Moda Haftasına İki Gün Yıldız Yağacak

Doğal Yaşam
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen İstanbul Fashion Week’te (IFW) sona yaklaşıldı. Geçen perşembe günü Gizia’nın defilesiyle açılışı yapılan moda haftasının son iki gününde  Deniz Kaprol, T...
EMOJİLE

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen İstanbul Fashion Week’te (IFW) sona yaklaşıldı. Geçen perşembe günü Gizia’nın defilesiyle açılışı yapılan moda haftasının son iki gününde  Deniz Kaprol, Tuvana Büyükçınar, Rana-Berna Canok, AVVA, Gamze Saraçoğlu, Derimod ve Mavi Jeans yeni koleksiyonlarını sergileyecek.

Geçtiğimiz ağustos ayında ‘Ten Dökümü’ adlı koleksiyonuyla beğeni toplayan Özgür Masur, ‘Bugün’ temalı yeni koleksiyonunu bugün saat 15.00’te tanıtıyor. “Asıl hedeflediğim geçmişle gelecek arasında ortak zamanı hissettirmekti” diyen Masur yeni koleksiyonunun ana materyalinde kışın tüm etkisini yansıtacak: “Detaylardan daha çok formların ön planda olduğu, gelenekselden modernliğe  geçişin gözleneceği tasarımlar hazırladım. Koleksiyonun bazı modellerine illüzyonlar hakim.” 

Özgür Masur, koleksiyonun yüzü olarak oyuncu Serenay Sarıkaya’yı seçti, fotoğraf çekimi için de Mehmet Turgut’u tercih etti. Tasarımcı, koleksiyonun geneline siyah ve grinin ağırlıkta olduğunu, ayrıca ebru sanatıyla özel kumaşlar da hazırladığını söylüyor: “Bunlarda ise kırmızı, sarı ve mavi kullandım.” 

Papa Joan ilham verdi

İSTANBUL Fashion Week’te bugün koleksiyonunu görücüye çıkaracak isimlerden biri de Nejla Güvenç. İkinci kez karma defileye katılan Güvenç, ‘Self Century’ adını verdiği yeni koleksiyonuyla iddialı: “Self Century bir üçlemenin ikinci parçası olarak hayat buldu. İlk serüvenimizde İskenderiye Kütüphanesi’nin kurucusu, ilk kadın filozof Hypatia’yı onurlandırmak için yola çıkmıştık. İkinci serüvenimizde ise içindeki aşkla Papalık makamına kadar ulaşmış, ancak kadın olduğu anlaşınca ismi tarih sayfalarından silinmiş Joan Anglicus’a hak ettiği sonsuzluğu vermek için çalıştık. Papa Joan’ın ışığında yaşadıkları dönemde değişimin ön ayağı olmuş tüm kadınlardan ilham aldık.”

Güvenç’in koleksiyonunda gri, kristalize şeker beyazı, lacivert, safran, bakır, siyah ve kırmızı renkler ön planda. Transparan kumaşlar kullanan genç tasarımcının koleksiyonunda etekler farklı formalarda karşımıza çıkıyor.

Defileden sonra internette satışta

• IFW’de ‘Zema’nın Seslenişi’ adlı koleksiyonunu sunan Simay Bülbül’ün ana sponsoru Trendyol.com’dan modaseverlere müjde! Ünlü tasarımcının tasarımları bugün sitede satışta.

• Yarın IFW’nin kapanış defilesini yapacak olan Koton, Party Wear koleksiyonunu tanıtacak. Tema, gece hayatı. 70’leri göreceğiz.

• İstanbul Fashion Week’in tüm ayrıntılarını moda haftasının online sponsoru markafoni’nin blogu blog.markafoni.com  sitesinden öğrenebilirsiniz.

• Limango’nun co-sponsorluğunu üstlendiği Gamze Saraçoğlu’nun ‘Black Inn’ temalı koleksiyonunun defilesi bugün saat 18.00’de.

HALE CEYLAN BARLAS / Sıtar