Kuş Evleri Yeniden Aramızda

Doğal Yaşam
İstanbul Eyüp Belediyesi, kuşların yaşama alanlarının yok olmasıyla birlikte şehirde artan sivrisinek, karasinek, kene, karınca, tırtıl, kurtçuk, güve, fare ve benzeri haşerata karşı ilaçlama yerine&n...
EMOJİLE

İstanbul Eyüp Belediyesi, kuşların yaşama alanlarının yok olmasıyla birlikte şehirde artan sivrisinek, karasinek, kene, karınca, tırtıl, kurtçuk, güve, fare ve benzeri haşerata karşı ilaçlama yerine kuşları kullanarak savaşmaya karar verdi. Bu zararlılara karşı ilaçlama yoluyla verilen mücadelenin gelecekte ciddi felaketlere yol açabileceğini söyleyen Eyüp Belediyesi Gönüllü Kuşevleri Araştırmacısı Ressam Alaattin Çankaya, doğal yollardan mücadelenin altını çiziyor.

Bilinçli ve kontrollü olarak şehirlerde yaşayabilen bazı kuşlara yaşama alanları açarak, zirai mücadeleye katkıda bulunulabileceğini söyleyen Çankaya, “Bu proje ile Osmanlı coğrafyasında kullanılan kuş evleri uygun şekillerde çağımıza ve günümüze uyarlanabilir. Bu ince işçilikli, narin sanat, tüm halkımıza hatta dünyaya tanıtılabilir. Halkın ekolojik ve çevreci olarak bilinçlenmesine katkıda bulunabiliriz” dedi.

Mermer, ahşap ve bal kabağından yapılan kuşevleri, bölgede ekolojik dengenin sağlanmasında da önemli rol üstlenecek.