Genç nesil eteği sevdi

Moda
Kezban Karagöz’ün yazısı  Aybike Şimşek’in (24), rahat ve kullanışlı etekleri son zamanlarda oldukça popüler. Aybike Şimşek, son zamanlarda sosyal medyanın yakından takip ettiği bir i...
EMOJİLE

Kezban Karagöz’ün yazısı 

Aybike Şimşek’in (24), rahat ve kullanışlı etekleri son zamanlarda oldukça popüler.

Aybike Şimşek, son zamanlarda sosyal medyanın yakından takip ettiği bir isim. Hazırladığı sade ve çok yönlü tasarımlar sayesinde kısa sürede binlerce insan artık onu Aybikestil olarak biliyor. Marmara Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’ne dereceyle giren Aybike Şimşek’in hikâyesi, Türkiye’nin önemli reklam ajanslarında çalıştıktan sonra hobi olarak yaptığı tasarımları geçtiğimiz yıl sosyal medyada paylaşması ile başlıyor.

Benim Aybikestil’i keşfetmem tamamen bir detaydan ibaret. Bir derginin, sosyal medyada düzenlediği kombinasyon yarışmasında fark ettim onu. Sade ama birbiriyle çok uyumlu kıyafetler hemen dikkatimi çekmişti. Kıyafetleri zenginleştiren aksesuarlar ise oldukça hoşuma gitmişti. Biraz daha detaylı araştırınca hazırladığı takıları ve aksesuarları bir web sitesi üzerinden satışa sunduğunu gördüm. Fakat bir süredir bütün tasarım işlerini Facebook üzerinden yürütüyor, siparişlerini bu kanalla alıyor.

Aybike Şimşek, "Tasarımlarımı önce bir web sitesi üzerinden paylaşıyordum. Fakat bunun doğru adım olmadığını kısa sürede anladım. Çünkü benim kitlem sosyal medyadaydı. Aybikestil’in hızlı yayılmasının sebebi de sanırım bu. Ayrıca insanlar artık farklı ve sade çizgileri özlemişler." diyor.

Sadelik ve şıklık bir arada

Sosyal medyada özel dikim yapan isimlere veya butiklere bakınca çok abartılı, süslü püslü şeylerin yoğunluğu fark etmemek mümkün değil. Yaşı müsait olmayanlar bile abartılı kıyafetleri tercih ediyor. Tasarımlarına kâr amaçlı başlamadığını söyleyen Aybike Şimşek, özellikle başörtülü genç kızlar yaşlarından çok daha büyük gösteren abartılı giysiler seçtiği için tasarıma el atmış. ‘Eğer ben beğeniyorsam ve beni gören herkes de stilimi beğeniyorsa başkaları neden beğenmesin?’ diye düşünmüş. Çevresinden de bu yönde çok destek görmüş. Özellikle annesi, "Bu işi yapmalısın, tarzını bir tek sen giyme, insanlara da sun." diyerek onu cesaretlendirmiş. Aybikestil’den ürün alanlar ve hazırladığı kombinasyonları inceleyenler sanırım yavaş yavaş basit şıklığa alışıyorlar.

Aybikestil’i diğerlerinden ayıran, sadelikten doğan tasarım gücü. Ama daha da önemlisi hazırladığı etekleri ya da kıyafetleri farklı kullanmak konusunda fotoğraflar paylaşarak insanlara fikirler sunması. Örneğin, bir eteği hem gündüz babetlerle kullanıyorsunuz, hem de özel bir gece; nikâh, davet gibi yerlerde giyebiliyorsunuz. Bu açıdan Aybikestil insanlara sadece ürün satmıyor stil çözümleri de sunuyor. Basit bulduğunuz bir eteğin, payetli bir hırka ile davete uyumlu bir kıyafet olabildiğini görüyorsunuz sayesinde.

Yeni nesil örtülü gençler, pantolon-tunik kombinasyonlara daha alışkın. Fakat Şimşek’in etekleri her kesimden insanın ilgisini çekiyor, özellikle de gençlerin. Her ortama ayak uyduran modeller, öncelikle çok rahat ve kullanışlı. Şimşek ürünleri önce tasarlıyor, sonra bir süre giyip kendi kullanıyor. Eğer beğenirse fotoğraflarını çekip insanlarla paylaşıyor. Sadece ürün de satmıyor, baştan aşağıya aksesuarlarıyla onları tamamlayıp hazırlıyor. Tabii fikirler de vermeyi ihmal etmiyor. Tasarımların kumaşları ise genellikle modele bağlı olarak değişiyor. Model neyi kaldırıyor veya o modele hangi kumaş yakışıyorsa onu seçiyor. Genel olarak pamuklular tercihi. Günlük kullanım için kanvas kumaşlar çok ideal, portoriko da… Abiye kullanımlar için ise bu yazın yükselen trendi olacak olan tafta, şimdiden Aybikestil’in de favorisi.

Tesettür giyim mağazalarını annesi sayesinde gezdiğini söyleyen Şimşek, genellikle zevkine uygun kıyafetler bulamadığını ve mecburen diktirdiğini söylüyor. En çok beğendiği marka ise minimalist tasarımların ilk akla gelenlerinden ‘Dice Kayek’ ve tasarımcısı Ece Ege. Şimşek’in hedefi tasarım zevki sunan markanın tarzını tesettürle harmanlamak.

Tutumlu ol, modayı yakala

Gençler modayı eskiye oranla çok daha yakından takip ediyor. Aybike Şimşek’in tarzı da oldukça güncel stillerden oluşuyor. Fakat kendisi yaşıtlarının aksine modayı takip etmiyor, sadece o sezon öne çıkan parçaları kendi tarzına uygun bulursa alıyor. Peki güncel bir stil yakalamayı nasıl başarıyor diyorsanız işte size ipuçları: "Temel parçaları alıp onlara biraz yatırım yaparak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Her giysi dolabının olmazsa olmazları vardır. Bunlar; beyaz gömlek, blazer ceket, maxi etek, uzun hırka, trençkot ve modası geçmeyen klasik bir çanta. Sadece birkaç parça kıyafetle yıllarca idare edebilirsiniz. Gerisi aksesuar zaten. Örneğin küçük süslemelerle çok farklı tarzlar ortaya çıkabilir. Mesela daha dantel yakalar moda olmadan ben dantelden yakalar tasarlamaya başladım. Dantel bir yakayı tak gömleğe, onunla düğüne git, yakayı çıkar arkadaşınla çay içmeye git. Az ürünle zamana uygun giyinebilmenin püf noktası ürünleri aksesuarlarla zenginleştirmekten geçiyor." Şimşek ayrıca çok tutumlu olduğunu söylüyor. Aynı hırkayı 10 sene giyebiliyor ya da diktiği bir eteği 4 mevsim kullanabiliyor. Yatırım yaptığı tek şey çanta.

Etek kombinasyonları beğeniliyor

Son birkaç aydır tesettürlü bloggerların kişisel kıyafet tercihleri sosyal medyanın yeni trendi. Onların paylaşımları reklamlardan daha etkili neredeyse. Aybikestil markasının çok kısa sürede yayılmasında Aybike Şimşek’in bloggerlarla samimi diyaloğu oldukça etkili olmuş. Çok takip edilen blog, alternativewardrobe.blogspot.com bunlardan biri. Blogun sahibine bir etek hazırlayan tasarımcı, herkesin çok beğendiği eteğe Serra’s adını vermiş. Blogger da etekle yaptığı kombinasyonu sitesinde yayınlayınca bu model çok beğenilmiş.

Bu arada tasarımcıların çoğu da artık blog tutuyor. Aybike Şimşek de kısa süre önce blog açmış. Tasarlayıp hazırladığı kıyafetlerin farklı kombinasyonlardaki fotoğraflarını bloguna koyuyor. Birçok tasarımcı gibi Aybike Şimşek’in de gönlünden geçen, bir butik açmak. Eğer butik açarsa kişiye özel hizmet vermek istiyor. Bir üründen en fazla 3 tane dikilecek ama onların da renkleri farklı olacak.

Zaman – Cumartesi
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme