İşte En Eğlenceli Yarışma!..

Spor Güncel
Dün İstanbul Maçka’da düzenlenen 1. Red Bull Soapbox Race, İstanbullulara keyifli bir Pazar yaşattı. Sıcak havaya rağmen Maçka Yokuşu’nu dolduran, 7’den 70’e on binlerce seyirc...
EMOJİLE

Dün İstanbul Maçka’da düzenlenen 1. Red Bull Soapbox Race, İstanbullulara keyifli bir Pazar yaşattı. Sıcak havaya rağmen Maçka Yokuşu’nu dolduran, 7’den 70’e on binlerce seyirci hayranlıkla ev yapımı, sürüş makinelerini ve takımların eğlenceli performanslarını izlediler.

Her şey 1 Ocak 2009’da, 1.Red Bull Soapbox Race’in duyurularıyla başladı. Ev yapımı sürüş makinesi icat edecek 60 macera sever aranıyordu. Başvuru ayları su gibi aktı geçti… Binlerce başvuru, binlerce tasarım, fikir derken nihayet zor bir seçim sürecinin ardından kahraman 60 takım belirlenmişti. Dile kolay,  25 ilden tam 4346 başvuru… Macera ise daha yeni başlıyordu.

Seçim sürecini yoğun bir hazırlık dönemi izledi. 60 dişli rakip, hepsi birbirinden farklı 60 tasarım, 60 canlı performans…

Sadece yokuştan aşağı inebilecek bir tornet yeterli olmayacaktı. Kostümler dikildi, şarkılar bestelendi, şiirler yazıldı… Forum siteleri, Facebook grupları kuruldu. Takımlar arası tatlı atışmalar hiç dinmedi. Rekabet kolay değildi ne de olsa… Derken 60 kişinin hepsi başaramadı… Vazgeçenler oldu… Fireler verildi.

Nihayet 24 Mayıs, Pazar geldiğinde, binlerce başvuru arasından seçilen ve yarışmaya katılma hakkı kazanan 54 kahraman takım, aylarca üzerinde çalıştıkları projelerini ve performanslarını on binlerce izleyicinin gözü önünde sergilediler.

Maçka Demokrasi Parkı’ndan başlayıp, Küçük Çiftlik Parkı’na kadar devam eden 550 metrelik parkuru, bu komik araçlarla inmek hiç kolay olmadı. Sunuculuğunu Alp Kırşan ve Doğa Rutkay’ın yaptığı organizasyonlarda devrilenler, samanlara toslayanlar, direksiyonu elinde kalanlar derken; %17 eğimli, virajlar ve engellerle dolu parkur renkli görüntülere sahne oldu.

Ankara, Balıkesir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Manisa ve Sakarya’dan katılan 54 takım arasından aşağıdaki takımlar ilk üçe girmeye hak kazandılar. Jüride ise modacı Atıl Kutoğlu, Serbest Stil Motosiklet Yarışçısı Chris Pfeiffer, spor spikeri Emre Tirev,  profesyonel motosiklet yarışçısı Kenan Sofuoğlu, profesyonel motosiklet yarışçısı Name Ekin ve oyuncu Ragıp Savaş vardı. Jürinin değerlendirmesine göre sıralama şöyle oluştu:

1. FIRE (Ateş) – İstanbul –  128 Puan
2. Muppet Team – İstanbul –  122 Puan
3. C-Art C-Art – İstanbul – 122 Puan

Yarışmada  1.lik ödülü: Formula 1 Macaristan Grand Prix’ini Red Bull Racing’in davetlisi olarak yerinde izleme fırsatı olurken,  2.lik ödülü: Formula 1 İstanbul Grand Prix’ini Red Bull Racing’in davetlisi olarak yerinde izleme fırsatı oldu. 3.lük ödülü ise "Rally"ye ilk adım eğitimi oldu.

KISACA KURALLAR:

• Tamamı el yapımı olmak zorundaydı.
• Maksimum ağırlık 80 kg.’dı.
• Maksimum uzunluk 3,  maksimum yükseklik 2,4 metreydi.
• 1,6 m. ön-arka tekerlek açıklığı vardı.
• Araç yerden en az 20 cm. yüksek olmalıydı.
• Araca içinden veya dışından herhangi bir enerji desteği verilmesi, motor aksamı ve itici güce sahip cihazların takılması yasaktı.
• Sadece kas gücü ile çalışabiliyordu.
• Ekolojik malzeme kullanılmalıydı.

PUANLAMA:

• En hızlı iniş (Anında ölçüm) – En Fazla 50 Puan.
• Yaratıcılık (Jüri puanı) – En Fazla 50 Puan.
• Rampa üzerindeki performans (Jüri puanı) – En Fazla 50 Puan.