Tarihe geçen gelinliklerden ilham alın!

Moda
Monaco Prensi III. Rainer ile evlenip yüzyılın sansasyonel evliliklerinden birine imza atan Grace Kelly’nin hayat öyküsü, Grace of Monaco filmi nedeniyle yeniden gündemde.  67. Cannes Film Festiv...
EMOJİLE

Monaco Prensi III. Rainer ile evlenip yüzyılın sansasyonel evliliklerinden birine imza atan Grace Kelly’nin hayat öyküsü, Grace of Monaco filmi nedeniyle yeniden gündemde. 

Tarihe

67. Cannes Film Festivali’nin açılış filmi, yönetmenliğini Olivier Dahan’ın yaptığı, başrollerinde Tim Roth ve Nicole Kidman’ın yer aldığı Grace Of Monaco… Bir Hollywood yıldızının prensesliğe ‘terfi’ edişinin hikayesi… Ve tabii ki böyle bir hayata geçiş de ‘ikonik’ bir gelinlikle başlamıştı. Grace Kelly’nin 1957 yılında giydiği Helen Rose tasarımlı gelinlik, herkesi büyülemişti. Dantel, pırlanta bezeli duvağı ve 60’ların stilini yansıtan eteğiyle kusursuzdu! Hatta üzerinden yarım asır geçmesine rağmen Prens William ile evlenen Kate Middleton’a da ilham verdi. Genç yaşta yaşamına son veren İngiliz tasarımcı Alexander McQueen’in aynı ismi taşıyan modaevinin kreatif direktörü Sarah Burton’ın imzasını taşıyan gelinlik, kraliyet kuralları gereği abartıdan uzak, zarif ve sadeydi. Grace Kelly’nin gelinliğine de benziyordu. Bugün bir stil ikonu olma yolunda hızla ilerliyor, Cambridge Düşesi Middleton… Dış gezilerindeki kıyafetleriyle de günlerce konuşuluyor.

40 METRELİK KUYRUK

Star’da yer alan habere göre Middleton’dan söz edip de trajik bir şekilde ölen kayınvalidesi Prenses Diana’yı es geçmek olmaz! Nitekim onun gelinliği de ‘tarih’e geçenlerden… Kraliyet ailesine mensup değildi ama İngiliz asillerindendi Prenses Diana… David ve Elizabeth Emanuel tarafından tasarlanan ihtişamlı gelinlik, fildişi ipek tafta kumaştan hazırlanmıştı. 40 metrelik kuyruğu da o yıllara damgasını vurmuştu!

Tarihe

Prenseslerin gelinlikleri, hala pek çok müzede belli zamanlarda sergileniyor. Danteller, kuyruklar, değerli taşlar ve kraliyet taçları o kadar ihtişamlı ki hafızalara kazınıyor. Ama sade bir gelinlik de moda tarihine geçmedi değil; ABD’nin bir suikaste kurban giden başkanı John F. Kennedy’nin oğlu John F. Kennedy Jr. ile evlenen Carolyn Bessette’in gelinliği çok sadeydi. 1996 yılındaki gizli nikahta, yakın dostu Narciso Rodriguez imzalı beyaz verev kesimli bir gelinlik giymişti. Paris’te 2-3 saatlik couture provalarının ardından ortaya çıkan bu minimal gelinliğin fiyatı 40 bin dolardı. Yani göründüğü kadar minimal değildi! Carolyn Bessette Kennedy’nin bu seçimi, 90’lar gibi abartılı trendlerin hakim olduğu dönemde kesinlikle bir ilham kaynağıydı! Bu efsanevi çift, trajik bir uçak kazasında hayatını kaybetti.

AUDREY HEPBURN’E YAKIŞIR

Tarihe

Gelmiş geçmiş en beğenilen stil ikonudur Audrey Hepburn… Zarafet timsali Hollywood yıldızı, yönetmen eşi Mel Ferrer ile olan ilk evliliğinde de stil ikonluğunun hakkını vermişti! Balmain modaevinin elinden çıkan Hepburn’ün gelinliği, incecik belini sarıyordu ve dize kadar kabarık etekli sıradışı bir modeldi. O dönemde beklentiler uzun etekli ve kuyruklu gelinlikten yana olsa da Audrey Hepburn yine herkesi şaşırtmış ve ‘farklı’ olunabileceğini göstermişti.

Gerçek düğünlerin yanında rol icabı bir gelin de modaya yön verebilir…  Buna en iyi örnek Sarah Jessica Parker belki de… Sex and the City dizisinde her giydiği yakından takip edilen Carrie Bradshaw’u canlandıran Sarah Jessica Parker’ın daha sonra çekilen sinema filminde nasıl bir gelinlik giyeceği haftalarca konuşulmuştu. Stil danışmanlarının seçtiği Vivienne Westwood tasarımlı Lily adlı model çok beğenilmiş, satışa sunulduktan sonra hızla tükenmişti.

Düğün mevsimine girdik. Bakalım gelin adayları hangi modellerden ilham alacak!

1- 20. yüzyılın en çok akılda kalan gelinliklerden biri hiç kuşkusuz Monaco Prensi Rainer ile evlenen ABD’li aktris Grace Kelly’nin giydiği… Metro-Goldwyn-Mayer stüdyolarının kostüm tasarımcısı Helen Rose’un tasarladığı gelinlik 2006 yılında Philadelphia Sanat Müzesi’nde sergilendi.

Tarihe

2- 1981’de Prens Charles ile evlenen Prenses Diana’nın gelinliği 9 bin sterline maloldu. Üzerinde 10 bin inci bulunan gelinlik moda tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

3- Prenses Diana’in en büyük oğlu Prens William ile 2011’de dünya evine giren Kate Middleton’ın gelinliğini İngiliz modaevi Alexander McQueen’in baş tasarımcısı Sarah Burton tasarladı.