Uzungöl’e teleferik projesi

Turizm&Seyahat
Bakan Bayraktar, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesinde ve Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı’na teleferik projesini yapacak şirketin kurulması dolayısıyla Trabzon Vali...
EMOJİLE

Bakan Bayraktar, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesinde ve Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı’na teleferik projesini yapacak şirketin kurulması dolayısıyla Trabzon Valisi Recep Kızılcık’ın makamında düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı.

Projeyi uygulayacak Uzungöl Teleferik İnşaat Turizm ve Enerji Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin, Dubai’de iş yapan bir şirketin sahibi olan Necdet Kerem ve Trabzonlu iş adamı Şükrü Fettahoğlu tarafından bugün kurulduğunu belirten Bakan Bayraktar, ”Bu turizm yatırımı son derece önemli. İş adamlarımız önümüzdeki 5 yıllık süre içinde 100 milyon dolar harcama yapacaklarını söylüyorlar. İki teleferik kurulacak. Bunlardan biri Uzungöl’de Haldizen’de 2 bin 403 metre uzunluğunda panaromik bir teleferik olacak. Teleferikteyken Haldizen Vadisi, deresi, ormanların içleri ve uçurumlar görülebilecek. Bu teleferik kışın da çamlardaki karları seyredebileceğimiz bir teleferik olacak” dedi.

Bakan Bayraktar, ikinci teleferiğin ise Sümela Manastırı’na kurulacağını ifade ederek, ”Sümela için büyük bir ihtiyaç var. Buraya da 700 metre uzunluğunda bir teleferik yapılacak. İkisine de başlamak için projemiz hazır. Yatırımcılarımız bürokrasi, ruhsat gibi konularda sorun çıkarmamamızı istiyorlar. Kibarca ‘bize yardımcı olun’ diyorlar. Biz ÇED raporları, izin gibi konularda her türlü yardımı yapacağız” diye konuştu.

”AMACIMIZ TABİATI BOZMAK DEĞİL, KULLANARAK KORUMAK”

Trabzon’un yerel yöneticilerinin de her türlü yardıma hazır olduklarını vurgulayan Bakan Bayraktar, şöyle devam etti:

”Yeter ki yöremize, Trabzon’umuza yatırım gelsin. Dubai’de iş yapan kardeşimiz Necdet Kerem beye de teşekkür ediyoruz. Körfez ülkelerinin, Müslüman kardeş ülkelerin istedikleri yeşil, orman, yağmur, ağaç hepsi burada. Deniz yakın, orman, dağ, kayak, çim, yayla, balık yani istenen her şey var. Bu yatırım olursa Körfez’deki insanlarımız hayatlarında unutamayacakları tatilleri yaşama imkanına kavuşacaklar. Ayrıca yöremizde ilk etapta 500 kişi istihdam
edilecek.”

Bakan Bayraktar, amaçlarının tabiatı bozmak değil, kullanarak korumak olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

”Eğer bir yeri kullanarak korursanız orası güzelleşir. Milli park olan Uzungöl’ü de nasıl geliştiririz, güzelleştiririz ormanları daha yoğun hale nasıl getirebiliriz, ağaçların boyunu daha çok nasıl uzatırız, oradaki florayı daha çok nasıl zenginleştiririz, oradaki faunayı nasıl geliştirebiliriz, endemik hayatı nasıl biraz daha yaşatabiliriz diye bir gayretimiz var. Bu yatırım çok hayırlı bir yatırım. İnşallah projeden araziye geçer ve tatbikat safhası bulur. Biz de bundan mutlu oluruz, seviniriz. Çakma değil, hakiki Trabzonlu olarak mutlu oluruz. Trabzon’a yatırım yapılması için iş adamlarına adeta yalvarıyorum. Sen yatırım yap, ceketimi satacağım, vereceğim diyorum. Her türlü kolaylığı yapacağımızı taahhüt ediyorum. Zaten bu bizim sorumluluğumuz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak değil, buranın çocuğu, insanı, mühendis olarak bu işe yardım edeceğiz.”

Trabzon Valisi Recep Kızılcık ise projenin Trabzon’un gelişmesine katkı sağlayacağına inandıklarını belirterek, turizm sektörünün altyapısı için de önemli bir yatırım olacağını kaydetti.

İş adamı Necdet Kerem, Birleşik Arap Emirliklerinde Abu Dabi ve Dubai’de hizmet veren bir şirketin yönetim kurulu başkanı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

”Bugün Trabzon için güzel bir gün. Sayın Bakanımız ve Valimizin teşviki ve gayreti ile bugünden itibaren Uzungöl Teleferik İnşaat Turizm ve Enerji Sanayi Ticaret Limited Şirketi resmen kurulmuştur.

Şirketimizde Uzungöl ve Sümela teleferik inşaatı için ilk etapta 20 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladık ve çok yakın zamanda yapacağız. Uzungöl ve Maçka Sümela’da yapacağımız inşaatı çevre bilinci içinde, tarihi dokuyu bozmadan ve tabi dokusu ile uyumlu bir şekilde gerçekleştireceğimizin altını çizmek istiyorum.”

Şirketin ortağı Fettahoğlu ise Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım’ın da bulunduğu toplantıda projenin teknik yönüyle ilgili katılımcılara bilgi sundu.

Mylife