Yayın krizinde çözümsüzlük sürüyor

Spor Güncel
İki takım için gruptan çıkma yolunda çok önemli bir karşılaşma olan Hollanda-Türkiye maçına üç gün kaldı. Fakat Türkiye’de bu maçın yayınlanıp yayınlanmayacağı şu ana kadar kesinlik kazanmadı. M...
EMOJİLE

İki takım için gruptan çıkma yolunda çok önemli bir karşılaşma olan Hollanda-Türkiye maçına üç gün kaldı. Fakat Türkiye’de bu maçın yayınlanıp yayınlanmayacağı şu ana kadar kesinlik kazanmadı.

Maçın yayın hakkına sahip kanalı Show TV, yeni yönetimin milli maç yayınları konusundaki mutabakatı ekonomik ve ticari açıdan yeniden değerlendirdiğini ve söz konusu maç yayınlarının mevcut koşullar çerçevesinde kanal tarafından yapılmasının  mümkün olmadığı kanaatine vardığını açıkladı. Bunu distribütör şirkete bildirdiğini belirten kanal, “Milli maçların başka bir televizyon kanalında yayınlanması ile ilgili olarak ise Show TV açısından ya da Show TV’den kaynaklanan herhangi bir engel bulunmamaktadır” açıklamasında bulundu.

2014 yılında yapılan protokol ile, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası ve 2018 Dünya Kupası kapsamında Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın oynayacağı eleme maçlarının Show TV’de yayınlanması konusunda ilgililer arasında mutabakata varılmıştı. Ocak 2015’te ise Show TV yönetimi değişmişti.

Saran: Maçların tek tek satılabilmesi yeni UEFA sistemi ve kurallarına göre mümkün değildir

Show TV’nin bu açıklamasının ardından distribütör Saran Medya’dan açıklama geldi. İki şirket arasındaki sözleşmenin halen yürürlükte olduğunun belirtildiği açıklamada “Show TV’den yapılan açıklamada geçen “Hollanda-Türkiye futbol maçının başka bir kanalda yayınlanabilir” ifadesi ise tamamen yanlış ve yanıltıcıdır” denildi.

Saran Medya “Türkiye A Milli Takımının maçları, Şampiyonlar Ligi modeli gibi havuz haline getirilmiş olup, tüm maçların yayın hakkı sahibi UEFA’dır. Saran, UEFA ile yaptığı anlaşma doğrultusunda, bu maçlar için Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın maç yayınlarına aracılık etmiş olup, UEFA’nın milli maçların yayını hakkındaki koşullarının sağlanması konusunda, önceden olduğu gibi şimdi de limitleri dahilinde elinden gelen özveriyi göstermektedir. UEFA, yayıncı Show TV 2014 yılı anlaşması için onay vermiş olup, bu tarihten sonra yapılacak olan muhtemel yayıncı kuruluş değişikliği tekrar UEFA’nın yetkisine ve onayına tabidir. Kaldı ki Şampiyonlar Ligi’nde olduğu gibi tüm maçların aynı kanalda yayınlanma zorunluluğu mevcuttur. Konu sadece Hollanda – Türkiye maçını değil bu maçtan sonra oynanacak Kazakistan-Türkiye veya Türkiye-Hollanda gibi 5 ilave Avrupa Şampiyonası 2016 yılı eleme maçının da yayınları ile alakalıdır. Maçların tek tek satılabilmesi yeni UEFA sistemi ve kurallarına göre mümkün değildir” dedi.

“Her şeyden önce A Milli Takımımızın maçlarının yayını sadece ticari olmamakla birlikte “milli” bir meseledir” ifadesinin kullanıldığı Saran Medya açıklamasında “Show TV ile yapılmış olan anlaşma doğrultusunda Hollanda-Türkiye ve diğer eleme maçları ile A Milli Takım hazırlık maçlarının yayınlanıp yayınlanmayacağı kararı tek başına Show TV ve yönetimine aittir. Saran, maçların yayın haklarının mevcut sahibi Show TV tarafından talep edilmesi halinde ve taraflar arasında imzalı anlaşmadan Saran’ın doğmuş haklarının saklı kalması ve Show TV’nin imzalanan sözleşmeden feragat etmesi koşulu ile (Hollanda-Türkiye Eleme ve Luxemburg-Türkiye Hazırlık maçları sonrasında) UEFA ile de görüşerek kalan maçların başka kanalda yayınlanabilmesi adına elinden gelen gayret ve iyi niyeti gösterecektir” denildi.

Al Jazeera’nin ulaştığı yetkili ise bu açıklamalar yapılmadan önce “2016 Avrupa Şampiyonası ve 2018 Dünya Kupası elemeleri için 40 milyon euroluk anlaşma imzalanmıştı. TMSF bu sözleşme şartlarıyla ekonomik yükümlülüğü üstlenmek istemiyor. Bu maçı yayınlama kararı vermelerinin, diğer maçları da aynı şartlarla sözleşme sonuna kadar yayınlamak zorunda kalmalarına neden olacağını düşünüyor. Şu an için maçın yayınlanmama kararı var. Sözleşme şartları gereği maçın başka bir kanalda da yayınlanma şansı yok” ifadelerini kullanmıştı.