İSPANYA VİZESİ BAŞVURU KRİTERLERİ

Turizm&Seyahat
İspanya vizesi almak, dikkat gerektiren bir sürecin sonunda mümkün olmaktadır ve bu sürecin en iyi şekilde yürütülmesi, sorunsuz olarak vize sahibi olunmasını sağlamaktadır. Kimi kişilere vize başvuru...
EMOJİLE

İspanya vizesi almak, dikkat gerektiren bir sürecin sonunda mümkün olmaktadır ve bu sürecin en iyi şekilde yürütülmesi, sorunsuz olarak vize sahibi olunmasını sağlamaktadır. Kimi kişilere vize başvurusu yapmak ve yerine getirilmesi gereken işlemlerle uğraşmak karmaşık ve yorucu geldiği için profesyonel olarak hizmet sunan vize danışmanlık firmalarından yararlanılmaktadır. Marina Vize Başvuru Merkezi olarak sektördeki deneyimimiz, uzmanlığımız ve bilgi birikimimiz ile vize işlemleri hizmetimizi en iyi şekilde sunuyoruz. İspanya vizesi almak isteyen danışanlarımıza bireysel ve kurumsal danışmanlık hizmeti veriyor, en kısa sürede vize sahibi olunmasına aracılık ediyoruz.
Marina Vize Başvuru Merkezi, deneyim sahibi ekibiyle İspanya vizesi için İspanya Konsolosluğu tarafından ilan edilen vize başvuru evraklarının en kısa süre sürede hazır edilmesini sağlayarak sürecin kısa zamanda sonuca ulaşmasına aracı olmaktadır. Ayrıca ortaya çıkan sorunların çözüme kavuşmasında ve dosya takibinin gerçekleşmesinde etkin olarak rol almaktadır.

İspanya Vizesi Nedir?
Yabancı turist yoğunluğu olan ülkeler arasında yerini alan İspanya, Schengen Bölgesi’nde yer almaktadır ve bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti’nden kısa bir süreliğine yani maksimum 90 günlüğüne İspanya’ya gidecek olan kişilerin İspanya vizesi yani aslında Schengen vizesine başvuruda bulması gerekmektedir. Çünkü İspanya, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden biridir ve 1995 yılında imzalanmış olan Schengen Sözleşmesi kapsamında, AB ülkesi olmayan ülke vatandaşlarının Schengen vizesiz seyahatlerine kapalıdır. Dolayısı ile İspanya’ya seyahat etmek için vize alan kişiler, AB’ne üye olan diğer ülkelere de seyahat etme hakkına sahip olmaktadır.
Schengen vizesi kapsamında İspanya vizesi alan kişiler, toplamda 90 gün ülkede konaklama hakkına sahip olmaktadır. Fakat bazı durumlarda ilk kez İspanya Schengen vizesi alarak seyahate çıkan kişilere 90 günden az, daha kısa süreli konaklama izni verilmektedir. Seyahat sayısı arttıkça, kademeli olarak konaklama günü sayısı da 90 güne kadar arttırılmaktadır.

Kimler İspanya Vizesi Almalıdır?
Bordo pasaporta sahip olan kişiler, İspanya seyahatini gerçekleştirebilmek için İspanya vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Dolayısı ile bordo pasaport sahibi olan herkes bu başvuruyu gerçekleştirmelidir. Resmi pasaport sahibi olan kişilerin, 90 günden az sürecek olan İspanya seyahati için vize başvurusu yapmasına gerek yoktur. Yeşil pasaport, gri pasaport ve diplomatik pasaport sahibi olan kişiler ancak 90 günü aşacak olan İspanya seyahatleri için vize başvurusunda bulunmalıdır. Bu başvuruların gerçekleşmesi için Marina Vize Başvuru Merkezi profesyonel hizmet sunmaktadır.

İspanya vizesi gerçekleştirilecek olan seyahatin amacına göre farklılaşmaktadır ve bu nedenle kişiler vize başvurularını farklı kategorilerde gerçekleştirmektedir. İspanya vize tipleri incelendiğinde; İspanya Ticari Vize, İspanya Özel Ziyaret Vizesi ve İspanya Turistik Vize, İspanya Öğrenci Vizesi gibi vize türleri karşımıza çıkmaktadır. Kırmızı pasaporta sahip olan ziyaret, eğitim, staj ve benzeri gibi amaçlarla İspanya’ya seyahat edecek olan kişilerin İspanya vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
İspanya vizesi için gerekli evraklar, konsolosluklar tarafından belirlenmekte ve kişilerden talep edilmektedir. Bu evraklar, vize başvurusu yapacak olan kişinin ülkeye seyahat etme amacına göre farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra kişilerin içinde bulunduğu meslek grubu, yaş durumu, çalışmama durumu da istenen belgelerin farklılaşmasına neden olmaktadır. Marina Vize Başvuru Merkezi, İspanya vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin gereksinim duyacakları evrakları belirtmekte ve evrak dosyasının kolaylıkla kısa süre içerisinde toplanmasını sağlamaktadır.

İspanya vizesine başvurulabilmesi için öncelikle kişilerin bir pasaporta sahip olması gerekmektedir. Pasaport sahibi olmayan kişiler ise vize için başvuruda bulunmadan önce Nüfus Müdürlüğü’nden pasaport başvurusu için randevu almalı ve gerekli evraklar eşliğinde başvurusunu gerçekleştirmelidir. Pasaport sahibi olunduktan sonra İspanya vizesi için başvuru gerçekleştirilebilmektedir.
Genel olarak İspanya vizesi için gerekli olan evraklar şunlardır:

• Pasaport
• Fotoğraf
• İspanya vizesi başvuru formu
• Ulaşım bilgileri
• Konaklama bilgileri
• Yurtdışı seyahat sigortası
• Niyet Dilekçeleri
• Maddi geliri gösteren belge
• Ek gelir belgesi
• İkametgah
• Tam vukuatlı nüfus örneği
• Kimlik ve pasaport fotokopisi
• Banka hesap dökümü
• Çalışılan kurumdan izin yazısı (bordrolu çalışanlar için)
• İşyeri belgeleri (işverenler ve serbest meslek sahipleri için)
• SGK Tescil ve Hizmet dökümü (işverenler ve serbest meslek sahipleri için)
• Sponsor dilekçesi (öğrenciler için)
• Muvafakatname aslı ve fotokopisi (öğrenciler için)
• Öğrenci belgesi (öğrenciler için)
• Çalışma izin belgeleri (memurlar için)
• Emekli belgesi (emekliler için)
• Çiftçilik belgesi (çiftçiler için)

İspanya Vizesi Başvurusu İçin Fotoğraf Nasıl Olmalı?
İspanya vizesi için başvuru aşamasında verilecek olan fotoğrafların şekil ve içerik bazında kısıtlamaları bulunmaktadır. Teslim edilecek olan iki adet vesikalık fotoğrafın biyometrik özellikte olması gerekmektedir ve fotoğrafların arka planı desensiz beyaz olmak zorundadır. Çekilecek olan vesikalık fotoğraf 35mm genişliğe sahip olmalı ve yüksekliği de 45mm olmalıdır. Bu sebeple fotoğraf çekimi öncesinde fotoğrafı çekecek olan kişinin bilgilendirilmesi gerekmektedir.

İspanya vizesi başvurusunda fotoğraftan kaynaklı olarak sorun yaşanmaması için fotoğrafların mimiksiz olarak çekilmesi gerekmektedir. Bu fotoğraflarda yüz tam olarak net bir şekilde görünmelidir. Bu kural çocuklar için de geçerli olmaktadır.

İspanya Vizesi için Pasaportun Taşıması Gereken Özellikler
Vize başvuru işlemlerinde pasaporttan kaynaklı olarak sorunların yaşanmaması için pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkartılmış olması gerekmektedir. Ayrıca mevcut pasaportta mutlaka 2 sayfanın boş olması gerekmektedir. Son 10 yıl içerisinde çıkartılmış olan ve boş 2 sayfası bulunmayan pasaportlardan dolayı sıklıkla sorun çıkmaktadır. Bununla birlikte çoğu zaman sayfa ekletilmesi durumunda da İspanya vizesi almak mümkün olmayabilmektedir.

İspanya vizesi için pasaportun taşıması gereken bir diğer özellik de; pasaportun geçerlilik tarihinin vize bitim tarihinden 3 ay sonra olmasıdır. Bu sebeple İspanya seyahati planlarken pasaportun bitiş tarihi göz önüne alınmalı, 3 aylık süre koşulunu sağlamıyorsa yeni pasaport için başvuru işlemleri yapılmalıdır. Tüm bu şartlar ile birlikte pasaportların yıpranmamış olması da kriterler arasında yerini almaktadır.

İspanya Vizesi Banka Hesap Dökümü Belgesi Özellikleri
İspanya’dan vize almak amacıyla gerekli olan evraklar içerisinde teslim edilecek olan banka hesap dökümü belgesinin İspanya vizesi başvurusu tarihinden en fazla bir hafta önce alınmış olması gerekmektedir ve bu banka hesap dökümü kişilerin son 3 aya ait olan hesap hareketlerini göstermelidir. Ayrıca bankadan alınacak olan bu döküm, gişe çalışanı tarafından imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir.
Çoğu zaman banka hesap dökümü belgesi internet üzerinden bankalardan talep edilmektedir fakat internet üzerinden alınan banka hesap dökümü de imzalanmalı ve kaşelendirilmelidir. Ve bu hesapta, yolculuk süresince gereksinim duyulacak meblağ bulunmalıdır.

İspanya Vizesi Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalı?
İspanya vizesi yaptırılacak olan yurtdışı seyahat sağlık sigortası Schengen ülkeleri kapsamında olmalıdır ve bu sigortanın teminatının en az 30.000 Avro olması gerekmektedir. Yaptırılacak olan bu seyahat sağlık sigortası poliçe belgesinin aslı ıslak kaşeli olmalıdır ve fotokopisinin de imzalanarak dosya içine konulması, teslim edilmesi gerekmektedir.

İspanya vizesi için yurtdışı seyahat sağlık sigortasının geçerli olacağı tarih belirlemesinin yapılırken, İspanya’ya gidiş tarihinin bir gün öncesi ve dönüş tarihinin bir gün sonrası olmasına dikkat edilmelidir. Marina Vize Başvuru Merkezi’nden hizmet alacak olan kişilere yurtdışı seyahat sağlık sigortası firma tarafından yapılmaktadır.

İspanya Vizesi Başvuru Formları
İspanya’ya vize alınması için teslim edilecek olan evraklar içerisinde başvuru formları da bulunmaktadır. Bu başvuru formlarında kimlik bilgileri, ikametgah bilgileri, ziyaret amacı, mali bilgiler, çalışma bilgileri ve benzeri gibi bilgiler yer almaktadır. İspanya vizesi alınabilmesi için bu bilgi ve belgelerin eksiksiz olarak doldurulması ve teslim edilecek olan dosya içine konulması gerekmektedir. Ayrıca bu formlar içinde gerçekleştirilecek olan seyahatin amacı, gelecekte gerçekleştirilmesi düşünülen seyahatlerin gerçekleştirilme amacı gibi bilgilere de yer verilmelidir. Doldurulup teslim edilen bu belgeler yetkililerce incelenmekte, doğruluğu araştırılmaktadır. Bu sebeple bu formların doğru doldurulması son derece önemlidir.

Marina Vize Başvuru Merkezi olarak doldurulması gereken tüm belgeler tarafımızca doldurulmakta ve eksiksiz olarak dosya içine eklenmektedir. 18 yaşından küçük olan vize başvuranları için bu belgeler ebeveynlere doldurulmakta ve imzaları alınmaktadır. Başvuru formları kaynaklı olarak yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesi için vize başvuru merkezimiz profesyonel kadrosu ile hizmetini sunmaktadır.İspanya Vizesi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?
İspanya’ya çeşitli nedenlerle seyahat düzenleyecek olan kişilerin alması gereken İspanya vizesi başvuru işlemi genel olarak 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Gerçekleştirilen vize başvuruları, Türkiye’de bulunan İspanya Büyükelçiliği ile İspanya Konsoloslukları tarafından işleme alınmaktadır. Vize verilmesine ya da verilmemesine karar verecek olan tek yetkili merciiler bunlardır. Dolayısı ile İspanya vize başvuruları, bu mercilerin belirtmiş olduğu 10 iş günü içerisinde bir sonuca ulaşmaktadır fakat bazı durumlarda bu süre 15 günü de bulabilmektedir.İspanya Vize Ücretleri
İspanya vize ücreti 2020 fiyat listesine göre belirlenmektedir. Konsolosluk tarafından belirlenen vize süresiyle turistik İspanya vizesi, Özel ziyaret İspanya vizesi, ticari İspanya vizesi, öğrenci İspanya vizesi ve gemici transit İspanya vizesi 150 Euro olarak fiyatlandırılmıştır. Bu fiyatlandırmaya kargo ücretleri ve KDV dahil edilmemiştir. İspanya vizesi alacak olan kişilerden belirtilen bu ücretin dışında herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Vize hizmetini Marina Vize Başvuru Merkezi’nden alacak olan kişiler, kurye ve kargo ücretlerini ödemekle yükümlüdürler. İspanya vizesi hakkında ve başvuru ücretleri hakkında daha geniş bilgi edinmek isteyen kişiler 0212 530 04 31 ya da 0541 963 17 14 numaralı telefondan bilgi alabilmektedir.

Marina Vize Başvuru Merkezi ile İspanya Vizesi Başvurusu
İspanya vizesi başvurusu yapmak Marina Vize Başvuru Merkezi aracılığı ile oldukça kolay ve zahmetsiz olmaktadır. İspanya’ya vize almak isteyen kişilere kolaylık sunan, meydana gelen sorunları çözüme kavuşturan, gerekli evrakların kısa sürede tamamlanmasını ve takip edilmesini sağlayan vize başvuru merkezimiz aracılığı ile siz de İspanya’ya giden yol için ilk adımı atabilirsiniz.
İspanya vizesi için gerekli olan evrakların aynı zamanda pek çok ayrıntısı bulunmaktadır. Özellik ve şekil bazında kısıtlamaları olan başvuru evrakları vize başvuru merkezimiz tarafından en kısa sürede ayarlanmakta ve başvuru formları firmamız tarafından doldurulmaktadır. Ayrıca ulaşım bilgileri, konaklama bilgileri gibi evraklar için firmamız gerekli olan geçici rezervasyonları gerçekleştirebilmektedir.
Alanında uzman ve bilgi sahibi danışmanlarımızdan bilgi almak için sorularınızı info@marinavize.com adresine mail atabilir, https://www.marinavize.com web sitemiz üzerinden online olarak İspanya vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Sitemizde bulunan İspanya Başvuru Formu bölümünden İspanya Vizesi Online Başvuru Formu’na girip gerekli olan bilgilerin girişini yaptıktan sonra hemen hizmet almaya başlayabilirsiniz.

Marina Vize Başvuru Merkezi (Yetkili Acenta)
Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul
Telefon: (+90) 212 530 04 31
Mobil: (+90) 541 963 17 14
Fax: (+90) 212 530 04 31

İspanya Ankara Büyükelçiliği
Adres: Çankaya, Prof. Dr Aziz Sancar Caddesi No. 8 D:No. 8, 06680 Çankaya/Ankara
Telefon: (0312) 438 03 92