Kışın En Sıcak Seçenekleri

Moda
Kar ve yağmurun hakim olduğu şu günlerde hepimiz bizi daha sıcak tutacak montlara sığınıyoruz. İşte kışın giyilebilecek en sıcak seçeneklerden biri pofuduk montlar… Reyhan Yazıcı’nın ...
EMOJİLE

pofuduk montKar ve yağmurun hakim olduğu şu günlerde hepimiz bizi daha sıcak tutacak montlara sığınıyoruz. İşte kışın giyilebilecek en sıcak seçeneklerden biri pofuduk montlar… Reyhan Yazıcı’nın kaleminden pofuduk mont modası…

‘Kalorifer giysi’ diye boşuna demiyorlar. Rugan kumaşlı pofuduklar sezonun gözdesi. Sadece karlı günlerde değil, okula, işe ya da yürüyüşe çıkarken de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kaz tüyü olarak bilinen pofuduk mont ve kabanlar bu yıl da kışın vazgeçilmez kalorifer giysilerinin başında yer alıyor. Bu tarz montların suyu ve soğuğu içeriye geçirmemesi, kış mevsiminin çok daha sıcak geçirilmesine yardımcı oluyor. En soğuk havalarda bile bu montlar sizi sıcacık tutuyor. 2010 kış koleksiyonunda montlar spor bir tarz sergiliyor olsa da uzun boy seçenekleri daha klasik görünebiliyor.

Pofuduk montların kapitone dikişli kısa ceket stili olanlar takımlarla dahi kullanılabilecek kesimlere sahip. Çocuk koleksiyonlarında canlı renkli olanların yanı sıra ekoseli, rengârenk desenli ve nakışlı olanları dikkat çekiyor. Şık bayanlar için ise farklı tarz dikişleri olanlar ve renkli astarlı tasarımlar beğeni topluyor. Su geçirmez kaplamalı kumaşlar bu sezonda rugan kumaş gibi oldukça parlak olarak karşımıza çıkıyor. Kapüşon ve kürk detayları sezonun olmazsa olmaz ayrıntılarını anlatırken, yelek olabilen fonksiyonel tasarımlar kullanım alanlarını artırıyor.

pofuduk montlarBu sezon koleksiyonlarda fonksiyonellik dikkat çekiyor. Kapüşonu çıkarılabilen, iç poları ayrı giyilebilen, yahut uzun iken pratik bir çözümle mont şeklini alabilen pofuduk kabanlar sadece kar yağışlarında değil, sabah okula, işe ya da yürüyüşe giderken de kullanılabilecek kadar kullanışlı. Su geçirmeyi engelleyici özel işlem uygulanan kumaşlar, silikon, elyaf ve saten astarla sağlamlaştırılarak soğuk havalar için hazırlanıyor. Montlarda beyaz, siyah, pembe, gece mavisi, grinin tüm tonları, kırmızı, haki ve kahve renkleri dikkat çekiyor.

Bayanlar için kendinden kemerli kesimler ve cep detayları ilgi görüyor. Pullu degrade işlemeli olanları parıltıyı seven hanımlar için tercih edilirken çocuklara komple baskılı ve armalı tasarımlar hazırlanmış. Bu kadar korunaklı giysiler olmasına rağmen kabarık montlarda hareket kabiliyeti kısıtlanmayacak detaylar düşünülmüş. Unutmayın, her şeyin modası geçiyor, ama puf montların geçmiyor.

Takım elbiselerde kravat yok mendil var

Bu yüzyılda unutmaya başladığımız mendiller günümüz modasının dürtmesi ile süslendi püslendi, renklendi modernleşti ve en şık ceketlerin dahi yakalarına iliştiriliverdi. Kravat karşıtı genç beylerin, bakımlı işadamlarının vazgeçilmezleri arasına giren yaka mendilleri modern yaşamın ayrılmaz bir parçası oldu. Osmanlı’da olduğu gibi üzerine şarkılar, şiirler, duygular yazılır mı bilemeyiz ama tıpkı o dönemlerdeki gibi el, yüz silinen bir parça olarak kullanılmayacağı kesin.

Erkeklerin az ve öz olan aksesuarlarından biri olan mendiller uzun bir aradan sonra yine moda sahnesinin en parlak yıldızlarından biri. Mendil derken kravatların yerini alan ceketlerin sol üst cebinde şıklık adına duran mendillerden söz ediyorum. Uzun bir süre kâğıt mendil furyası altında kaybolan mendillerin, erkek ceketlerinde göğüs cebinde durmasına neden olanın kadınlar olduğunu biliyor muydunuz? Zarif ve centilmen beylerin olmazsa olmaz aksesuarı mendilleri aslında kadınlar için taşıyorlarmış. Kadınların gözyaşlarını silmek için kullanılan yaka mendilleri günümüzde şıklığın göstergesi olarak kullanılıyor. Bir zamanlar modernliğin ve şehirli olmanın ifadesi olan kravatların ise tahtını epeyce bir sallıyor.

Şimdilerde bakımlı olmanın, şehirli görünmenin, modern giyinmenin karşılığını boyuna takılan kravatlar ile değil ceket ceplerine iliştirilen mendillerle simgeliyor tüm modacılar. Koleksiyonlarında kravatsız takımlara çok daha fazla yer verirken en güzel, en şık resmi giysilerin giyildiği, filmler kadar konuşulan Oscar törenlerinde dahi aktörlerin kravat yerine yaka mendillerini tercih ettiğini görüyoruz. Amaç giysiyi güzelleştirmek için aksesuar kullanmaksa işte size boyunları kasmayacak, daraldığınızda ceket cebini boylamayacak bir aksesuar yaka mendilleri. Zaten cepte…

Kravatı attık, mendil takmaya başladık

Aksesuar olan mendiller ipek, ipek saten, koton ve keten gibi kumaşlardan hazırlanıyor.

Her tarz takım ile kullanılabilen yaka mendilleri farklı biçimlerde katlanarak tarzını belirliyor. Hazır katlanmış mendiller kullanmayın, siz katlamayı deneyin.

Smokin gibi yarı resmi giysi ile kullanacağınızda mutlaka beyaz ve kolalı olmasına dikkat edilmeli. Katlanma şekli ise düz ve cepten sadece bir parmak görünecek şekilde olmalıdır.

Kenarları elde kıvrılmış ipek mendiller en şık olanlarıdır.

Pofuduk mont, her yıl moda!

Serbest bir şekilde ortasından tutulup cepten sarkıtılan katlama şekli günlük giyim stili için uygundur. Çok daha genç ve dinamik bir duruş sergiler.

Kravat takmayı sevmeyenler cep mendilleri ile iş yaşamlarında dahi şık ve bakımlı olabilirler.

Hafta sonları yaz ise keten, kış ise koton mendilleri rahatça kullanabilirsiniz.

Desenli olanlar giysinize çok daha spor ve gündelik şıklık kazandırırken düz renkli olanları zarif etki bırakır.

Hem kravat hem de cep mendili kullanmayı seviyorsanız kravatınız ile aynı renkte olanları tercih etmeyin. Farklı bir renk kullanın.

Kravatsız kombinlerde gömleğinize uygun renkte bir mendil kullanın.

Klasik giyimde, kare biçiminde katlanmış cepten bir cm kadar dışarıda görünen şekil doğru olandır.

Kilolu beyler, yaka mendili ile dikkati göbekten yakaya çekerek daha inceymiş gibi görünebilir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme