Tesettür giyimde pelerin modası

Birkaç sezon önce tek tük gördüğümüz pelerinler bu kış adeta köşe bucak her yerde. Özellikle tesettür giyim markaları pelerini baş tacı etti. Pelerinler aslında hep vardı. Biraz gözden uzaklardaki askılarda olurdu ama kışın kendilerine bir yer bulurlardı. Geçmişin asil havasını yansıtan yegane parçalar ne de olsa. Fakat bu kış çığ gibi üstümüze geliyor. Erkek giyimde de fazlasıyla dikkat çekiyorlar. Geçtiğimiz yıl, kokuyu evvelden alıp kendime bir tane edindiğim için mutluyum. Dahası bu sezon kemerli kullanmak daha cazip ve aldığım model kemerli. Ama sizde varsa elinizdekini uygun kemerle kullanmayı deneyin ve pelerininize yeni bir stil katın.

Pelerinli tunik

Gelelim tesettür giyim markalarına. Bu kış oldukça başarılı koleksiyonlar hazırlamış birçok marka. Hem sezonun akımlarını hem de kendi tarzlarını yansıtmışlar kıyafetlere. Kullanım açısından da farklı modellerle seçim şansımızı artırdıklarını söylemek lazım. Dahası pelerinler tesettür giyime de yakışmış. Örneğin Kayra kışın trend rengi bordoyu mini bir pelerinde kullanmış. Bu parçayı hem mantonuzun üzerine alabilirsiniz, hem bir bluzla kullanabilirsiniz. Mini pelerinleri en çok Dolce&Gabbana defilesinde görmüştük. Kayra da pelerin kollu ceketler hazırlamış ve bir adım daha ileri giderek pelerini feracelere adapte  etmiş.

Pelerinli tasarımları vitrinlerine taşıyan firmalardan biri de Tekbir Giyim. Tekbir biraz daha farklı bir uygulama yapıyor. Uzun modelleri değil daha çok bel hizasında son bulan mini pelerinleri tercih eden firma, tunik takımlarını pelerinlerle birleştirmiş. Yaz mantolarınızla da bu pelerinleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Pelerinlerin bu kış her yerde olduğunu söylemiştik. Pardesülerde de var. Çevreme bakarak, bu modelleri gençlerin beğendiğini söyleyebilirim. Özellikle mini bir pelerini andıran detaylar çok tercih ediliyor. Zühre, mantonun üzerine pelerin giymiş etkisi uyandıran modelleri sunarak farklı bir yorum katmış. Bunun yanında sadece pelerin olarak tasarlanmış tasarımlar da bulmak mümkün. Pelerin bol bir model olduğu için pardösülere oldukça yakışmış.

Berva Giyim, gri tonlarda kaşe pelerini, çiçek şeklindeki düğmelerle tamamlayarak hem güçlü hem naif bir yorum katmış modele. Tasarımcı Gönül Kolat’ın siyah beyaz tasarladığı mini pelerin davet kıyafetleriyle uyumlu. Kavin By Kuaybe Gider ise pelerinleri bluzlarla birleştirmeyi tercih etmiş. Hem asil hem de güçlü bir tasarım arayanlar için ideal bir çözüm. En beğendiğim modellerden biri ise kendisinden henüz haberdar olduğum Zeynep Paker’in tasarımları arasındaydı.  Paker’in pelerini oldukça kullanışlı. Ayrıca pelerinin uzun kıyafetlerle ne kadar şık durduğunu görüyoruz sayesinde. Başörtüsüyle hoş bir ikili olduğunu belirteyim.

Kezban Karagöz/Zaman