Nasuh’un Gözü Yine Everest’te

Spor Güncel
Gulf Air ile Bahreyn üzerinden Nepal‘e geçecek olan Mahruki, Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Everest’e Güney rotasından çıkacaklarını belirterek, bu rotaya ulaşmak için 10...
EMOJİLE

Gulf Air ile Bahreyn üzerinden Nepal‘e geçecek olan Mahruki, Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Everest’e Güney rotasından çıkacaklarını belirterek, bu rotaya ulaşmak için 10-12 günlük bir yolculuk yapmak gerektiğini söyledi.

Bu yürüyüşün uzun zamandır hayalinde olduğunu ifade eden Mahruki, ana kampa geldikten sonra eşi Mine Mahruki’nin de bulunduğu ekibin geri döneceğini ve 8 bin 850 metrelik tırmanışa Yılmaz Sevgül ile devam edeceklerini anlattı. Mahruki, tırmanışın yaklaşık 2 ay süreceğini Haziran ayı başlarında dönmeyi planladıklarını kaydetti.

Şartların uygun olması halinde oksijensiz tırmanış gerçekleştirmek istediklerini belirten Mahruki, Güney rotasının Everest’in en kolay rotası olduğunu ancak yine de bu dağa tırmanmanın her zaman riskleri bulunduğunu vurguladı.

ENERJİNİ DOĞRU KULLAN ZİRVEYE TIRMAN

Everest tırmanışını ”Enerjini doğru kullan, zirveye tırman” sloganı ile gerçekleştireceklerini ifade eden Mahruki, ”Aşırı enerji tüketilmesi nedeniyle dünyada sıkıntılar yaşanıyor, alternatif kaynaklar geliştirilmeye çalışılıyor. Ancak en değerli ve ekonomik enerji tasarruf ettiğiniz enerji. Biz bir taraftan da enerji tasarrufuna dönük mesajlar vermek ve dikkati buna çekmek istiyoruz. Biz bu hayatı bu dünyada daha az enerji tüketerek yine aynı kalitede yaşayabiliriz” diye konuştu.

Mahruki ile birlikte Everest‘e tırmanacak olan Yılmaz Sevgül de ilk defa 8 bin metrelik bir dağa tırmanış yapacağını belirterek, Mahruki ile bir hayalini gerçekleştireceğini söyledi.

Tırmanışın sponsorluğunu üstlenen Cantek Soğutma Makinaları Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Sahibi Hakan Karaca da şirketin bu yıl 20’nci yılını kutlayacaklarını hatırlattı.

”Enerjini doğru kullan” şeklindeki şirket sloganlarının bu tırmanışla bire bir örtüştüğünü dile getiren Karaca, ”İki kıymetli dağcımızla beraber dünyanın en yüksek zirvesine çıkmak bizim için çok keyifli. Dünyanın kaynaklarına sahip çıkmak ve Türk sanayicisinin adını dünyada duyurmak adına böyle bir projede yer almaktan mutluluk duyuyorum” dedi.