Oryantiring hem kasları hem zekayı geliştiriyor

Spor Güncel
Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Tekin Çolakoğlu, oryantiringin bir doğa sporu olarak yediden yetmişe her kesime hitap ettiğini dile getirerek,  “Emeklemeyi tamamladık, yürümeye başl...
EMOJİLE

Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Tekin Çolakoğlu, oryantiringin bir doğa sporu olarak yediden yetmişe her kesime hitap ettiğini dile getirerek,  “Emeklemeyi tamamladık, yürümeye başladık. İnşallah önümüzdeki yıllarda hazırlayacağımız başarılı sporcular uluslararası arenada Türkiye’nin isminden söz ettirecek” dedi.

Çolakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oryantiringin doğada harita ve pusula yardımıyla yön ve hedef bulma, koşarken satranç oynama diye tabir edilen, güçsüzün güçlüyü geçebildiği tek spor branşı olduğunu söyledi.

Türkiye’de 2002 yılında Dağcılık Federasyonuna bağlı Oryantiring Asbaşkanlığı kurulduğunu hatırlatan Çolakoğlu, 2006 yılında federasyon olduklarını ve halen faaliyetlerini sürdüklerini belirtti.

Oryantiringin her türlü koşulabilen veya yürünebilen arazide yapılabildiğine işaret eden Çolakoğlu, bu spor dalında alan sınırı bulunmadığını, bu açıdan insanların hem zihinsel hem bedensel gelişimine katkı sağlayan en temel branşlardan birisi olduğunu anlattı.

Oryantiring sporunda koşarken adeta satranç oynandığını, haritada hedefleri bulup çok iyi okumak ve yorumlamak zorunda olunduğunu vurgulayan Çolakoğlu, oryantiring yapan sporcunun hem kendisi hem rakibi hem de doğayla yarıştığını kaydetti.