Liderlik ‘Binicilik’ten Geçiyor

Spor Güncel
İzmir Atlı Spor Kulübü Müdürü Adnan Tokdemir, biniciliğin sadece spor olarak görülmemesi gerektiğini, ekip alışkanlığı ve liderlik vasfı geliştirme konusunda bu sporun önemli yararlarının bulunduğunu ...
EMOJİLE

İzmir Atlı Spor Kulübü Müdürü Adnan Tokdemir, biniciliğin sadece spor olarak görülmemesi gerektiğini, ekip alışkanlığı ve liderlik vasfı geliştirme konusunda bu sporun önemli yararlarının bulunduğunu kaydetti.

Tokdemir, İzmir Atlı Spor İhtisas Kulübü olarak, insanlara, atı sevdirmeyi amaçladıkların, bu doğrultuda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

İzmir’de yapılacak Cumhuriyet Kupası Binicilik Engel Atlama Yarışlarını gelecek seneden itibaren uluslararası düzeye taşımak istediklerini kaydeden Tokdemir, 28 Ekimde başlayacak ve 4 gün sürecek yarışmaya 150-200 civarında atın katılmasını beklediklerini ifade etti.

Tokdemir, kulüp bünyesinde haftada 2 gün olan ve 8 hafta süren 16 saatlik kursların bulunduğunu, bu kursların dışında özel biniş derslerinin de verildiğini söyledi. Kurslara ticari olarak bakmadıklarını ifade eden Tokdemir, "Kurslarımız her gelir seviyesindeki insanımıza imkan tanıyor. 16 derslik başlangıç kursumuzun fiyatı 360 lira. Kursların fiyatları, kademelerine göre değişiyor. Kursiyerlerimizi 3. kademeden sonra Türkiye Binicilik Federasyonunun açtığı sportif biniş kategori belirleme sınavına sokuyoruz. Bu sınavın ardından binici olmaya hak kazanıyorlar. 40 dakika olan özel derslerimizin ücreti ise 75 lira, paket alındığında da bunlarda belli indirimler yapılıyor. Çekirdek ailenin her bireyi spor yapmaya karar verirse, her kişiye yüzde 10 indirim sağlıyoruz" diye konuştu.

BİNİCİLİK SPORUNA İLGİ ARTIYOR

Tokdemir, son dönemde bincilik kulüplerinin sayısının artmaya artmaya başladığını belirterek, Binicilik Federasyonunun da uluslararası federasyonlarla işbirliği içinde olduğunu ve Türkiye’deki eğitimlerin sistematik ve kurumsal hale getirildiğini anlattı.

Binicilik sporunun desteklenmesi konusunda ciddi yatırımların bulunduğunu kaydeden Tokdemir, "Biniciliği sadece spor olarak görmemek lazım. Binicilikte iki asil yaratığın birbiriyle ilişkisi var. At asil ve güzel bir yaratık. Atla temaslar insanların ruhsal gelişimini artırıyor. Bizim kurslarımıza gelen çocukların velileri, içine kapanıklık vakalarının bu sayede azaldığını söylüyorlar. Bir dönem otistik çocuklarımızı ağırlamıştık kulübümüzde. Velilerin 3. binişten sonra, çocukların gelişimlerini görerek ağlayışını gördük. Çocuklarda ata binmek özgüveni artırıyor ve çocukların tarzları değişiyor. Bunu yetişkin insanlarda görmemiz mümkün. Şirketlerimizde görev yapan yöneticiler, ekip arkadaşlığı ruhunu geliştirmek ve liderlik vasıflarını geliştirmek için çeşitli yerlerde etkinlikler yapıyor. Biniciliğin şirketlerin ekip alışkanlığını ve liderlik vasfını geliştirme konusunda çok büyük etkisi var. Şirketler bunu eğerlendirebilirler, kapımız herkese açık" şeklinde konuştu.