Türkiye, yeni statlar için gün sayıyor

Spor Güncel
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, inşası devam eden yeni statların ülke futbolu için önemli bir atılımı ortaya çıkaracağını bildirdi. Akif Çağatay Kılıç’ın yeni stat yatırımlarıyla ilgi...
EMOJİLE

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, inşası devam eden yeni statların ülke futbolu için önemli bir atılımı ortaya çıkaracağını bildirdi.

Akif Çağatay Kılıç’ın yeni stat yatırımlarıyla ilgili verdiği bilgiler, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yazılı olarak paylaşıldı.

Futbolseverlerin, takımlarının karşılaşmalarını çok kısa bir süre sonra yeni statlarında izlemeye başlayacaklarını ve Türk futbolunun çehresini değiştirecek bu projelerde sona gelindiğini dile getiren Bakan Kılıç’ın, ‘Yapılan hummalı ve yoğun çalışmalarımızın meyvelerini bu yıl itibarıyla almaya başlayacağız. Türkiye’nin dört bir yanına inşa ettiğimiz modern statlarımız, ülke futbolumuzun geleceğindeki başarı dolu yılları için mihenk taşı olacak.’ ifadelerini kullandığı aktarıldı.

İnşaatı devam eden statlardan 7’sinde yapım çalışmalarının yüzde 70’i geçtiğini vurgulayan Akif Çağatay Kılıç’ın, ‘Çok sayıda stadımızın inşası, 2016 yılı sonunda tamamlanacak. Türkiyemize yakışır şekilde inşa edilen statlarımız, 2023, 2053 ve 2071 hedefleriyle geleceğe yürüyüşte, futbolumuzun çehresini değiştirecek. Geleceğin yıldız isimleri bu güzel tesislerimizde yetişecek.’ şeklinde görüşlerine yer verildi.

Açıklamada, statların sadece iki haftada bir maç oynanan alan olarak değerlendirilmeyeceğine dikkati çeken Bakan Kılıç, şunları kaydetti:

‘Bu modern tesislerimiz aynı zamanda, ‘yaşayan statlar’ olarak tabir ettiğimiz tesisler olacak. Uluslararası anlamda böyle örnekler var. Farklı ülkelerin stadyumlarında, çeşitli sosyal ve sportif aktiviteler yapılıyor. Statlarımızda sadece futbolla alakalı olan müsabaka veya organizasyonlar yapılmayacak. Bu yerleri, sosyalleşme anlamında bize cevap verebilecek ve bizi farklı yerlere taşıyabilecek statlar olarak görüyoruz. Yeni statlarımız, şehirler için de aynı zamanda büyük bir çekim alanı olacak.’

Öte yandan, açıklamada, Adana, Batman, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Kocaeli, Sakarya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Malatya’da inşası devam eden statların son durumuyla ilgili bilgiler paylaşıldı.