekli olan zamandan tasarruf sağlayan Akropolis’e bilet kuyruğunda beklemeden erişim sağlar.

Akropolis Müzesi

Akropolis Müzesi, Dionysiou Areopagitou Caddesi’ndeki Makriyianni Atina’nın pitoresk bölgesinde yer alıyor. Akropolis’teki kazılar sırasında bulunan ve eski küçük Akropolis Müzesi’ne (Partenon’un yanında) sığamayacak kadar çok sayıda sergiyi barındırmak için inşa edildi.

Bu yeni Akropolis Müzesi, temel olarak Atina Akropolisi’nden ve Atina’nın güneydoğusundaki Vravron’daki Artemis tapınağı gibi Attika çevresindeki diğer bazı kazı alanlarından çıkarılan malzemeleri barındırıyor.

Müze, New Yorklu mimar Bernard Tschumi tarafından, Yunan mimar Michael Photiades ile işbirliği içinde tasarlandı.

Bu binanın toplam alanı 14.000 m2’dir ve sergilenen 4.000’den fazla tarihi nesne vardır.

Bu müzenin ilginç bir özelliği, bu binanın içinde ve dışında kullanılan camın yaygın olarak kullanılmasıdır.

Kazı alanından çıkarılan tüm eserler, Yunan Tunç Çağı, Roma ve Bizans dönemine aittir.

Üç katın tarihi eserlerin sergilendiği, en üst katta ise hediyelik eşya dükkanı, kafeterya, restoran ve ofislerin bulunduğu dört katlı bir müzedir

Müzenin tüm turu, ziyaretçilerin zaman diliminde kronolojik sıraya göre katların her birine gidecekleri şekilde yapılandırılmıştır.

Ziyaretçiler ilk olarak Akropolis Yamaçlarında bulunan sergilerle karşılaşırlar.

Bu sergilerin yer aldığı salon uzun ve dikdörtgen planlıdır ve bir kaya üzerinde yükselen patikayı taklit eder.

Burada MÖ 3000’den MS 6. yüzyıla kadar uzanan Neolitik döneme ait yerleşim yerlerinden çeşitli objeler ve yapı kalıntıları ile tanrılar Dionysos ve Asklepios’a adanmış antik kutsal alanlar bulunmaktadır.

Turun bir sonraki aşaması, arkaik dönemden buluntular, dekoratif parça olarak kullanılan mermer heykeller ve antik Atina’nın koruyucusu tanrıça Athena’ya adanmış çeşitli hediyelerdir.

Bu nesnelerin tutulduğu salon, büyük bir yamuk salonudur.

Turun üçüncü aşamasında ziyaretçiler, Parthenon Tapınağı’ndan mermer yapıların bölümlerinin sergilenmek üzere tutulduğu Parthenon galerisini görecekler.

Bu galeri, sergilenen öğelerin üzerine doğal ışığın düşmesini sağlayan tamamen camdan yapılmıştır

Propylaia, Athena Nike tapınağı ve Erectheion’dan heykeller de var.

Ayrıca Tanrıça Artemis Vravronia’nın devasa başı, klasik döneme ait heykeller ve Roma döneminde Akropolis’e katkıda bulunan farklı türden hediyeler gibi bazı ilginç sergiler de var.

Bu hediyeler arasında imparatorların, filozofların, tanrıların, savaşçıların ve sporcuların portreleri bile vardı.

Plaka

Atina’nın en ünlü alışveriş merkezi olan Ermou Caddesi’ni takip ederek güneye inerek Plaka semtine varacaksınız.  Bölge, Syntagma ve Monastriraki arasında bulunur ve Atina’nın merkezinden yürüyerek kolayca erişilebilir.

Bölgenin dört bir yanına dağılmış çok sayıda antik Yunan anıtı nedeniyle Plaka, “tanrıların mahallesi” olarak da bilinir. Plaka, Akropolis tepesinin hemen altında bulunan Atina’nın en eski mahallelerinden biridir. Otantik karakteri ve geleneksel düzeni ile öne çıkan, son derece güzel ve pitoresk.

Plaka’nın en büyük kısmı, 19. yüzyıla kadar uzanan neoklasik evlerden oluşuyor, ancak arkeolojik bulgular bölgenin tarih öncesi çağlardan beri sürekli olarak yerleşim gördüğünü gösteriyor.

Plaka’daki tüm binalar listelenmiştir ve burası, Atina’nın modern kentsel gelişimden etkilenmeyen tek bölgesidir ve şehrin geçmişine bir göz atmanıza olanak tanır.

Son 100 yılda Plaka’da pek bir şey değişmedi.

Plaka’nın en güzel yeri kesinlikle Anafiotika yerleşimidir. Mahalleyi inşa eden yerleşimciler Anafi adasından geldi ve sonuç olarak Akropolis’e giden güzel Kiklad evleri bulacaksınız.

Tarihi mahalle, Plaka’nın kendisini bir açık hava müzesi gibi gösteren görülmeye değer simge yapılarla doludur. Bunların arasında Lysicrates Anıtı, 11. yüzyıldan kalma Saint Nicholas Rangavas Kilisesi, Yunan Halk Sanatları Müzesi, Benizelou Konağı ve Canellopoulos Müzesi’nin yanı sıra diğer Bizans kiliseleri ve müzeleri de görebilirsiniz.

Plaka ayrıca sevimli küçük kafeler, barlar, geleneksel tavernalar ve hediyelik eşya dükkanlarıyla doludur.

Plaka’ya kısa bir yürüyüş mesafesinde, Roma Forumu, Rüzgar Kulesi, Akropolis, Dionysos Tiyatrosu ve Olympian Zeus Tapınağı gibi daha önemli tarihi yerler bulacaksınız. Daha detaylı Atina rehberi için gezilecek yerler listesi adlı siteye de göz atabilirsiniz.

Dionysiou Areopagitou Caddesi

Atina’da gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden bir diğeri de Dionysiou Areopagitou Caddesi’dir.

ionysiou Areopagitou caddesi, Akropolis’in ve antik tapınakların en güzel manzaralarından birini sunduğu için Atina’da yürüyüş yapmak için en iyi yerlerden biridir.

Adını, MS 50 civarında Hıristiyanlığa geçen antik mahkeme Arios Pagos’un ilk üyesi olan Dionysios Areopagitis’ten almıştır.

Amalias Bulvarı’ndaki Olympian Zeus tapınağı ve Hadrian Kemeri yakınında bir başlangıç noktası ile yaklaşık 830 m uzunluğunda olduğu tahmin edilmektedir. En yakın metro istasyonu “Akropoli”dir.

Dionysiou Areopagitou Caddesi’nde yürürken hem modern hem de neoklasik lüks evlerin yanı sıra çeşitli anıtlarla karşılaşacaksınız: Weiler’in yanındaki yeni Akropolis Müzesi, savaş sırasında Bavyera askeri hastanesi olarak kullanılan bir tuğla bina, Herodes Atticus’un Roma tiyatrosu, yeni keşfedilen bir anıt olan nimfler sunağı, Ayasofya kilisesi, İspanyol elçiliğinin bulunduğu neoklasik bina ve çok daha fazlası.

Listelenen diğer binalar arasında Yunan sanatçıların, yazarların ve diğer önemli kişilerin evleri yer alıyor. Philopappos Tepesi’nin yanındaki sokağın sonundaki kavşağa vardığınızda, Thissio’ya doğru yürümeye devam edebilir veya Pnyx’in çeşmesi ve mağaralarının bulunduğu Pnyx Tepesi’nin eteklerini keşfedebilirsiniz.

Müzeleri ve Galerileri Ziyaret Edin

Ulusal Galeri ; uzun yıllar süren büyük yeniden yapılanma çalışmalarından sonra çok yakın bir zamanda açıldı. (Eski) Hilton otelinin yakınında yer almaktadır. Galeri, 17. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar farklı zaman dilimlerini ve akımları temsil eden ünlü Yunan ve yabancı sanatçıların yaptığı en geniş resim ve sanat eseri koleksiyonuna sahiptir. Galerinin ultra modern binası, Hilton oteli ve “Dromeas” cam heykeli, Atina modernizminin temsili bir mimari görüntüsünü oluşturuyor.

Kentin en popüler müzelerinden biri de Syntagma Meydanı’na çok yakın olan Benaki Müzesi’dir. Bu müze, farklı dönemlerden ve Yunanistan’ın çeşitli yerlerinden önemli arkeolojik ve kültürel nesneleri sergiliyor.

Goulandris Müzesi, çağdaş sanatseverler için yeni kurulmuş bir kültür merkezidir. Sembolik Kallimarmaro Stadyumu’nun yanında ve “Evangelismos” metro istasyonunun çok yakınında yer alan tesis, kolayca erişilebilen bir noktadır. Müze, Foundation of Basil & Elise Goulandris tarafından yürütülen kültürel projeler çerçevesinde inşa edilmiştir. Müzenin koleksiyonu Picasso, Van Gogh, Pollock, Bacon, Monet ve El Greco’nun bazı önemli sanat eserlerinden oluşmaktadır. Müzede yer alan kafe, sabah kahvenizi içebileceğiniz ve serinletici atmosferin tadını çıkarabileceğiniz, bitkilerle süslenmiş sakin bir küçük köşedir.

Kent merkezinde yer alan diğer önemli müzeler, eski bir aristokrat konağında yer alan Bizans ve Hristiyanlık ile ilgili pek çok nadide eşyayı içinde barındıran Bizans Müzesi ve Kiklad Sanatı Müzesi’dir. Bu müzenin koleksiyonu, idoller, minyatürler ve çanak çömlek dahil olmak üzere Kiklad sanatının arkeolojik buluntularından oluşmaktadır.

Modern sanatseverler için Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi (EMST) mükemmel bir seçenektir. Yunan ve uluslararası sanatçılar tarafından yaratılan en radikal sanat eserlerinden bazılarının koleksiyonlarına ve sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Monastiraki Bit Pazarı

Monastiraki Bit Pazarı, hediyelik eşyalar veya hatıralık satın almak için gidilecek en özel yerlerden biri. Ayrıca Monastiraki bölgesi, Atina’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çok sayıda ilgi çekici turistik yere ev sahipliği yapıyor.

Atina’da kaldığınız süre boyunca ziyaret etmeniz gereken en ilginç ve hareketli yerlerden biri de Monastiraki’deki Bit Pazarı’dır

Monastiraki meydanından genişleyerek Thiseio ve Psirri’ye ulaşır. Büyük telaş, esas olarak bit pazarının kalbinin attığı Avissinias meydanında ve ziyaret için en iyi gün Pazar sabahı. Bitpazarı çoğunlukla küçük brokante dükkanlarından oluşur, ancak Andrianou Caddesi’nde ve Thisseio metro istasyonu çevresinde toplanan sokak satıcıları da vardır

Bit pazarında kelimenin tam anlamıyla her şeyi bulabilirsiniz. Çöp nesnelerden ikinci el kitaplara ve giysilere, eski dergilere, gazetelere ve fotoğraflara, değerli antikalara ve eski mobilyalara. Bit pazarında her şey var! Fiyatlar her zaman pazarlık edilebilir ve pişmanlık duymadan pazarlık yapmaktan çekinmeyin

Mağazaların dışında kafeler, küçük Yunan ve Asya restoranları bulabilirsiniz. Bu sokaklardan ve geçitlerden bazılarının harika manzaralı güzel gizli bahçelere veya teraslara çıktığını unutmayın.

Son olarak, Yunanistan’dan alışılmışın dışında bir hediyelik eşya almak her zaman iyi ve alternatif bir fikirdir ve bit pazarında bolca bulabilirsiniz!

Atina’nın merkezinde, Syntagma Meydanı yakınında bulunan Monastiraki meydanı, çok canlı bir yerdir ve Atina’nın otantik bir şehir deneyimi yaşayabileceğiniz en güzel semtlerinden biridir.

Metro ile kolayca ulaşılabilmesi ve görülecek ve yapılacak çok çeşitli şeyler sunması nedeniyle günün her saati yoğun bir buluşma noktasıdır.

Monastiraki’nin bit pazarı kalabalıktır ve çok otantik ve çok kültürlü bir ortama sahiptir. Birçok vintage ve antika dükkanı, kafe ve taverna bulacaksınız.

Atina Arkeoloji Müzesi

Atina Arkeoloji Müzesi, Yunan Antik Çağına adanmış dünyanın en önemli müzelerinden biridir. Muazzam antik hazine koleksiyonu, Antik Yunanistan’ın geçmişine kadar uzanan kaplar, süs eşyaları, heykeller, mücevherler, heykeller, minyatürler, silahlar ve günlük aletler gibi her türlü eşya ve eseri içerir.

Sergiler, Yunanistan’ın farklı yerlerinde yapılan kazılarda keşfedildi: Antik Makedonya’dan Girit’teki Minoslulara, Mora Yarımadası’ndaki Mikenlere ve Kiklad Adalarına kadar, Atina Arkeoloji Müzesi, Antik Yunan uygarlığının birçok yönünü keşfetme fırsatı sunuyor.

Müzenin, Mısır gibi diğer büyük eski uygarlıkları temsil eden dünyanın diğer yerlerinden gelen eşyaların sergilendiği sergilere ev sahipliği yaptığını da belirtmekte fayda var.

Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi, Omonoia Meydanı’na yakın Patission Caddesi’nde yer almaktadır. İlk Yunan arkeoloji müzesi 1829 yılında Aegina adasında Vali Ioannis Kapodistrias tarafından kurulmuştur. 1830’da Atina Yunanistan’ın başkenti olduğunda, Arkeoloji Müzesi taşınmış ve her seferinde farklı binalara, örneğin Antik Agora’daki Hephaestus tapınağına ve Atina Üniversitesi’ne yerleştirilmiştir.

Heinrich Schliemann’ın Miken’de düzenlediği ve müzeye Agamemnon’un altın maskesini garanti eden kazılar gibi Yunanistan’ın dört bir yanındaki kazılardan elde edilen bulgular da var.

Müzenin koleksiyonlarından biri de hızlı gelişimiyle öne çıkan Etnografya koleksiyonudur.

Modern Yunan halk sanatının geleneksel öğelerinin yanı sıra bölgesel kostümler, mücevher parçaları, nakışlar ve tekstil ürünleri içerir. Ayrıca hem fonksiyonel hem de dekoratif kullanıma yönelik seramik, ahşap ve metal eşyalara sahiptir.

Antik Tapınaklar ve Kalıntılar

Akropolis’in yanı sıra, Atina’da başka birçok önemli anıt ve simge yapı vardır. Bazıları oldukça popülerdir ve diğerleri daha az bilinir, ancak hepsinin eşit bir tarihsel önemi vardır. Bunlar ;

Olimposlu Zeus tapınağı: Olimposlu Zeus’a adanan bu antik tapınağın kalıntıları Atina’nın merkezinde yer almaktadır. Yüksek ve etkileyici sütunları günümüze kadar ayakta durmaktadır ve her yıl binlerce ziyaretçiyi çekmektedir. Plaka’ya yakın bir mesafede yer almaktadır.

Hadrian Kemeri: Olimposlu Zeus Tapınağı’nın yanında yer alır ve Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırılmıştır. Zafer Takı’nın büyük antik mermerleri ile ultra modern bir sokağın işlekliği arasındaki karşıtlık, modernlik ve antik çağın iç içe geçtiği alışılmadık bir imaj oluşturuyor.

Antik Agora: Thissio yakınında bulunan Akropolis Antik Agorası, önemli bir antik dönüm noktasıdır. Çam ve zeytin ağaçlarından oluşan yoğun bitki örtüsü ile çevrili, antik kalıntılar ve mermer parçaları ile güzel bir ortamdır. Agora, Antik Yunanlılar tarafından siyasi toplantılar ve jüriler için kullanılıyordu.

Hephaestus Tapınağı: Thissio’daki bu etkileyici anıt, başlangıçta ateş tanrısını onurlandırmak için inşa edilmiştir ve bugüne kadar neredeyse hiç dokunulmamıştır. Ülkenin en iyi korunmuş antik tapınağı ve dünyanın dört bir yanındaki çeşitli mimari projelere ilham veren Dorian mimarisinin en önemli örneğidir.

Roma Agorası: Roma Agorası kalıntıları Monastiraki bölgesinde bulunmaktadır. MÖ 1. yüzyılda Augustus ve Julius Caesar tarafından inşa edilmiş ve Atina’nın en büyük açık pazarıydı. Yakınlarda Hadrian Kütüphanesi’nin kalıntılarını da bulacaksınız.

Son olarak, kaçırmamanız gereken bir başka önemli nokta da Kallimarmaro Stadyumu’dur (Panathenaic Stadyumu olarak da bilinir). Geniş, beyaz mermer stadyum ilk olarak Antik Çağ’da Panathenaic Oyunlarına ev sahipliği yapmak için inşa edilmiştir. Yüzyıllar sonra ve canlandırıcı bir yeniden yapılanmanın ardından, Atina’nın ilk Modern Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yaptı. Atina’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek daha çok sayıda tarihi ve turistik yer olsa da, 2-3 günlük bir Atina gezisi planlıyorsanız ilk olarak listedeki turistik yerler başlayın deriz.