Bu Yaz Beyler Beyaz Giyecek

Moda
Erkek kıyafetletlerine bu yaz mavi ve beyaz renkler damgasını vuruyor. Hâlâ siyahtan vazgeçemeyen erkekler olsa da mavi ve beyaz kombinasyonu onları cezbedeceğe benziyor.  Bu yaz hang...
EMOJİLE

Erkek kıyafetletlerine bu yaz mavi ve beyaz renkler damgasını vuruyor. Hâlâ siyahtan vazgeçemeyen erkekler olsa da mavi ve beyaz kombinasyonu onları cezbedeceğe benziyor. 

Bu yaz hangi vitrine baksak pembe renk illa ki gözümüze çarpıyor. Ancak bahsettiğimiz vitrinler, kadın giyim mağazalarının camekânları. Erkek giyim mağazalarında varsa yoksa mavi ve beyaz tonları hâkim. Erkeklerin vazgeçilmezi siyah, bu yaz bayrağı mavi ve beyaza teslim etmiş sanki. Üstelik sadece renklerde değil, ceketlerde, pantolonlarda, gömleklerde ve kravatlarda da değişim söz konusu. Babalar Günü yaklaşmışken sezon modasını takip edemeyenlere hediye seçiminde yardımcı olacak detaylardan bahsedelim istedik. İşte meraklılarına Esra Keskin’in kaleminden bu yazın moda renkleri ve en gözde kıyafetleri…

erkek modasıBu sezon hangi renkler moda?

Erkek kıyafetleri tasarımcısı Faruk Saraç, bu yazı mavi, beyaz ve toprak tonlarının kuşattığını söylüyor. Ona göre, siyah bu yıl yerini mavinin tonu olan laciverde bıraktı. Tabii bu sadece klasik giyim için geçerli. Spor giyimde mavinin daha açık tonları görülüyor. Modacı Hatice Gökçe ise, "İçinde bulunduğumuz sezon aslında zıtlıkların sezonu. Beyaz, lacivert ve mavi, sezonun en önemli renkleri. Ayrıca neon yeşilini ilginç bir şekilde erkek tişörtlerinde görüyoruz. Pembe, mercan rengi, açık mavinin yanı sıra kahvenin pastel tonları da erkek giysilerinde sıklıkla kullanılıyor." diyor. Sarar yöneticisi Emre Sarar, Faruk Saraç ve Hatice Gökçe’yi destekler nitelikte konuşuyor: "Her daim ilgi gören siyah ve beyazın yanında bu yıl özellikle ceketlerde en çok mavi ve tonları öne çıkıyor. ‘Marina’ teması, mavi ve beyaz renklerin ön planda olduğu trikolarda kendini gösteriyor."

US Polo Assn. tasarımcısı Alev Ciliv ise spor giyimde okyanus renklerinin, turkuaz ve su tonlarının yanı sıra hafif renklerin görüldüğünü belirtiyor.

Emre Sarar, yaz sezonu olmasına rağmen erkeklerin siyah renkten bir türlü vazgeçemediğini ifade ediyor. Siyahı, gri ve metalik renkler, açık toprak tonları, bej ve ekru takip ediyormuş. Tiffany tasarımcısı Canan Banarlı da, "Erkek müşterilerimiz en çok siyah, beyaz ve antrasit renkli ürünleri tercih ediyor." diyor.

Kaliteli ve zarif bir stil sezonu olacak

Hatice Gökçe (Moda tasarımcısı): Bu sezon erkekler için çok rahat, bir o kadar da kaliteli ve zarif bir stil sezonu. Pamuk, keten ve ipek karışımı gömleklik kumaşlar yazın sıcaklığını hissettirmeyecek. Bedene oturan kumaş pantolonlar ve dar kesim takım elbiseler çarpıcı bir görünüm sunuyor. Pantolonlarda duble paça yerini kıvrılmış paçalara bırakıyor. İnce trikolar, hırkalar erkeğe yazın yakışan giysiler arasında yer alıyor. Açık renk trençkotlar da yine favoriler arasında. Kravat desenlerinde ise bu yıl, küçük ve tekrar eden desenlerin yanı sıra pano desenlerini de göreceğiz.

Ufak ve dik yakalar dar kravatlar ile tamamlanabilir

Faruk Saraç (Moda tasarımcısı): Bu yıl üç düğmeli takım elbiselerin yerini iki düğmeliler aldı. Ceketlerde de yarım astar ve ketenler hâkim, pamuklular ön planda. Pantolonlar bu yaza kadar tek pililiydi, bu sezon pilisize döndü. Yakalar daha genişken, şimdi daha dar, ufak ve dik yakalar ön plana çıktı. 2010’da bu yakalar dar kravatlar ile kombinlenerek şık bir görüntü oluşturuyor.

Hafif ve bedeni saran ceketler çok revaçta

Pierre Cardin tasarım ekibi: Astarsız ve buruşuk kumaşlar bu yaz öne çıkıyor. Spor ceketlerde daha ince materyaller kullanılıyor. Arma nakış ceketler de tercih ediliyor. Daha fazla baskılı, garnili ve detayları bulunan gömlekler sezonun gözdesi. Pantolonda ise bol yıkamalı chino pantolonlar yazın klasiği. Ayrıca kalın kontrast dikişli, deri detayları bulunan pantolonlar da sezonun önde gelenleri arasında. Klasiklerde de bedeni saran kalıplar ve ceketler tercih ediliyor. Astarsız ceketler ve ince kumaşlar çok revaçta. Ayrıca ilkbahar-yaz kreasyonunda yaptığımız bir yenilikle ceket ve gömlek grubunda, "röver hattı" denilen, ceketin yakasının geriye döndüğü nokta, hemen hemen tüm modellerde aşağıya alındı. Gömleklerde de çizgili desenler ve baskılar tercih ediliyor.

Vücuda oturan ama rahatlık hissi veren takım elbiseler ön planda

Emre Sarar (Sarar CEO’su): Vücuda oturan ama yine de rahatlık hissi veren kalıplarla, hafif ve efektli kumaşlardan üretilen takım elbise ve ceketler, bu yazın vazgeçilmezleri arasında. Klasik iş gömleklerinde karolu ve çizgili desenlerin yanı sıra düz renkler, şık ve kombinasyonu kolay seçenekler sunuyor. Kravatlar da bu sezon daha çok inceldi. Spor modellerde ise çizgili desenler, ekoseli ve koton ceketler öne çıkıyor.

Spor giyimde pantolonlar cep detayları ile çeşitleniyor

Canan Banarlı (Tiffany tasarımcısı): Bu sezon kargo pantolonların yerini chino pantolonlar alıyor. Değişik cep detayları ile modeller çeşitleniyor. Gömleklerde de ekose desenler öne çıkıyor. Çizgili ve düz gömleklerde ise armalar kullanılarak klasik bir duruş yakalanmak isteniyor.