Bu Sezon Saçlar Çok Karmaşık Çok!

Moda
PG Beauty, her sezon yayınladığı trend raporunun 2009 Sonbahar / 2010 Kış sayısını yayınladı. Trend raporuna göre bu sezon, görkemli moda fikirleriyle dolup taşıyor. Doğal ve yapay, yeşil ve beton, sa...
EMOJİLE

PG Beauty, her sezon yayınladığı trend raporunun 2009 Sonbahar / 2010 Kış sayısını yayınladı. Trend raporuna göre bu sezon, görkemli moda fikirleriyle dolup taşıyor. Doğal ve yapay, yeşil ve beton, sade ve ihtişamlı, duru ve karmaşık arasındaki gerginlik bir süredir dikkatlerden kaçmıyor ve modanın dört başkentine de bu çekişme hakim oluyor.

2009 Sonbahar/ 2010 Kış sezonu, küresel akımınların çevresinde şekilleniyor.  Bunlardan biri de Bio’logue.  Yani yükselen çevre bilincine gönderme yapıyor. Ekoloji ve yeşil hareketin bileşimi, daha sade bir hayatın özlemini duyan tasarımcıların çizgilerine yansıyor.

Saçlarda yaratıcılığın sınırları zorlanıyor!

Eskiden hiç olmadığı kadar önemli role sahip olan saçlar için P&G Beauty Global Saç Güzellik Elçisi Sam McKnight, “Bu sonbahar-kış sezonunda saçlar da giyinecek” diyor. Geçen sezonları etkisi altında tutan rahat ve savruk saç görünümü, yerini modadan daha çok etkilenen modellere bırakıyor. Saç modellerinin bir yüzünde hareketsiz bir tarz ve siluet, diğer yüzünde akışkanlık ve hareket görülüyor. Köy ve kent, teknoloji ve doğa, ihtişam ve sadelik, kontrol ve özgürlük, erillik ve dişillik arasındaki zıtlık, saçlarda da göze çarpıyor.  McKnight, Intesexion ve Bio’Logue moda akımlarını tamamlayan saç modellerini; ‘Future Retro’, ‘Neo Knots’, ‘Rock ‘n’ Romance’ ve ‘Maximum Contrast’ olarak adlandırıyor.

saç modeliMaximum Contrast

Saçta iki farklı yapının bir araya gelmesi, dağınıklığın pürüzsüzle birleşmesi, hoş bir oyun alanı yaratıyor. Saçı çeşitli ölçeklerde değiştirmenin bu akımda çok önemli olduğunu söyleyen McKnight “Saçın tepede iyice yapıştırılması, ardından boylu boyunca dağıtılması, aynı saç modelinde hem kontrol hem de özgürlük duygusu veriyor” diyor. Modern köy kızı, saçını yandan ayırıp iyice yapıştırdıktan sonra, arkada serbest bırakıyor. Erkeksilik temasında ise yanlar yapıştırılırken, tepe serbest bırakılıyor. Tezat yaratmak için saçın bir bölümü tepeye yapıştırılırken kalan kısım hacimli şekilde bırakılıyor.

 

 

Future Retro

Saç, genel görünümde dengeyi sağlayan en önemli unsur oluyor. Saçlar kocaman, karikatür gibi abartılı bukleler haline getirilirken; bukleler, modernist 40’lı yılları canlandırıyor. Bu görünümlerde dikkat edilmesi gereken, yükseklik ve kontrol

 

 

 

 

 

saç modeliRock ‘n’ Romance

“60’ların ve 70’lerin en ünlü gruplarını düşünürseniz bu tarzın neyi hedeflediğini anlarsınız,” diyor McKnight.” Uzun ve dağınık saç tutamları, genel umursamazlığı yansıtıyor. Sabah yataktan kalkmış, dağınık, dolaşık ama bir o kadar da çekici… Saçlar ilk bakışta umursanmamış gibi görünse de kalıcı izlenim, bu dağınıklığın altında bile dikkatli bir hazırlık yattığını gösteriyor.

 

 

 

saç modeliNeo Knots

Saç stilistlerinin saçı bükerek, kıvırarak ve katlayarak şık ve kabarık modeller yarattığı Neo Knot tarzına yönelik olarak McKnight, “Saçı havaya kaldırmanın yeni bir yolu her zaman vardır” diyor. Küçücük düğümler, bilerek serbest bırakılmış saç telleri sayesinde baş çevresinde hareye benzer bir görünüm oluşturuyor.. Siyah saç bantlarıyla tutturulan tepe topuzları, rahat bir hava veriyor. McKnight, “Bu sezonun topuzlarında hep gizli derinlikler var, görünüşte rahatlar ama aslında epey karmaşıklar’ diyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme