Erkek Giyimde Değişim Dalgası

Moda
Spor veya rahat giyinmeye odaklananlar da klasikçiler de ekoseye gözünüzü alıştırın. Moda ve alışveriş denilince itiraf etmek gerekirse ilk olarak insanın aklına kadınlar geliyor. Erkek giyim ise gene...
EMOJİLE

Spor veya rahat giyinmeye odaklananlar da klasikçiler de ekoseye gözünüzü alıştırın.

Moda ve alışveriş denilince itiraf etmek gerekirse ilk olarak insanın aklına kadınlar geliyor. Erkek giyim ise genelde klişelere mahkûmdur.

Değişmez ve vazgeçilmezleri ile yoluna devam eder. Sanılanın aksine son yıllarda erkek giyim de kadın giyim kadar hareketli günler yaşıyor. Hayatın değişen temposu erkek giyim tasarımlarını da yeniden biçimlendiriyor.

Eskiden iki çeşit giyim kriteri vardı. Erkekler ya takım giyer ya da spor giyinir. Haliyle erkek kıyafetleri de sınırlı üretimlere hapsolan tasarımlara sahipti. Fakat değişen hayat stilleri yeni giyim stillerini doğurdu, denilebilir.

Kendi işinin sahibi olan bir kuşak var son on yıldır. Bu kuşak giyim-kuşam konusunda daha bağımsız ama aynı şıklık konusunda da istekli. Teknoloji geliştikçe, hayatını teknoloji üzerine kuran insanların sayısı da arttı. Özellikle freelance ve home office çalışan bir kitle oluştu. Bu kitleye üretim yapan marka sayısı da giderek artıyor.

Kombinasyon yapan erkekler

Son zamanlarda erkek giyim reyonlarını ziyaret edenler belki fark etmiştir aksesuar giderek öne çıkıyor. Erkeklerin yeni teknolojik araçları için kıyafetlere uyumlu çantalar oldukça sık görülmeye başlandı. Ayrıca şal görünümlü atkılar da hem takım kıyafetlerin hem de rahat kıyafetlerin ayrılmaz aksesuarı. Deri eldivenler bir başka yükselen aksesuar. Ayrıca valizi andıran çantalar ise tek tük gördüğümüz ürünler olmaktan çıktı. Uzun ve tempolu çalışma saatleri olan beylerin giderek daha sık kullanmaya başladığı bir aksesuar oldular. Stil sahibi erkekleri yansıtan bloglar ise oldukça gündemde. Bunlardan en ünlüsü GQ dergisinde bir köşesi olan Scott Schuman Sartorialist adlı moda blogu. Dünyanın farklı ülke ve şehirlerinde gördüğü değişik stilleri fotoğraflayan Schuman, özellikle stil sahibi erkeklere yer veriyor. Blog modadan çok kendi tarzını oluşturmuş erkeklerin çizgisini yansıtmakta o kadar başarılı ki Calvin Klein, Derek Lam gibi moda evlerinin ilham panolarında onun çektiği fotoğraflar yer alıyor.

Klasik giyimin yükselişi

2011 kışı erkek giyiminde klasik olmak açıkçası moda. Televizyon dünyasının etkisinde kalan modacılar 60’lı yılların şık ve sofistike erkek stilini 2011-2012 kışına taşımışlar. Klasik paltolar, çift düğmeli ceketler, balıkçı trikolar, kravatlar tam bir 60’lı yıllar nostaljisi yaşatıyor adeta. Özel dikim kıyafetler ise erkek giyimin yeni akımı.

Ekose geri geldi

Bu kış erkek giyim koleksiyonlarına hakim olan ağırlıklı akımlardan biri ekose. Gömlekten blazerlara, kravattan pantolona hatta aksesuara tam bir ekose ağırlığı hissediliyor. Spor veya rahat giyinmeye odaklananlar da, klasikçiler de ekoseye gözünüzü alıştırın. Ekose gömlekleri kanvaslarla kullanabilirsiniz. İş giyiminde ise ekose kravatlar kullanılabilir. Ekose kullanırken dikkat. Büyük ekoseler sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterebilir. Ekose gömlekleri tek renk kravatlarla tamamlayabilirsiniz.

Rahat ve sıcak bir kış

Kanvas ceketler, parkalar, kapitone montlar ile rahat bir kış beyleri bekliyor. Kapitone montunuzu klasik ceketinizin üstüne giyebilirsiniz. Rahat giyim ile klasiğin içe içe geçtiği bir kışa hazırlanın. Klasik bir gömleği ise kot pantolon ya da kadifelerle bir arada kullanabilirsiniz. Süet, deri ve kadife öne çıkan diğer akımlar. Özellikle ayakkabılarda süet ağırlıklı modeller öne çıkıyor. Pantolon boyları ise ayakkabıları öne çıkaracak biçimde kısalıyor. Kıvrılmış pantolon paçaları ise podyumlardan sonra vitrinlerde. Kot gömlek ise 90’ları hatırlatan cinsten. Yeniden gündemler ama klasik giyime daha adapte durumdalar. İçi kürklü ya da yakası kürklü modeller ise sert kış günleri için düşünülebilir.

Erkek giyimde ipuçları

Bu kış kendinize bir hırka edinin. Özellikle ince hırkalar ceket içinde de oldukça şık bir uyum sağlıyor. Bordo, lacivert, gri, toprak renkleri tercih edebilirsiniz. Şal yaka kalın hırkalar oldukça öne çıkıyor.

Yakalar bu kış daha minimal. Minyon beyler için şık bir çözüm olabilir.

Modayı takip etmek yerine stilinize uygun kişilerin kıyafetlerine bakabilirsiniz. Elinizdeki kıyafetleri daha çok kullanma fırsatına sahip olabilirsiniz. Kombinasyon yapan dergilerin erkek giyim bölümleri fikir sahibi olmanızı sağlayabilir.

Trençkotlar erkek giyiminde zirvede. Eskiyi yâd eden moda, trençkotları erkek giyiminde çok sık kullanıyor bu kış. Modası geçmeyen trençkotlar dolabınızda önemli bir parça olabilir.

Blazer ceketlerinizin içine sweat shirt ya da balıkçı yaka kazak giyerek hem rahat hem şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

Eğer ince yapılı iseniz bu kışın öne çıkan rengi taba, deve tüyü gibi renklerini rahatça kullanabilirsiniz.

Severek kullandığınız eski kıyafetlerinizi yeni sezonun uyumlu modelleri ile tamamlayıp bütünsel bir değişim yakalayabilirsiniz.

Eğer zayıfsanız kadife, kanvas gibi kalın dokulu kumaşları rahat taşıyabilirsiniz.

Geniş yapılı iseniz tercihiniz daha ince dokulu kumaşlardan yana olsun. Kazaklarınızda ince trikolardan seçebilirsiniz.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme